https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e2fd6a67f35099fd0ae220b24_o.jpg
Sərfəli mobil operator “Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk dəfə nitq və eşitmə məhdudiyyətli gənclər üçün “Zəka Fest” inklüziv intellektual oyun turniri təşkil olunub. Beynəlxalq Jest Dili Gününə həsr edilən bu layihə “Şəkərbura Şou”nun təşəbbüsü, “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi, "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, İctimai Televiziya və digər tərəfdaşların dəstəyi ilə həyata keçirilib. Turnirin əsas məqsədi eşitmə məhdudiyyətli uşaqların sosial inteqrasiyasını gücləndirmək və yaradıcılıq bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, onlar üçün inkişafetdirici oyunların əlçatanlığını təmin etməkdir.
Turnirdə ümumilikdə yeddi komanda mübarizə aparıb. Beş saat davam edən intellektual marafon yeddi raund və final mərhələsindən ibarət olub. İştirakçılar komanda işi və fərdi düşünmə bacarıqlarından istifadə edərək müxtəlif sualları cavablandırıblar. Yarışın nəticəsinə əsasən “Uğur” komandası birinci, “Qızıl” ikinci, “Cəsur” isə üçüncü yerə layiq görülüb. Qalib və digər iştirakçı komandalar “Nar” tərəfindən dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, “Nar” nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin informasiya və ünsiyyət imkanlarının artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrlə beynəlxalq səviyyədə tanınır. Şirkət bu sahədəki sosial məsuliyyət təşəbbüslərinə görə nüfuzlu “Stevie” biznes mükafatına layiq görülüb. Yeni jest dili mobil tətbiqinin dəstəklənməsi də “Nar”ın bu istiqamətdə uzunmüddətli fəaliyyətinin məntiqi davamıdır və inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfəsini daha da gücləndirir. Mobil operatorun dəstəyi ilə gerçəkləşdirilən bütün sosial layihələr haqqında daha ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_e2fd6a67f35099fd0ae220b24_o.jpg
For the first time in Azerbaijan, Nar, the affordable mobile operator, supported the “Zəka Fest” inclusive intellectual game tournament for young people with speech and hearing impairments. Dedicated to the International Day of Sign Languages, the project was implemented at the initiative of “Şəkərbura Show,” with the support of “Support for the Deaf” the Icherisheher State Historical and Architectural Reserve Administration, Public Television, and other partners. The main goal of the tournament was to strengthen the social integration and creativity of children with hearing impairments while ensuring their access to developmental games.
A total of seven teams competed in the tournament. The five-hour intellectual marathon consisted of seven rounds and a final. Participants applied teamwork and individual critical thinking skills to solve a variety of questions. According to the results, the “Uğur” team secured first place, “Qızıl” came in second, and “Cəsur” took third. The winners and other participating teams received valuable prizes from Nar.
It should be noted that Nar is internationally recognized for its projects aimed at expanding access to information and communication opportunities for people with speech and hearing impairments. The company has been awarded the prestigious Stevie Business Award for its social responsibility initiatives in this field. Supporting the new sign language mobile application represents a logical continuation of Nar’s long-term activities in this area and further strengthens its contribution to building an inclusive society. More information about all social projects implemented with the support of the mobile operator can be found here.