https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d045c1396a0aabb4cf342e255_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 5-də İndoneziyanın paytaxtı Cakarta şəhərində keçirilən "Böyük iyirmilik" (G20) ölkələrinin parlament sədrlərinin 8-ci Sammitində çıxış edib. O, ilk olaraq, tədbirdə iştiraka dəvətinə görə İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaniyə təşəkkürünü bildirərək, Sammitin çox əhəmiyyətli və aktual mövzulara həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Spikerin sözlərinə görə, yoxsulluq, humanitar böhran və münaqişələr, sosial bərabərsizliklər, iqlim dəyişikliyi və digər bu kimi müasir çağırışları təklikdə həll etmək mümkün deyil. "COVID-19" qlobal pandemiyasının bütün dünyaya göstərdiyi mühüm bir məsələ də odur ki, qlobal çağırışlar qlobal həllər tələb edir və kollektiv səylər, birgə fəaliyyət son dərəcə vacibdir. Parlamentarilər, xalqlarımızın nümayəndələri olaraq biz, hamımızı narahat edən problemlərin ən yaxşı həll yollarının tapılması ilə bağlı müzakirələrdə iştirak etməliyik. Parlament əməkdaşlıq platformaları daha yaxşı dünya naminə birgə işləmək öhdəliyimizin və əzmimizin sübutudur. Bu mənada, G20 parlament sədrlərinin Sammiti parlamentlərin oynaya biləcəyi rolu və bugünkü problemlərin həllinə töhfələrini müəyyən etmək üçün çox mühüm bir tədbirdir. O, parlamentariləri bir araya gətirmək və parlament-hökumət əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri üzrə hərtərəfli müzakirələrin aparılması üçün mühüm çərçivədir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxışında parlamentlərarası əməkdaşlığın yeni yaradılmış daha bir çərçivəsi - Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi haqqında geniş məlumat verib. Spiker qeyd edib ki, Parlament Şəbəkəsinin yaradılması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi irəli sürdüyü təşəbbüsün nəticəsidir. Bu, Azərbaycanın güclü dəstəyinin və parlamentlərarası əməkdaşlığa sadiqliyinin göstəricisi olmuşdur. Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin parlamentariləri arasında qarşılıqlı əlaqə və əməkdaşlığı genişləndirməyi və dərinləşdirməyi təklif edib. Ötən ilin noyabrında Madriddə biz Parlamentlərarası İttifaqın 143-cü Assambleyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsini təsis etdik. Bu ilin 30 iyun - 1 iyul tarixlərində isə Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən Bakı Konfransı Parlament Şəbəkəsinin inkişafında mühüm mərhələni təşkil etmişdir. 40-dan çox üzv parlamentin və 8 beynəlxalq parlament təşkilatının iştirakı ilə Parlament Şəbəkəsinin Əsasnaməsi, həmçinin rəsmi loqosu və bayrağı qəbul olunmuş, qarşıdakı üç il üçün Şəbəkənin sədri və sədr müavinləri seçilmişdir. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin növbəti konfransının gələn ilin martında Manamada Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyası çərçivəsində keçirilməsi planlaşdırılır. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin hazırkı sədri kimi Sahibə Qafarova inamını ifadə edib ki, Parlament Şəbəkəsi çoxtərəfliliyi, dialoqu və parlamentlərarası əməkdaşlığı təşviq etmək üçün mühüm platformaya çevriləcək. O, deyib ki, Parlament Şəbəkəsi digər parlament təşkilatları ilə fəal əməkdaşlıq edərək, ümumi məqsədlərə töhfə verməyə hazırdır.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizin sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatının institusional inkişafı istiqamətində də mühüm addımlar atılıb. Bu ilin iyul ayında Gənclər Şəbəkəsinin bazasında Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının təsis olunması və Nyu-Yorkda Qoşulmama Hərəkatının Dəstək Ofisinin yaradılması təşəbbüsü də Azərbaycanın Qoşulma Hərəkatının institusional inkişafı istiqamətində atdığı addımlardandır. Digər tərəfdən, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə 2020-ci ilin dekabr ayında COVID-19 pandemiyası ilə mübarizəyə dair BMT Baş Assambleyasının Xüsusi Sessiyasının keçirilməsi, COVID-19 peyvəndlərinə bərabər, əlverişli, vaxtında və universal çıxışın təmin edilməsinə dair qətnamələrin qəbulu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin pandemiyadan sonrakı dövr üçün qlobal tədbirlərə dair tövsiyələrin hazırlanmasına diqqəti yönəldən "COVID-19"-dan sonra Qlobal Bərpa üzrə BMT-nin Yüksək Səviyyəli Panelinin yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış etməsi ölkəmizin beynəlxalq əməkdaşlığa töhfələrinin, qlobal problemlərin həllinə birgə yanaşmanın vacibliyinə verdiyi önəmin sübutudur.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, əgər biz beynəlxalq əhəmiyyət kəsb edən problemlərin həllinə yönəlmiş kollektiv səylərin uğurla nəticələnməyinə nail olmaq istəyiriksə, beynəlxalq institutların səmərəliliyini gücləndirməli, qəbul edilmiş sənədləri həyata keçirməli, ikili standartlara və selektiv yanaşmalara son qoymalıyıq. Milli Məclisin sədri təəssüflə qeyd edib ki, bir çox hallarda ölkələr bu sərt reallıqdan əziyyət çəkirlər. Azərbaycan da öz təcrübəsi ilə bunun şahidi olub. O, xatırladıb ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizi 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olub. Ermənistan bu ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirib və nəticədə bir milyondan çox azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Münaqişə ilə əlaqədar həm mülki, həm də hərbçi olmaqla 4 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı hələ də itkin düşüb. İşğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi qəsdən dağıdıb, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini abidələrini vandalizmə məruz qoyub. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi dörd qətnamədə, BMT Baş Assambleyasının, Qoşulmama Hərəkatının, ATƏT-in, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının və digər müvafiq beynəlxalq təşkilatların qətnamə və qərarlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunsa da, Ermənistan onlara məhəl qoymamışdır. Təhlükəsizlik Şurasının bəzi qətnamələri bir neçə gün ərzində yerinə yetirildiyi halda, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti ilə bağlı sənədlər 27 il ərzində icra olunmamış qalmışdır. Təəssüf ki, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən işğalçı dövlətə qarşı heç bir sanksiya tətbiq edilməmişdir. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini öz gücü hesabına yerinə yetirərək, ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa etmişdir. 2020-ci ilin sentyabr ayında Ermənistanın hərbi təxribatları nəticəsində başlayan 44 günlük müharibədən sonra işğalçı dövlət noyabr ayında kapitulyasiya aktını imzalamaq məcburiyyətində qalmışdır.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, post-münaqişə dövründə Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirir. Azərbaycan Ermənistana münasibətlərin normallaşdırılması və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif edib. Bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası regionda sülh və sabitliyə gətirib çıxaracaq. Lakin Ermənistan beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir, regionda kommunikasiya və nəqliyyat yollarının açılması prosesinə maneələr yaradır. Ermənistanın sonuncu dəfə - bu il sentyabrın 13-də törətdiyi hərbi təxribatlar da normallaşma prosesinə əngəl törədir. Bu cür davranışlar pislənilməlidir. İndi ən vacib məsələ münasibətlərin normallaşması prosesini pozacaq hərəkətlərdən çəkinməkdir. Çünki bu, regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin olunmasının yeganə yoludur.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d045c1396a0aabb4cf342e255_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova delivered a speech on 5 October at the 8th summit of the G20 Parliamentary Speakers current in Jakarta. Mrs Gafarova first thanked Speaker of the People’s Representative Council of the Republic of Indonesia Puan Maharani for the invitation to the summit and then emphasised its extremely important and relevant topicality.
According to Madam Speaker, poverty, the humanitarian crisis and conflicts, social inequality, climatic changes and other modern challenges are impossible to overcome alone. One of the most useful lessons that the COVID-19 pandemic taught the whole world was that global challenges require global solutions, and that collective efforts and joint activities are essential. Parliamentarians as representatives of their peoples ought to take part in the discussions held to find the best solutions for the problems of universal concern. The legislatures’ co-operation platforms prove the undertaking and resolve to pursue joint endeavours for a better world. The P20 summit is very important in this sense as it is an event capable of defining what roles the parliaments could play and of determining what contributions they can make to addressing the present-day problems. This summit also matters as a muster point for parliamentarians and as a venue where various aspects of the parliament-government co-operation can be discussed in an overarching manner.
A propos, Sahiba Gafarova brought up another inter-parliamentary co-operation, a newly-founded one – the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement. She provided her audience with detailed information about this entity, the emergence of which is the result of the initiative that President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan had put forth as the incumbent NAM Chair. The emergence of the Network highlights Azerbaijan’s firm support for inter-parliamentary co-operation and dedication to it. Azerbaijan had also proposed a further extensification and intensification of the linkage and collaboration amongst the NAM parliaments. So, the Parliamentary Network was established on the margins of the 143rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Madrid in November last year. Then, on 30 June-1 July this year, Azerbaijan had hosted the Network’s Baku Conference that was a formidable phase in the novel organisation’s evolution. Its charter, official logo and flag were adopted, and its Chair and Deputy Chairs for the next three years were elected at the conference attended by the parliaments of more than 40 member-states and 8 international parliamentary organisations. It is planned to hold the next conference of the NAM PN on the sidelines of the 146th IPU Assembly in Manama in March the coming year. Sahiba Gafarova as the incumbent NAM PN Chair said she was confident that the Network was going to become a serious platform upon which to promote multilateralism, dialogue and inter-parliamentary co-operation. She added that the Network was also prepared to make an input in achieving common goals through active interaction with the other parliamentary institutions.
Substantial steps are being taken under the Azerbaijani chairmanship to ensure the advancement of the Non-Aligned Movement itself as well, according to the leader of the Milli Majlis. Amongst those steps are the inception of the NAM Youth Organisation on the basis of the Youth Network and the instalment of a NAM support office in NYC in July this year. On the other hand, a special session of the UN General Assembly devoted to the COVID-19 pandemic was convened upon the instance of the President of the Republic of Azerbaijan in December 2020. That as well as the adopted resolutions about ensuring an equitable, affordable, timely and universal access to the COVID-19 vaccines and the initiative of the leader of Azerbaijan Ilham Aliyev to form a UN High-Level Panel to generate recommendations concerning post-pandemic global recovery spell our country’s contribution to international co-operation as much as they do the importance that Azerbaijan attaches to formulating a collective approach to solving global problems.
Sahiba Gafarova emphasised that, if we want the common effort to eliminate international-scale problems to come to fruition, we should strengthen the international institutions, enforce adopted documents and put an end to double standards and selective approaches. The leader of the Milli Majlis mentioned regretfully that countries often suffer in the face of such stern reality. Azerbaijan is no exception since her own experience had shown her how that reality could be. Mrs Gafarova mentioned in this connexion the almost 30-year-old Armenian occupation of 20 per cent of the territory of Azerbaijan recognised as such internationally. She also referred to the ethnic cleansing by Armenia in those lands – the practice that had made more than a million Azerbaijanis refugees and displaced persons. About 4,000 citizens of Azerbaijan, civilians and servicemen alike, are still missing consequent to that conflict. Armenia, meanwhile, had demolished all of our towns and villages in the captured provinces and had vandalised all the historical, cultural and cult artefacts and sites of Azerbaijan during the years of occupation. The four resolutions that the UN Security Council passed in 1993 as well as the resolutions and decisions of the UN General Assembly, the Non-Aligned Movement, the OSCE, the Organisation of Islamic Co-operation and of other international establishments demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenia’s armed forces from the Azerbaijani territories they had captured. But Armenia had ignored them all. While some resolutions of the Security Council are acted upon with a matter of days, those that concerned the occupation policy of Armenia had remained on paper for as long as 27 years. Alas, there had been no sanctions of international organisations upon the occupier state. In the end, Azerbaijan resorted to her own resources and devices to enforce the resolutions of the UN Security Council as well as the international law’s standards and principles whilst also restoring both the integrity of her territory and the historical justice. The 44 days’ Patriotic War that began in response to an armed provocation of Armenia in September 2020 resulted in the occupier state being reduced to signing a surrender act in November that same year.
Speaker Gafarova continued her speech to tell her audience of the on-going post-war efforts of Azerbaijan to establish lasting peace and stability in our region. Moreover, she said, Azerbaijan had offered a normalisation of the relations with Armenia and signing a peace treaty based upon five principles of the international law. Mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, delimitation and demarcation of the borders will lead to peace and stableness in the region. But Armenia demonstrates a destructive attitude to the conversations going on through international efforts. Armenia is obstructing the opening of communications and transport routes in the region. This process is equally hindered by the latest Armenian military provocations of 13 September this year. Such conduct needs condemning. The most important thing to do right now is to avoid making any move likely to harm the normalisation because the normalisation happens to be the only path to long-term peace and constancy in our region.