https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b0d3f7216ebbee18f09a99e45_o.jpg
Kaspersky GReAT mütəxəssisləri qaranlıq şəbəkə platformalarında real vaxt rejimində dərin video və audio saxtakarlıqlar (deepfake) yaratmağı təklif edən elanlar aşkar ediblər. Yayımlanmış bildirişlərə görə, xidmətin qiyməti saxta məzmunun mürəkkəbliyindən və uzunluğundan asılıdır – video üçün 50 ABŞ dollarından, səs üçün isə 30 ABŞ dollarından başlayır. Mütəxəssislər bu qənaətə “Kaspersky Digital Footprint Intelligence”dən istifadə edərək bir neçə rus və ingilisdilli resursları təhlil etdikdən sonra gəliblər. Şirkət nümayəndələri bu məlumatı Minskdə keçirilən “Kaspersky CyberSecurity Weekend 2025” konfransında təqdim ediblər.
Kaspersky mütəxəssisləri daha əvvəllər də qaranlıq şəbəkə platformalarında dərin saxtakarlıqlar üçün təkliflər aşkar ediblər. Bununla belə, təcavüzkarlar indi real vaxt rejimində saxta səs və vizual məzmun yaratmağı təklif edirlər və bu xidmətlərin qiymətlərinda azalma müşahidə olunur. Aşkar edilmiş elanlar müxtəlif variantlar təklif edir: videokonfrans platforması və ya messencer vasitəsilə ünsiyyət zamanı real vaxt rejimində üzün dəyişdirilməsi; doğrulama üçün üz dəyişdirmə; görüntünün telefonda və ya virtual cihazda kameradan dəyişdirilməsi.
Bildiriş müəllifləri videodakı şəxsin hətta xarici dillərdə də istənilən mətnə uyğun dodaq sinxronizasiyasına imkan verən proqramlar, eləcə də səslərin klonlanması, ton və tembrin istənilən emosiyaya uyğunlaşdırılması üçün alətlər təklif etdiyini iddia edir. Bununla belə, kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri hesab edirlər ki, yerləşdirilən elanların əhəmiyyətli bir hissəsi maraqlı alıcılardan pul qoparmaq üçün nəzərdə tutulmuş fırıldaqlardır.
"Qaranlıq şəbəkə platformalarında biz təkcə ‘xidmət kimi dərin saxtakarlıq’ təklif edən elanları deyil, həm də bu cür xidmətlərə tələbatı görürük. Təcavüzkarlar süni intellekt xidmətləri ilə fəal şəkildə maraqlanır və artıq onlardan istifadə edirlər. Eyni zamanda, biz qaranlıq şəbəkədə daha mürəkkəb alətlər görürük: tanınmış yerli texnologiyalardan (LLM) istifadə etmədən sıfırdan yaradılan və lokal fəaliyyət göstərən zərərli böyük dil modelləri. Bu cür texnologiyalar prinsipial olaraq yeni kibertəhlükələr yaratmasa da, təcavüzkarların imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirə bilər. Belə şəraitdə kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri təcavüzkarlara qarşı ciddi səylər göstərməlidirlər. Paradoksal olaraq, inkişafın mümkün istiqamətlərindən biri informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərin məhsuldarlığını və təhlükəsizlik həllərinin effektivliyini artırmaq üçün süni intellekt həllərindən istifadə etməkdir”, -deyə GReAT-ın direktoru İqor Kuznetski bildirir.
"Azərbaycanda biz həm fərdi istifadəçilər, həm də təcavüzkarlar tərəfindən dərin saxtakarlıq texnologiyalarına artan marağı müşahidə edirik. Bu cür xidmətlər təkcə kiberfırıldaqçılıq üçün deyil, həm də şirkətlərin və ya şəxslərin reputasiyasına zərbə vurmaq üçün istifadə edilə bilər. Ona görə də həm biznesin, həm də istifadəçilərin bu təhlükədən xəbərdar olması və rəqəmsal məzmuna tənqidi yanaşması çox vacibdir. Müasir kibertəhlükəsizlik həlləri bu cür potensial manipulyasiyaların qarşısını almağa və onları aşkar etməyə imkan vermir", - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.
İnformasiya təhdidlərindən qorunmaq üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- Şirkətinizin kibertəhlükəsizlik tədbirlərini nəzərdən keçirin. Bura təkcə təhlükəsizlik həlləri deyil, həm də İT mütəxəssislərinizin bacarıqları daxildir. Biznesiniz üçün risk yarada biləcək təhdidləri anlamaq üçün “Kaspersky Threat Intelligence”dən istifadə edə bilərsiniz.
- İşçilərin dərin saxtakarlığın nə olduğunu və nə üçün ciddi təhlükə olduğunu başa düşdüyünə əmin olun və onları necə tanımaq barədə müntəzəm təlimlər keçirin. “Kaspersky Automated Security Awareness” platforması rəqəmsal savadlılığın artırılmasına kömək edir.
- Dərin saxtakarlıqların əsas əlamətləri haqqında işçiləri öyrədin: cəld hərəkətlər, bir kadrdan digərinə işıqlandırmanın dəyişməsi, dəri tonunun dəyişməsi, qeyri-adi sayrışma və ya heç sayrışmama, zəif sinxronlaşdırılmış dodaq sinxronizasiyası, təsvirin təhrifləri və qəsdən daha aşağı keyfiyyətdə kodlanmış və zəif işıqlandırmada lentə alınmış videolar.
Kaspersky GReAT Qlobal Tədqiqat və Təhlil Qrupu 2008-ci ildə yaradılıb. Onun missiyası dünya üzrə qabaqcıl APT hücumlarını, kibercasus kampaniyalarını, zərərli proqramları, fidyə proqramlarını və kibercinayətkarlıq meyllərini müəyyən etməkdir. Bu gün Kaspersky GReAT komandası Avropa, Rusiya, Şimali və Cənubi Amerika, Asiya və Yaxın Şərqdə yerləşən, zərərli proqramların tədqiqində və innovativ əks tədbirlərin hazırlanmasında aparıcı rol oynayan 40-dan çox təcrübəli mütəxəssisdən ibarətdir. Onların geniş təcrübəsi, motivasiyası və marağı kibertəhlükələrin effektiv aşkarlanmasına və təhlilinə kömək edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b0d3f7216ebbee18f09a99e45_o.jpg
Эксперты Kaspersky GReAT обнаружили на теневых площадках объявления с предложениями по созданию видео- и аудиодипфейков в реальном времени. Судя по опубликованным сообщениям, стоимость услуги зависит от сложности поддельного контента и его длительности и начинается от 50 долларов США для видео и от 30 долларов США для голосового. К таким выводам специалисты пришли после анализа нескольких русскоязычных и англоязычных ресурсов — с помощью Kaspersky Digital Footprint Intelligence. Об этом представители компании рассказали в рамках конференции Kaspersky CyberSecurity Weekend 2025 в Минске.
Специалисты «Лаборатории Касперского» ранее уже обнаруживали на теневых площадках предложения по созданию дипфейков. Однако теперь злоумышленники предлагают генерацию поддельного голосового и визуального контента в режиме реального времени, причём стоимость таких услуг изменилась в меньшую сторону. В найденных объявлениях предлагаются разные варианты: замена лица в режиме реального времени при общении через платформу для проведения видеоконференций или мессенджер; замена лица для прохождения верификации; подмена изображения с камеры на телефоне или виртуальном устройстве.
Авторы сообщений, по их словам, также готовы предоставить программы, которые позволяют синхронизировать губы человека на видео с любым текстом, даже на иностранных языках, и инструменты для клонирования голоса, изменения тона и тембра в соответствии с желаемой эмоцией. Однако эксперты по кибербезопасности не исключают, что значительная часть опубликованных объявлений — это скам, цель которого — выманить деньги заинтересовавшихся покупателей.
«На теневых площадках мы видим не только объявления с предложениями „дипфейк-как-услуга“, но и спрос на такие услуги. Злоумышленники активно интересуются и уже используют в своей деятельности ИИ-сервисы. При этом в даркнете мы видим и более сложные инструменты: вредоносные большие языковые модели, созданные с нуля, без использования общеизвестных LLM, и работающие локально. Несмотря на то, что такие технологии не создают принципиально новые киберугрозы, они могут значительно расширять возможности атакующих. В таких условиях экспертам по кибербезопасности нужно прикладывать серьёзные усилия, чтобы противостоять злоумышленникам. Как ни парадоксально, но одно из возможных направлений для развития — также использовать ИИ-решения для повышения продуктивности ИБ-специалистов и эффективности защитных решений», — комментирует Игорь Кузнецов, директор Kaspersky GReAT.
«В Азербайджане мы также наблюдаем рост интереса к технологиям дипфейков — как со стороны обычных пользователей, так и со стороны злоумышленников. Подобные сервисы могут использоваться не только для кибермошенничества, но и для атак на репутацию компаний или отдельных людей. Поэтому крайне важно, чтобы и бизнес, и пользователи знали об этой угрозе и умели критически относиться к цифровому контенту. Современные решения по кибербезопасности позволяют выявлять такие манипуляции и защищать от возможных последствий», — отметил Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Для защиты от информационных угроз «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- проверьте, какие меры кибербезопасности действуют в вашей компании; речь не только о защитных решениях, но и о том, какими навыками обладают IT-специалисты. Используйте Kaspersky Threat Intelligence, чтобы понимать, какие угрозы могут нести опасность бизнесу;
- убедитесь, что сотрудники знают, что такое дипфейки и почему это серьёзная угроза, регулярно проводите соответствующее обучение тому, как их распознать. Платформа Kaspersky Automated Security Awareness помогает повышать уровень цифровой грамотности;
- обучайте сотрудников основным признакам дипфейков: дёрганные движения, изменение освещения от одного кадра к другому, изменение тона кожи, странное моргание или его полное отсутствие, движение губ плохо синхронизировано с речью, искажения на изображении, видео намеренно закодировано с пониженным качеством и снято при плохом освещении.
Глобальный центр исследований и анализа угроз Kaspersky GReAT основан в 2008 году. Его задача — выявлять APT-атаки, кампании кибершпионажа, вредоносное ПО, программы-вымогатели и тренды в киберпреступности по всему миру. Сегодня в команде Kaspersky GReAT более 40 экспертов, работающих по всему миру: в Европе, России, Северной и Южной Америке, Азии, на Ближнем Востоке. Талантливые профессионалы в сфере кибербезопасности играют ведущую роль в исследовании вредоносного ПО и создании инновационных методов борьбы с ним. Их богатый опыт, мотивация и любознательность способствуют эффективному обнаружению и анализу киберугроз.