https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9fd0e74263df482fbedd71360_o.jpg
Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd İqtisadiyyat və Xidmət İnstitutunun rektoru Muhiddin Pulatovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev BDU-nun son illər Özbəkistanın ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrini daha da gücləndirdiyini deyib. BDU Özbəkistan universitetləri ilə əməkdaşlıq müqavilələri imzalayıb, tələbə və müəllim mübadiləsi proqramları həyata keçirib. Birgə layihə və elmi tədqiqatlar regionun elmi potensialının gücləndirilməsi və təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edir. Rektor iqtisadiyyat və coğrafi turizm sahələri üzrə birgə proqramlar həyata keçirmək, müxtəlif beynəlxalq layihələrdə birgə iştirak etmək imkanlarının olduğunu deyib.
Səmərqənd İqtisadiyyat və Xidmət İnstitutunun rektoru Muhiddin Pulatov da BDU ilə əməkdaşlığı daha da gücləndirməkdə maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
Görüş zamanı iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, beynəlmiləlləşmə proseslərinin sürətləndirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili məsələləri müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_9fd0e74263df482fbedd71360_o.jpg
Делегация во главе с ректором Самаркандского института экономики и сервиса Узбекистана Мухиддином Пулатовым посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Приветствуя гостей, ректор Эльчин Бабаев отметил, что в последние годы БГУ еще больше укрепил сотрудничество с вузами Узбекистана. БГУ заключил соглашения о сотрудничестве с узбекскими вузами и реализует программы обмена студентами и преподавателями. Совместные проекты и научные исследования способствуют укреплению научного потенциала региона и повышению качества образования. Отмечено наличие возможностей для реализации совместных программ в сфере экономики и географического туризма, а также для совместного участия в различных международных проектах.
Гость Мухиддин Пулатов также подчеркнул заинтересованность в дальнейшем укреплении интеграции с БГУ.
В ходе встречи обсуждены вопросы расширения сотрудничества между двумя вузами, ускорения процессов интернационализации, организации программ обмена преподавателями и студентами.