https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_73d1a07f68165289bcf2ad87b_o.jpg
"Böyük iyirmilik" ölkələrinin parlament rəhbərlərinin sammitində iştirak etmək məqsədilə İndoneziyanın paytaxtı Cakarta şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş ilə görüşüb.
Azərbaycanın Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinə böyük əhəmiyyət verdiyini bildirən Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunur. Spikerin sözlərinə görə, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin müstəsna rolu var. Bu mənada, iki ölkə liderlərinin qarşılıqlı səfərləri əlaqələrin bütün istiqamətlərdə inkişafına təkan verir.
İkitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsində qanunverici orqanların mühüm rolunu diqqətə çatdıran Sahibə Qafarova deyib ki, parlamentlərimiz ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına müsbət töhfələr verirlər. Vurğulanıb ki, hər iki ölkə parlamentində dostluq qrupları fəaliyyət göstərir və bu, parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynayır. Milli Məclisin sədri ölkələrimizin beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurlu təmsilçiliyini və əməkdaşlığını müsbət qiymətləndirib, o cümlədən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə təsis olunan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı fikirlərini ifadə edib. Spiker Sahibə Qafarova Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri təmsilçisinin cari ildə Bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Konfransında iştirakını yüksək qiymətləndirib, Konfransın nəticələri barədə məlumat verib.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş Azərbaycanın Milli Məclisinin sədri ilə görüşməkdən məmnunluğunu bildirərək, ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafını qeyd edib. O, qanunverici orqanlar arasında münasibətlərin inkişafının iki ölkə arasında əlaqələrin dinamikasına müsbət təsirini vurğulayaraq, bu sahədə qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib. Həmçinin beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlığı qeyd edib.
Saqr Qobaş Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu və hər cür dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib. O deyib ki, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurası Parlament Şəbəkəsinin Bakıda keçirilən birinci konfransında təmsil olunub və tədbirdə iştirak edən Federal Milli Şuranın təmsilçiləri Bakıdan çox böyük təəssüratlarla qayıdıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_73d1a07f68165289bcf2ad87b_o.jpg
Пребывающая в столице Индонезии Джакарте с целью участия в саммите спикеров парламентов стран Большой двадцатки глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела беседу с председателем Федерального национального совета Объединённых Арабских Эмиратов Сагром Гобашем.
Азербайджан полагает весьма важным дружбу и сотрудничество с ОАЭ, дипломатическим отношениям с которыми в этом году исполняется тридцать лет, заметила во время беседы Сагиба Гафарова. Обмен визитами высокого уровня, особенно, лидеров двух государств, играет исключительную роль во всестороннем развитии двусторонних отношений, по словам г-жи Гафаровой.
Затронув тему значимости законодательных ассамблей в расширении сотрудничества, г-жа Гафарова упомянула их позитивный вклад в этот процесс и подчеркнула наличие групп дружбы в обоих парламентах – групп, выступающих в качестве моста между ассамблеями. Наши страны успешно представлены и сотрудничают в международных парламентских организациях, в том числе, с учреждённой по предложению президента Азербайджана Ильхама Алиева Парламентской сети Движения Неприсоединения. Прокомментировав это взаимодействие, Сагиба Гафарова отозвалась с высокой похвалой об участии представителя ОАЭ в проведённой в текущем году в Баку конференции ПС ДН и информировала Сагра Гобаша о её итогах.
В свою очередь, председатель Федерального национального совета Объединённых Арабских Эмиратов Сагр Гобаш выразил удовлетворение встречей, отметил высокий уровень двусторонних межгосударственных связей и охарактеризовал прогресс взаимоотношения наших парламентов как ещё один фактор, обеспечивающий динамику связей между Азербайджаном и Эмиратами. Г-н Гобаш говорил о необходимости расширения взаимодействия в данной сфере и о нашем сотрудничестве под эгидой международных парламентских структур.
ОАЭ заинтересованы в расширении и связей с Парламентской сетью ДН, будучи, при этом, готовы оказать ей всяческую поддержку, по словам г-на Гобаша, добавившего, что Федеральный национальный совет был представлен на состоявшейся в Баку первой конференции Сети, а его делегаты вернулись домой под большим впечатлением от Баку.