https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e2fd6a67f35099fd0ae220b24_o.jpg
Sərfəli mobil operator “Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün “Zəka Fest” inklüziv intellektual oyun turniri təşkil olunub. Beynəlxalq Jest Dili Gününə həsr edilən bu layihə “Şəkərbura Şou”nun təşəbbüsü, “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, İctimai Televiziya və digər tərəfdaşların dəstəyi ilə həyata keçirilib. Turnirin əsas məqsədi eşitmə məhdudiyyətli uşaqların sosial inteqrasiyasını gücləndirmək və yaradıcılıq bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, onlar üçün inkişafetdirici oyunların əlçatanlığını təmin etməkdir.
Turnirdə ümumilikdə yeddi komanda mübarizə aparıb. Beş saat davam edən intellektual marafon yeddi raund və final mərhələsindən ibarət olub. İştirakçılar komanda işi və fərdi düşünmə bacarıqlarından istifadə edərək müxtəlif sualları cavablandırıblar. Yarışın nəticəsinə əsasən “Uğur” komandası birinci, “Qızıl” ikinci, “Cəsur” isə üçüncü yerə layiq görülüb. Qalib və digər iştirakçı komandalar “Nar” tərəfindən dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, “Nar” nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin informasiya və ünsiyyət imkanlarının artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrlə beynəlxalq səviyyədə tanınır. Şirkət bu sahədəki sosial məsuliyyət təşəbbüslərinə görə nüfuzlu “Stevie” biznes mükafatına layiq görülüb. Yeni jest dili mobil tətbiqinin dəstəklənməsi də “Nar”ın bu istiqamətdə uzunmüddətli fəaliyyətinin məntiqi davamıdır və inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfəsini daha da gücləndirir. Mobil operatorun dəstəyi ilə gerçəkləşdirilən bütün sosial layihələr haqqında daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e2fd6a67f35099fd0ae220b24_o.jpg
В Азербайджане впервые при поддержке доступного мобильного оператора «Nar» состоялся инклюзивный турнир интеллектуальных игр «Zəka Fest» для молодежи с нарушениями речи и слуха. Проект, посвящённый Международному дню жестового языка, был реализован по инициативе «Şəkərbura Show» при поддержке организации «Поддержка слабослышащих» (“Karlara Dəstək” İB), Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичери Шехер», Общественного телевидения и других партнёров. Основная цель турнира — усиление социальной интеграции и творческого потенциала молодежи с нарушениями слуха, а также обеспечение доступа к развивающим играм.
В турнире приняли участие семь команд. Пятичасовой интеллектуальный марафон состоял из семи раундов и финала. Участники использовали навыки командной работы и индивидуального мышления для решения различных вопросов. По итогам соревнования команда «Uğur» заняла первое место, «Qızıl» — второе, а «Cəsur» — третье. Победители и другие участники получили ценные призы от «Nar».
Следует отметить, что «Nar» получил международное признание за проекты, направленные на расширение доступа к информации и коммуникационным возможностям для людей с нарушениями слуха и речи. Компания была удостоена престижной бизнес-премии Stevie за свои инициативы в области социальной ответственности. Поддержка нового мобильного приложения для изучения жестового языка является логичным продолжением многолетней деятельности «Nar» в этом направлении и ещё больше усиливает его вклад в развитие инклюзивного общества. Более подробную информацию обо всех социальных проектах, реализуемых при поддержке мобильного оператора, вы можете найти здесь.