https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_511acaa2784d6984a80096673_o.jpg
7 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycanın Qəbələ şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) 12-ci Zirvə Görüşü -- türkdilli ölkələr arasında həmrəyliyin, dostluğun və strateji əməkdaşlığın növbəti simvoluna çevrildi.
Bu möhtəşəm tədbirdə çıxış edən Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Qasım-Jomart Tokayev dərin mənalı, siyasi və mənəvi baxımdan zəngin nitqi ilə xüsusi diqqət çəkdi.
Tokayevin çıxışı yalnız diplomatik mesaj deyil ; həm də türkdilli dünyaya ünvanlanmış mədəni-ideoloji çağırış idi. O, çıxışında Azərbaycanın görkəmli şairi Bəxtiyar Vahabzadənin məşhur misrasını sitat gətirərək dedi:
“Türkün Türklə ədavətə haqqı yox!”
Bu ifadə təkcə ədəbiyyatın hikmətindən doğan bir fikir deyil ; həm də Türk dünyasının birliyi və mənəvi gücü üçün çağırış idi.
Tokayev bu sitatı səsləndirməklə Türk xalqlarının tarix boyu bir-birinə dayaq olduğunu, bugünkü dünyada da birlik və həmrəyliyin ən mühüm dəyər sayıldığını vurğuladı.
Qasım-Jomart Tokayev, yalnız Qazaxıstanın dövlət başçısı deyil ; həm də böyük siyasi təcrübəyə və intellektual potensiala malik şəxsiyyət kimi tanınır. O, BMT, diplomatiya və beynəlxalq münasibətlər sahəsindəki fəaliyyəti ilə qlobal səviyyədə etimad qazanmış nadir dövlət xadimlərindəndir.
Tokayevin çıxışı bir daha göstərdi ki, o, təkcə siyasətçi deyil ; həm də düşünən ziyalı, tarix və mədəniyyətin dərin mənasını duyan liderdir.
Onun nitqində həm geosiyasi reallıqların analizi, həm də türk xalqlarının ortaq mənəvi dəyərlərinə sadiqlik hiss olunur.
Tokayevin Qəbələdə səsləndirdiyi fikirlər, əslində, TDT-nın gələcək istiqamətləri üçün konseptual çərçivə yaradır. O, açıq şəkildə qeyd etdi ki, Türk dünyasının gələcəyi qarşıdurmada deyil ; əməkdaşlıqda və həmrəylikdədir.
Bu mövqeyin arxasında həm Qazaxıstanın praqmatik siyasəti ; həm də Tokayevin çoxvektorlu diplomatik düşüncəsi dayanır. Onun fikrincə, türkdilli dövlətlər arasında iqtisadi, nəqliyyat, enerji və humanitar sahələrdə inteqrasiya — təkcə regional deyil, qlobal sabitliyin təminatçısı ola bilər.
Tokayevin çıxışında Azərbaycan mədəniyyətinə və ədəbiyyatına göstərdiyi hörmət ; Qazaxıstanla Azərbaycanın qardaşlıq münasibətlərinin dərinliyini bir daha nümayiş etdirdi. Bəxtiyar Vahabzadənin kəlamını Qəbələdə — yəni Azərbaycan torpağında səsləndirməsi həm rəmzi, həm də emosional mənada Türk dünyasının mənəvi birliyinə verilmiş ən gözəl mesaj idi.
Qəbələdəki Zirvə görüşü bir daha göstərdi ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı artıq sadəcə regional qurum deyil ; beynəlxalq miqyasda güclü siyasi və mədəni platformadır. Qasım-Jomart Tokayevin nitqi isə bu platformanın ideoloji sütunlarından birinə çevrildi. Onun “Türkün Türklə ədavətə haqqı yox !” çağırışı -- yalnız bir sitat deyil, həm də bütün Türk dünyasına ünvanlanmış strateji, mənəvi və tarixi mesajdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_511acaa2784d6984a80096673_o.jpg
7 октября 2025 года в азербайджанском городе Габала состоялся 12-й Саммит Организации тюркских государств (ОТГ), который стал очередным символом солидарности, дружбы и стратегического сотрудничества между тюркоязычными странами.
На этом значимом мероприятии президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев привлек особое внимание своей глубокой, политически и духовно насыщенной речью.
Выступление Токаева было не только дипломатическим посланием, но и культурно-идеологическим обращением к тюркскому миру. В своей речи он процитировал знаменитую строчку выдающегося азербайджанского поэта Бахтияра Вахабзаде:
«Тюрк не имеет права враждовать с тюрком!»
Эта мысль — не просто поэтическая истина, а призыв к единству и духовной силе тюркского мира.
Произнеся эти слова, Токаев подчеркнул, что на протяжении всей истории тюркские народы поддерживали друг друга, а в современном мире именно единство и солидарность остаются главной ценностью.
Касым-Жомарт Токаев — не только глава Казахстана, но и личность, обладающая большим политическим опытом и интеллектуальным потенциалом. Он — один из редких государственных деятелей, заслуживших международное доверие благодаря своей работе в ООН, дипломатии и сфере международных отношений.
Его выступление еще раз показало, что Токаев — не просто политик, но и мыслящий интеллектуал, лидер, глубоко понимающий смысл истории и культуры.
В его словах ощущалась и аналитика геополитических реалий, и приверженность общим духовным ценностям тюркских народов.
Мысли, высказанные Токаевым в Габале, по сути, формируют концептуальные рамки будущего развития ОТГ. Он открыто отметил, что будущее тюркского мира заключается не в конфронтации, а в сотрудничестве и солидарности.
За этой позицией стоит как прагматичная политика Казахстана, так и многовекторное дипломатическое мышление Токаева. По его мнению, интеграция тюркоязычных государств в экономической, транспортной, энергетической и гуманитарной сферах может стать гарантом не только региональной, но и глобальной стабильности.
Проявленное Токаевым уважение к азербайджанской культуре и литературе еще раз продемонстрировало глубину братских отношений между Казахстаном и Азербайджаном. Цитируя слова Бахтияра Вахабзаде в Габале — на азербайджанской земле — он послал сильный символический и эмоциональный сигнал духовного единства тюркского мира.
Саммит в Габале вновь показал, что Организация тюркских государств — это уже не просто региональная структура, а мощная политическая и культурная платформа международного уровня.
Речь Касым-Жомарта Токаева стала одним из идеологических столпов этой платформы. Его призыв «Тюрк не имеет права враждовать с тюрком!» — это не просто цитата, а стратегическое, духовное и историческое послание всему тюркскому миру.