https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b423a902e35743ee07f63d1c1_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Gənclər və İdman Nazirliyi, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), “BDU könüllüləri” təşkilatı, Süni İntellekt Azərbaycan Platforması və Dünya Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə BDU-da Süni intellekt etikası üzrə I Gənclər Forumu keçirilir.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, hazırda təhsil, elm, səhiyyə, iqtisadiyyat, media, incəsənət və s. kimi sahələrdə süni intellekt əsaslı tətbiqlər sürətlə genişlənir. Süni intellekt bu sahələrin inkişafına töhfə verməklə yanaşı, insan hüquqları və vətəndaş azadlıqları ilə bağlı məsələlərdə bəzən etik problemlərə də səbəb olur. Buna görə də süni intellektin etikası problemi günümüzün aktual məsələsidir: “Azərbaycanda bu istiqamətdə ilk təşəbbüs Bakı Dövlət Universiteti tərəfindən qaldırılıb. Süni intellekt etikasının akademik müstəvidə araşdırılması üçün BDU-da Süni intellekt etikası kafedrası yaradılıb. Bu kafedranın yaranması və formalaşdırılması istiqamətində işin aparılmasında Beynəlxalq Türk Akademiyası dəstək göstərəcək. Artıq bu ildən BDU-nun magistratura pilləsində təhsil alan bütün tələbələrə “Süni intellekt etikası” fənni tədris edilir. İnanırıq ki, bu istiqamətdə aparılan dövlət siyasəti daha da təkmilləşdiriləcək və süni intellektin etikası məsələsi də müvafiq qanunvericilikdə öz əksini tapacaq”.
Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev hazırda süni intellektin əksər hallarda düzgün istifadə edilmədiyinə diqqəti çəkib. O qeyd edib ki, günün tələbinə çevrilən süni intellekt daha çox alət kimi istifadə edilməlidir, onun birbaşa vasitə və ya mənbə kimi istifadəsi yanlışdır: “Bu gün sosial şəbəkələrdə süni intellekt vasitəsilə yaradılan audiovizual kontentlər müxtəlif müzakirələrə səbəb olur ki, bu da mənfi tendensiyalar doğurmaqdadır. Bu, həm də onun etikasının öyrənilməsi , aktual məsələ kimi araşdırılmasını tələb edir. Düşünürəm ki, gənclərimizin təşəbbüsü ilə keçirilən bu forum faydalı olacaq”.
4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov bəşəriyyətin texnoloji dəyişikliklərə sürətlə məruz qaldığı dövrdən keçdiyini və bunun iqtisadi yüksəlişin əsas hərəkətverici qüvvəsi olduğunu qeyd edib. XXI əsrdə bu rola süni intellekt sahiblənib və bütün sahələrə sirayət edib: “Dünya İqtisadi Forumunun “Gələcəyin əmək bazarı hesabatı”nda göstərilir ki, süni intellekt əmək bazarının məhsuldarlığını artırır. Bu, qarşıdakı illərdə ənənəvi peşələrin sıradan çıxmasına və yeni ixtisasların meydana gəlməsinə səbəb olacaq. Əmək bazarında yeni bacarıqlar əldə etmək isə rəqabətə davamlılığın əsas formuluna çevrilib. Bütün bunlar nəzərə alınaraq, ölkə başçısının Sərəncamı ilə Azərbaycanın növbəti üç il üçün “Süni intellekt Strategiyası” qəbul edilib. İqtisadiyyat Nazirliyi və 4SİM tərəfindən də qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlər aparılır. Ölkə vətəndaşlarının süni intellekt və data elmi sahəsində məlumatlılığının artırılması üçün Milli Proqram həyata keçirilir. Bakı Dövlət Universitetinin 1600-dən çox tələbəsi və 120-dən artıq müəllimi Milli Proqramdan yararlanıb və sertifikat əldə edib. Süni intellekt dövründə əmək bazarının əsas iştirakçısı olan gəncləri inkişaf etdirmək bu yoldakı əsas missiyamızdır”.
Daha sonra çıxış edən Gənclər və İdman Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədr müavini Ramin Həbibzadə, Süni İntellekt Azərbaycan Platformasının idarə heyətinin sədri Nərmin Həbibzadə və Dünya Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının baş katibi Nazrin Süleymanova ölkəmizdə süni intellekt etikası mövzusunda ilk dəfə keçirilən forumun böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildiriblər.
Forum öz işini “Süni intellektin gələcək nəsillərə təsir imkanları, problemlər və fürsətlər” və “Süni intellekt etikası və gənclərin rifahı: süni intellekt dövründə təhsil, karyera və qlobal standartlar” mövzuları üzrə panel sessiyalarla davam etdirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b423a902e35743ee07f63d1c1_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) проходит I Молодежный форум по этике искусственного интеллекта, организованный совместно БГУ, Министерством молодежи и спорта, Центром анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM), организацией «Волонтеры БГУ», Платформой искусственного интеллекта Азербайджана и Молодежной организацией азербайджанцев мира.
Выступая на форуме, проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что применение искусственного интеллекта стремительно распространяется в таких областях, как образование, наука, здравоохранение, экономика, медиа, искусство и др. Искусственный интеллект не только способствует развитию этих сфер, но и порой создает этические проблемы, связанные с правами человека и гражданскими свободами. Поэтому проблема этики искусственного интеллекта является актуальной проблемой современности: «Первая инициатива в этом направлении в Азербайджане была выдвинута Бакинским государственным университетом. В БГУ создана кафедра этики искусственного интеллекта для изучения этики искусственного интеллекта. Международная тюркская академия окажет поддержку в создании и становлении этой кафедры. С этого года в магистратуре БГУ будет преподаваться предмет «Этика искусственного интеллекта». Мы уверены, что государственная политика в этом направлении будет и дальше совершенствоваться, а вопрос этики искусственного интеллекта также найдет отражение в законодательстве».
Депутат Милли Меджлиса Нагиф Гамзаев обратил внимание на то, что искусственный интеллект зачастую используется не по назначению. Он отметил, что искусственный интеллект следует использовать скорее как инструмент, а его прямое использование в качестве средства или источника ошибочно: «В социальных сетях аудиовизуальный контент, создаваемый с помощью искусственного интеллекта, вызывает различные дискуссии, что порождает негативные тенденции. Это также требует изучения его этики и его исследования как актуальной проблемы».
Солтан Байрамов, заместитель исполнительного директора 4SIM, отметил: «В докладе Всемирного экономического форума показано, что искусственный интеллект повышает производительность рынка труда. Это приведёт к исчезновению традиционных профессий и появлению новых. Приобретение новых навыков на рынке труда стало основной формулой конкурентоспособности. Учитывая всё это, принята «Стратегия развития искусственного интеллекта» Азербайджана на ближайшие три года. Министерство экономики и 4SIM также проводят работу по совершенствованию соответствующего законодательства. Реализуется Национальная программа по повышению осведомлённости граждан в области искусственного интеллекта и науки о данных. Более 1600 студентов и более 120 преподавателей Бакинского государственного университета воспользовались Национальной программой и получили сертификаты».
Затем на мероприятии выступили заместитель председателя Общественного совета при Министерстве молодёжи и спорта Рамин Габибзаде, председатель правления Платформы искусственного интеллекта Азербайджана Нармин Габибзаде и генеральный секретарь Молодёжной организации азербайджанцев мира Назрин Сулейманова.