https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e6c65c59194044dc4a0d59735_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 27-də Gəncə Stadionunun açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına stadion barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, ərazisi 10 hektardan çox olan stadionun tamaşaçı tutumu 15 min 343 nəfərdir. Ərazidə AFFA tərəfindən köməkçi məşq meydançaları və futbol akademiyasının binası tikilib. Stadionda futbolçular üçün soyunub-geyinmə, konfrans, tibb, hakimlər, texniki heyət üçün otaqlar və digər zəruri sahələr yaradılıb. UEFA-nın 4-cü kateqoriya standartlarına uyğun inşa edilən arena müasir işıqlandırma, səs, yayım, internet, təhlükəsizlik sistemləri ilə təchiz olunub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev 2023-cü ilin oktyabrında stadionun tikintisi ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Onun təməli isə ötən ilin aprelində dövlətimizin başçısı tərəfindən qoyulub. Bu ilin avqustunda Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva stadionda aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Beynəlxalq səviyyədə idman ölkəsi kimi nüfuzunu getdikcə möhkəmləndirən Azərbaycanın bölgələrində bu sahənin inkişafı dövlətimizin prioritet istiqamətlərindən biridir. Son illərdə regionlarda tikilən və yenidən qurulan idman kompleksləri yerlərdə idmanın kütləviləşməsinə mühüm töhfə verir, gənc nəslin sağlam böyüməsində əhəmiyyətli rol oynayır. Eyni zamanda, Azərbaycan müntəzəm olaraq qitə və dünya miqyaslı mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi etməklə, özünün yüksək təşkilatçılıq qabiliyyətini nümayiş etdirir. Belə müasir idman arenalarının istifadəyə verilməsi ölkəmizin digər bölgələrində olduğu kimi, Gəncədə də istər yerli, istərsə də beynəlxalq yarışların yüksək səviyyədə keçirilməsinə hərtərəfli şərait yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e6c65c59194044dc4a0d59735_o.jpg
27 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии Гянджинского стадиона.
Глава государства был проинформирован о стадионе.
Отмечено, что вместимость трибун стадиона площадью более 10 гектаров составляет 15 тыс. 343 человека. АФФА построила на территории вспомогательные тренировочные площадки и здание футбольной академии. На стадионе имеются раздевалки для футболистов, конференц-зал, комнаты для медицинского, судейского, технического персонала и другие необходимые помещения. Арена, построенная по стандартам УЕФА 4-й категории, оснащена современными системами освещения, акустики, вещания, интернета, безопасности.
Отметим, что Президент Ильхам Алиев в октябре 2023 года подписал распоряжение о строительстве в Гяндже стадиона. Его фундамент был заложен главой государства в апреле прошлого года. В августе текущего года Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с ходом строительства стадиона.
Развитие спорта в регионах Азербайджана, который постепенно укрепляет свой авторитет на международной арене как спортивная держава, является одним из приоритетных направлений деятельности государства. Построенные и реконструированные в регионах за последние годы спортивные комплексы вносят весомый вклад в обеспечение массовости спорта на местах, играют значимую роль в воспитании здорового молодого поколения. В то же время Азербайджан демонстрирует свои высокие организаторские способности, регулярно принимая престижные спортивные соревнования континентального и мирового масштаба. Ввод в действие таких современных спортивных арен создаст все необходимые условия для проведения на высоком уровне в Гяндже и других регионах страны как республиканских, так и международных соревнований.