https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_702cfc3083454b0240af6f8a8_o.jpg
Anım Gününün beşinci ildönümü münasibətilə Zəngilan rayonunda yerləşən Şəhidlər Xiyabanında ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, “Huner Group” şirkətinin dəstəyi ilə təşkil olunan aksiyada Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, “Huner Group” şirkətinin təsisçisi Ehtiram Quliyev, o cümlədən ərazidə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının rəhbər heyəti iştirak ediblər.
İlk olaraq aksiya iştirakçıları Zəngilan Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər. Vətənimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, şəhidlərin məzarları önünə gül dəstələri düzülüb, ruhlarına dualar oxunub.
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev çıxış edərək qeyd ediblər ki, Anım Günü yalnız Vətən uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərimizin anıldığı kədər və hüzn günü deyil, həm də milli qürur, birliyin və iradənin təntənəsi günüdür. Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuz nəinki torpaqlarımızı azad etdi, həm də millətin mənəvi gücünü, sarsılmaz iradəsini bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Daha sonra ağacəkmə aksiyasına start verilib. Aksiya çərçivəsində müasir damcı suvarma sistemi çəkilən ərazidə 140 ədəd Leyland sərvi, 100 ədəd Xan çinarı, 100 ədəd Eldar şamı, 50 ədəd isə Parlaq birgöz ağacı olmaqla, ümumilikdə 390 ədəd ağac əkilib.
Nəzərinizə çatdıraq ki, işğaldan azad edilən ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası QDF-in fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Fond bu istiqamətdə bir neçə layihəni icra edib və yeni layihələrin icrasını davam etdirməkdədir.
Qeyd olunmalıdır ki, erməni işğalı dövründə dağıdılmış Zəngilan Şəhidlər Xiyabanı bu ərazilər azad edildikdən sonra tam bərpa olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_702cfc3083454b0240af6f8a8_o.jpg
По случаю Дня памяти - 27 сентября в Аллее Шехидов в Зангиланском районе была проведена акция по посадке деревьев.
В акции, организованной по инициативе и при организации Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах и Фонда Возрождения Карабаха при поддержке компании «Huner Group», приняли участие спецпредставитель Президента АР в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах Вахид Гаджиев, председатель правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, основатель компании «Huner Group» Эхтирам Гулиев, а также руководящий состав государственных органов, функционирующих на данной территории.
Сначала участники акции посетили Зангиланскую Аллею Шехидов. Память шехидов, отдавших свои жизни за суверенитет и территориальную целостность Родины, была почтена минутой молчания, к могилам были возложены цветы, прочитаны молитвы за упокой их душ.
Выступая на мероприятии, Вахид Гаджиев и Рахман Гаджиев отметили, что День памяти является не только днём скорби и печали, когда мы поминаем шехидов, пожертвовавших своей жизнью во имя Родины, но и днём национальной гордости, единства и торжества воли.
Под руководством победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, доблестная армия не только освободила наши земли, но и продемонстрировала всему миру моральную силу и несокрушимую волю нации.
Далее был дан старт акции по посадке деревьев. В рамках акции на участке, где была установлена современная капельная система орошения, было высажено в общей сложности 390 деревьев, в том числе 140 Лейландских кипарисов, 100 ханских чинаров, 100 эльдарских сосен и 50 деревьев бирючины.
Восстановление экологического баланса на освобождённых территориях является одним из приоритетных направлений деятельности Фонда Возрождения Карабаха. Фонд уже реализовал ряд проектов в данном направлении и продолжает реализацию новых.
Следует отметить, что Зангиланская Аллея Шехидов, разрушенная в период армянской оккупации, была полностью восстановлена после освобождения этих территорий.