Kollegiya sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji xəttə uyğun olaraq enerji sahəsində qarşıya qoyulan vəzifələrin ardıcıl şəkildə icra edildiyini bildirib. Qeyd edilib ki, ölkəmiz bu gün reallaşdırdığı regional əməkdaşlıq layihələrinin hər birində lider mövqeyindədir və dövlət başçısının vizyonu ilə həyata keçirilən enerji siyasəti həm milli maraqlara, həm də beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına xidmət edir.
İclasın gündəliyə uyğun olaraq, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”nın və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icra vəziyyəti haqqında hesabat təqdim edilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji üzrə ölçü-müşahidə qurğularının quraşdırılması, günəş, külək və su elektrik stansiyalarının tikintisi, enerji səmərəliliyi, hidroenerji, geotermal enerji və bioenerji mənbələrindən istifadənin qiymətləndirilməsi, hidrogen texnologiyası, hidroakkumulyasiya texnologiyasının tətbiqi imkanlarının araşdırılması üzrə görülən işlər nəzərdən keçirilib. Yaşıl texnologiyaların tətbiqi üzrə pilot layihələrin icrası, Yaşıl Enerji Zonası Nümayiş Pavilyonunun yaradılması, küçə və yolların işıqlandırılmasında enerji səmərəli “yaşıl” texnologiyalara dair tələblərin müəyyən edilməsi üzrə atılan addımlar müzakirə olunub. Eyni zamanda, Naxçıvanda “Yaşıl Enerji” zonasının inkişafına dair Konsepsiya və Tədbirlər Planının hazırlanması, eləcə də ixrac yönümlü infrastruktur layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılması ilə bağlı görülən işlərə dair müzakirələr aparılıb.
2025-ci ilin 1-ci yarımilli üzrə Energetika Nazirliyində icra intizamının vəziyyəti və vətəndaş müraciətlərinə baxılması barədə geniş məlumat verilib, sənədlərlə iş və nəzarət mexanizmləri üzrə görülmüş işlər nəzərdən keçirilib. Dövlət başçısının müvafiq Fərman və Sərəncamlarından irəli gələn, eləcə də nazirliyin iş planı üzrə tapşırıqların icra səviyyəsi təhlil edilib.

The next Board Meeting was held under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of structural units and agencies of the Ministry.
The Chairman of the Board said that the tasks set in the energy sector are consistently implemented in accordance with the strategic line set by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was noted that our country is in a leading position in each of the regional cooperation projects implemented today, and the energy policy implemented with the vision of the head of state serves both national interests and the development of international cooperation.
In accordance with the agenda of the meeting, a report on the implementation status of the First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan, Action Plan for the establishment of the green energy zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026 and State Program on the socio-economic development of Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027 was presented. The works carried out on the installation of measurement and observation facilities on renewable energy in the liberated territories, construction of solar, wind and hydro power plants, assessment of energy efficiency, hydropower, use of geothermal energy and bioenergy sources, hydrogen technology, investigation of the possibilities of application of hydroaccumulation technology were considered. The implementation of pilot projects on the application of green technologies, the creation of a Green Energy Zone Demostration Pavilion, and the steps taken to determine the requirements for energy-efficient green technologies in lighting streets and roads were discussed. At the same time, discussions were held on the development of the concept and Action Plan for the development of the Green Energy Zone in Nakhchivan, as well as on the feasibility study of the export-oriented infrastructure project.
In 2025, the Ministry of Energy for the first half of the year provided detailed information on the state of executive discipline and consideration of citizen applications, and the work done on the mechanisms of work with documents and control was reviewed. The level of implementation of the tasks arising from the relevant Decrees and Orders of the Head of State, as well as the work plan of the Ministry, was analyzed.