https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6208a95809e391be975469fa2_o.jpg
Maks Ferstappen Bakı şəhər trasında möhtəşəm çıxış edərək Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2025-in qalibi oldu. Bu, niderlandlı pilotun Bakıdakı ikinci qələbəsi kimi tarixə düşdü.
“Red Bull Racing” komandasının pilotu poul mövqeyindən start götürdükdən sonra 51 dövrənin hamısına liderlik edərək finiş xəttini “Mercedes”in sürücüsü Corc Rasselldən 14 saniyədən çox fərqlə birinci keçdi. “Williams” komandasının pilotu Karlos Sayns isə üçüncü yeri tutaraq yeni komandası ilə ilk podiumunu qazandı.
Dördüncü yeri gənc “Mercedes” sürücüsü Kimi Antonelli tutdu. “Racing Bulls” pilotu Liam Louson isə karyerasının ən yaxşı nəticəsini göstərərək beşinci oldu. Maksın komanda yoldaşı Yuki Tsunoda isə altıncı pillədə qərarlaşaraq “Red Bull Racing” üçün mövsümün ən yaxşı nəticələrindən birini təmin etdi.
“McLaren” sürücüsü Lando Norris yeddinci yerdə finiş xəttini keçdi və yarışın ilk dövrəsində qəza edərək mübarizədən kənar qalan komanda yoldaşı çempionatın lideri Oskar Piastri ilə xal fərqini 25-ə endirməyi bacardı. Eyni zamanda, Piastrinin ardıcıl 42 yarışlıq xal qazanmaq seriyası da Bakıda qırıldı.
“Ferrari”nin pilotları Lyuis Hemilton və Şarl Lekler növbəti yerləri tutdular - bununla da “McLaren” komandasına Bakıda Mühəndislər Kubokunu qazanmağa imkan vermədilər. İlk onluğu isə “Racing Bulls” komandasından Ayzek Həcərr tamamladı.
Mükafatları Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev təqdim ediblər.
Bakı yarışından sonra Oskar Piastrinin çempionatda liderliyi davam edir - 324 xal, onun komanda yoldaşı Lando Norris isə ikincidir - 299 xal. Maks Ferstappen isə paytaxtımızdakı qələbə ilə qarşıdakı sürücülərlə fərqi bir xeyli azaltdı - 255 xal.
Bakı Şəhər Halqası bir daha gərginliyi və həyəcanı ilə Formula 1 azarkeşlərinə unudulmaz anlar yaşadaraq, mövsümün ən dramatik və gözlənilməz yarışlarından birinə şahidlik etdi.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6208a95809e391be975469fa2_o.jpg
Max Verstappen produced a masterful drive on the streets of Baku to win the Formula 1 Qatar Airways Azerbaijan Grand Prix 2025. This marked the Dutch driver’s second career victory in Baku.
The Red Bull Racing driver started from pole position, led all 51 laps, and crossed the finish line more than 14 seconds clear of Mercedes’ George Russell. Williams driver Carlos Sainz claimed third place, celebrating his first podium with the team.
Young Mercedes talent Kimi Antonelli finished fourth, while Racing Bulls driver Liam Lawson secured a career-best fifth. Verstappen’s teammate Yuki Tsunoda crossed the line in sixth, delivering one of Red Bull Racing’s strongest results of the season.
McLaren’s Lando Norris finished seventh, reducing the gap to his teammate and championship leader Oscar Piastri to 25 points. Piastri, however, retired on the opening lap after an accident, ending his streak of 42 consecutive points finishes.
Ferrari drivers Lewis Hamilton and Charles Leclerc brought home valuable points, denying McLaren the chance to secure the Constructors’ Championship title in Baku. Isack Hadjar of Racing Bulls completed the top 10.
The trophies were presented by Eldar Azizov, Head of Baku City Executive Authority; Farid Gayibov, Minister of Youth and Sports; Anar Alakbarov, President of the Azerbaijan Automobile Federation; and Magsud Farzullayev, General Director of Baku City Circuit Operations Company.
After the Baku race, Oscar Piastri continues to lead the Drivers’ Championship with 324 points, followed by his teammate Lando Norris on 299 points. Max Verstappen’s victory in the Azerbaijani capital brings him closer to the leaders with 255 points.
Once again, the Baku City Circuit thrilled fans with drama and excitement, cementing its reputation as one of the most spectacular and unpredictable races on the calendar.