https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6208a95809e391be975469fa2_o.jpg
Maks Ferstappen Bakı şəhər trasında möhtəşəm çıxış edərək Formula 1 Qatar Airways Azərbaycan Qran Prisi 2025-in qalibi oldu. Bu, niderlandlı pilotun Bakıdakı ikinci qələbəsi kimi tarixə düşdü.
“Red Bull Racing” komandasının pilotu poul mövqeyindən start götürdükdən sonra 51 dövrənin hamısına liderlik edərək finiş xəttini “Mercedes”in sürücüsü Corc Rasselldən 14 saniyədən çox fərqlə birinci keçdi. “Williams” komandasının pilotu Karlos Sayns isə üçüncü yeri tutaraq yeni komandası ilə ilk podiumunu qazandı.
Dördüncü yeri gənc “Mercedes” sürücüsü Kimi Antonelli tutdu. “Racing Bulls” pilotu Liam Louson isə karyerasının ən yaxşı nəticəsini göstərərək beşinci oldu. Maksın komanda yoldaşı Yuki Tsunoda isə altıncı pillədə qərarlaşaraq “Red Bull Racing” üçün mövsümün ən yaxşı nəticələrindən birini təmin etdi.
“McLaren” sürücüsü Lando Norris yeddinci yerdə finiş xəttini keçdi və yarışın ilk dövrəsində qəza edərək mübarizədən kənar qalan komanda yoldaşı çempionatın lideri Oskar Piastri ilə xal fərqini 25-ə endirməyi bacardı. Eyni zamanda, Piastrinin ardıcıl 42 yarışlıq xal qazanmaq seriyası da Bakıda qırıldı.
“Ferrari”nin pilotları Lyuis Hemilton və Şarl Lekler növbəti yerləri tutdular - bununla da “McLaren” komandasına Bakıda Mühəndislər Kubokunu qazanmağa imkan vermədilər. İlk onluğu isə “Racing Bulls” komandasından Ayzek Həcərr tamamladı.
Mükafatları Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev təqdim ediblər.
Bakı yarışından sonra Oskar Piastrinin çempionatda liderliyi davam edir - 324 xal, onun komanda yoldaşı Lando Norris isə ikincidir - 299 xal. Maks Ferstappen isə paytaxtımızdakı qələbə ilə qarşıdakı sürücülərlə fərqi bir xeyli azaltdı - 255 xal.
Bakı Şəhər Halqası bir daha gərginliyi və həyəcanı ilə Formula 1 azarkeşlərinə unudulmaz anlar yaşadaraq, mövsümün ən dramatik və gözlənilməz yarışlarından birinə şahidlik etdi.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_6208a95809e391be975469fa2_o.jpg
Макс Ферстаппен одержал блестящую победу на городской трассе Баку, став триумфатором Formula 1 Qatar Airways Гран-при Азербайджана 2025 года. Для нидерландского пилота это вторая победа в Баку.
Пилот команды Red Bull Racing, стартовавший с поул-позиции, лидировал на протяжении всех 51 круга и пересек финишную черту более чем на 14 секунд раньше Джорджа Рассела из Mercedes. Третье место занял Карлос Сайнс из Williams, завоевав свой первый подиум в составе новой команды.
Четвертым финишировал молодой пилот Mercedes Кими Антонелли. Представитель Racing Bulls Лиам Лоусон показал лучший результат в карьере и стал пятым. Напарник Ферстаппена Юки Цунода занял шестое место, обеспечив для Red Bull Racing один из лучших результатов сезона.
Ландо Норрис из McLaren завершил гонку на седьмом месте и сократил отставание от лидера чемпионата и своего напарника Оскара Пиастри до 25 очков. Пиастри же не смог финишировать после аварии на первом круге, что прервало его впечатляющую серию из 42 гонок подряд с очками.
Пилоты Ferrari Льюис Хэмилтон и Шарль Леклер финишировали в очках, тем самым не позволив McLaren досрочно завоевать Кубок конструкторов в Баку. Десятку сильнейших замкнул Айзек Хаджар из Racing Bulls.
Награды победителям вручили глава исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, министр молодежи и спорта Фарид Гаибов, президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алекперов и генеральный директор компании Baku City Circuit Максуд Фарзуллаев.
После бакинского этапа лидерство в чемпионате сохраняет Оскар Пиастри — 324 очка, его напарник Ландо Норрис идет вторым — 299 очков. Макс Ферстаппен, одержавший победу в столице Азербайджана, сократил отставание — 255 очков.
Городская трасса Баку вновь подарила зрителям напряжение и яркие эмоции, став одной из самых драматичных и непредсказуемых гонок сезона.