Oktyabrın 6-da Müdafiə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici ölkələrin hərbi attaşeləri Xocavənd rayonunun Edilli kəndi ərazisində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının olması ehtimal edilən şəxslərin kütləvi dəfn edildiyi məzarlığa səfər ediblər.
Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycan Respublikasının ərazilərində qanunsuz fəaliyyət göstərmiş erməni hərbi birləşmələri və Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquq norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasından danışıb. Bunun nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının olması ehtimal edilən şəxslərin əsir düşərək, işgəncə verilməklə öldürülməsi faktları barədə ətraflı məlumat verib.
Məzarlıqda 12 nəfərin qalıqlarının üzə çıxdığı qeyd olunub. Əşyalarla birlikdə aşkarlanan skeletlərin geyimlərindən hərbçi olduqlarının bilindiyi xüsusi vurğulanıb. Eyni zamanda skeletlərin əlləri və ayaqlarının məftil və kəndirlə bağlandığı da hərbi attaşelərin diqqətinə çatdırılıb.
General-mayor H.Mahmudov erməni təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş 4000 nəfərədək mülki şəxs və hərbi əsirlərin taleyi barədə hələ də heç bir xəbərin olmamasını da qeyd edib.
Sonra hərbi attaşelər hərbi hissələrdən birini ziyarət edərək burada şəxsi heyət üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar.

On October 6, with the organization of the Ministry of Defense and with the support of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, foreign countries’ military attachés accredited to the Republic of Azerbaijan visited a mass grave in the territory of the Edilli village of the Khojavand region, where the persons presumed to be servicemen of the Azerbaijan Army were buried.
Chief of the International Military Cooperation Department, Major General Huseyn Mahmudov, informed military representatives of foreign countries about gross violations of the norms and principles of international humanitarian law by Armenian military formations and the armed forces of the Republic of Armenia that illegally operated in the territory of the Republic of Azerbaijan during the First Karabakh War. Detailed information about the facts of the capture, torture, and murder of persons presumed to be servicemen of the Azerbaijan Army was provided.
It was noted that the 12 people’s remains were discovered in the grave. It was emphasized that the clothes and belongings on the skeletons are indicators of the fact that these skeletons are the remains of servicemen. It was also brought to the attention of the military attachés that the skeletons had their hands and legs tied with wire and rope.
Major General H. Mahmudov noted that nothing is yet known about the fate of up to 4000 civilians and prisoners of war missing as a result of the Armenian aggression.
Then the military attachés visited one of the military units and got acquainted with the conditions created for military personnel.