https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f16d5e23b9168fb17e6b52b46_o.jpg
Sentyabrın 23-də Bakıda keçirilən 1-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (“AIIF 2025”) çərçivəsində “Daşkəsən Dəmir Filiz” (DDF) MMC və Qazaxıstanın “Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited” şirkəti arasında birgə müəssisə müqaviləsi imzalanıb. Sazişə əsasən, tərəflərin yaratdığı birgə müəssisə – “Azerbaijan Metal Company” MMC-nin idarə edilməsi və fəaliyyət istiqamətləri təsdiqlənib.
Müqaviləni “AzerGold” QSC-nin törəmə şirkəti DDF MMC-nin Baş direktoru Ceyhun Əliyev və “Fonte Capital Ltd” investisiya şirkətinin Baş direktoru Yerjan Musin imzalayıb. Qeyd edək ki, adıçəkilən şirkət Qazaxıstanın geniş şaxələndirilmiş investisiya portfelinə malik “Fonte Capital Ltd” investisiya şirkətininin idarəetməsində olan müəsissələrdən biridir.
Yeni təsis edilmiş birgə müəssisə illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik isti briketlənmiş dəmir (İBD) zavodunun maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi, qurulması və istismarı ilə məşğul olacaq. Şəmkir rayonu ərazisində tikilməsi planlaşdırılan zavodun 2029-cu ilin əvvəlində istismara verilməsi, burada müasir, ekoloji cəhətdən təhlükəsiz texnologiyalardan istifadə olunması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Daşkəsən dəmir filizi yatağının işlənməsi ölkəmiz üçün böyük iqtisadi səmərələr vəd edən irimiqyaslı layihədir. Bununla belə, yataqdaki filizlərin dəmir tərkibinin nisbətən aşağı olması (ortalama ~40%), filizlərin yerin daha dərin qatlarında yerləşməsi, eləcə də ölkəmizin beynəlxalq sulara birbaşa çıxışının olmaması layihənin əməliyyat və logistika xərclərinin ciddi şəkildə artmasına səbəb olur. Bu amillər isə, öz növbəsində, əlavə dəyər qazandıran məhsulların istehsalı zərurətini ortaya çıxarır. Bütün bunları nəzərə alaraq, layihənin effektiv icrasını təmin etmək məqsədilə beynəlxalq nüfuzlu məsləhətçi şirkətlərin iştirakı ilə optimal texnoloji həll yolu müəyyən edildi. Bu yanaşma, üç mərhələli istehsal zəncirini - > 67% dəmir tərkibli daha keyfiyyətli konsentratın, pellet və isti briketlənmiş dəmirin (İBD) istehsalını əhatə edir.
Hazırda zənginləşdirmə və pellet istehsalı mərhələsi üzrə yekun bank təyinatlı Texniki-İqtisadi Qiymətləndirmə prosesi həyata keçirilir. Proses çərçivəsində geoloji, metallurji, texniki və iqtisadi təhlillər tamamlandıqdan sonra, layihənin bu hissəsi üzrə tikinti-quruculuq işlərinə başlanılacaq.
Layihənin ikinci mərhələsi illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik İBD zavodunun qurulmasını əhatə edir. Birgə müəsisə müqaviləsi çərçivəsində qurulacaq İBD zavodu Daşkəsən dəmir filizi layihəsinin əsas kapital yüklü seqmenti olmaqla ümumi investisiya dəyəri təxminən 700 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Bu təşəbbüs məhz dövlət büdcəsinə düşən maliyyə yükünün azaldılması məqsədilə xarici sərmayə cəlb edilərək həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində ÜDM-yə illik 694 milyon ABŞ dolları həcmində töhfə gözlənilir və təxminən 1 600 nəfərin birbaşa və dolayı şəkildə işlə təmin olunması planlaşdırılır.
Daşkəsən dəmir filizi layihəsinin sadalanan dəyər zənciri üzrə bütün mərhələlərinin kompleks şəkildə icrası regiona daha böyük sosial-iqtisadi dividendlər qazandıracaq, həm birbaşa, həm də dolayı təsirlər nəticəsində təxminən 4 000 iş yerinin yaradılmasına imkan verəcək. Mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək proses genişmiqyaslı sənaye sinerjisi yaradacaq, yerli və regional bazarlar üçün rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalı təmin edilməsi ilə əməliyyatlara başlanıldıqdan sonrakı dövr üzrə ÜDM-yə təqribən 13 milyard ABŞ dolları həcmində töhfə verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_f16d5e23b9168fb17e6b52b46_o.jpg
23 сентября в Баку, в рамках проведения I Азербайджанского Международного Инвестиционного Форума («AIIF 2025»), было подписано стратегическое соглашение о сотрудничестве между ООО «Дашкесанская железная руда» (DDF) и казахстанской компанией «Fonte GreenMet Investments Fund OEIC».
В рамках соглашения были утверждены направления деятельности и управление основанным сторонами совместным предприятием – ООО «Azerbaijan Metal Company». Соглашение подписали Генеральный директор ООО «DDF» Джейхун Алиев и Генеральный директор «Fonte GreenMet Investments Fund OEIC» Ержан Мусин. Следует отметить, что эта компания является одним из предприятий, находящихся под управлением инвестиционной компании «Fonte Capital Ltd», владеющей диверсифицированным инвестиционным портфелем в Казахстане.
Новое совместное предприятие будет заниматься финансированием, проектированием, строительством и эксплуатацией завода по производству горячебрикетированного железа (HBI) с годовой мощностью 2 миллиона тонн. На начальном этапе уставный капитал завода составляет 600 тысяч долларов США. Планируется, что завод будет построен на территории Шамкирского района и введен в эксплуатацию в начале 2029 года с использованием современной, экологически безопасной технологии.
Следует отметить, что разработка месторождения железной руды Дашкесан является крупномасштабным проектом, обещающим значительные экономические выгоды для нашей страны. Вместе с тем относительно невысокое среднее содержание железа в руде (около 40 %), залегание запасов в более глубоких слоях, а также отсутствие у Азербайджана прямого выхода к международным морским путям существенно повышают операционные и логистические затраты. Эти факторы, в свою очередь, обусловливают необходимость производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
Учитывая все эти обстоятельства, для обеспечения эффективной реализации проекта при участии международных авторитетных консалтинговых компаний было определено оптимальное технологическое решение. Этот подход предусматривает трёхступенчатую производственную цепочку: выпуск высококачественного концентрата с содержанием железа 67%, производство окатышей и горячебрикетированного железа (ГБЖ).
В настоящее время по этапу обогащения и производства окатышей проводится итоговое технико-экономическое обоснование, соответствующее банковским требованиям. После завершения геологических, металлургических, технических и экономических исследований планируется начать строительно-монтажные работы по данному направлению.
Вторая стадия проекта предусматривает строительство завода по производству ГБЖ мощностью 2 млн тонн в год. Этот завод, который будет создан в формате совместного предприятия, является наиболее капиталоёмким сегментом проекта, общий объём инвестиций в который оценивается примерно в 700 млн долларов США. Реализация инициативы осуществляется с привлечением иностранных инвестиций с целью снижения нагрузки на государственный бюджет.
Комплексная реализация всех этапов цепочки создания стоимости проекта по разработке Дашкесанского месторождения железной руды принесёт региону более значительные социально-экономические дивиденды, обеспечив создание около 4 000 рабочих мест как за счёт прямого, так и косвенного воздействия. Пошаговая реализация процесса сформирует масштабную промышленную синергию, позволит наладить выпуск конкурентоспособной продукции для местных и региональных рынков и, начиная с момента запуска операций, обеспечит совокупный вклад в ВВП в размере приблизительно 13 миллиардов долларов США.