https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_0ce38d25db55ba867cd60450d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsində fəaliyyət göstərən Hüquq Klinikası öz fəaliyyətini genişləndirir.
BDU-nun hüquqşünas alimlərinin rəhbərliyi ilə fakültənin aktiv tələbələrindən təşkil olunan Klinikanın asas məqsədi aztəminatlı ailələrə, eləcə də kibercinayətlərın və kiber istismarın qurbanı olmuş şəxslərə ödənişsiz hüquqi yardım göstərməkdir.
Müraciət edənlərə həm hüquqi məsləhətlər paketi təqdim olunur, həm də zərərçəkmişlərin hüquqlarınn müdafiəsi istiqamətində praktik dəstək göstərilir. Müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq Hüquq Klinikası onlayn konsultasiya xidmətləri təşkil edir. Müraciətlər onlayn qəbul olunur.
Bununla yanaşı, Klinika gənclər, tələbələr və ictimaiyyət üçün maarifləndirici təlim, seminar va praktik məşğələlər keçirir. Bu tədbirlər çərçivəsində rəqəmsal mühitdə təhlükəsiz davranış qaydaları, fərdi məlumatların qorunması, hüquqi müdafiə mexanizmləri, kibertəhlükəsizlik va insan hüquqlarının qorunması mövzuları öyrədilir. Klinika xarici universitetlərin Hüquq Klinikaları ilə də əməkdaşlıq məsələlərini əsas hədəf kimi müəyyən edib.
Hüquq Klinikası həmçinin əhalinin hüquqi savadlılığını artırmaq, hüquq mədəniyyətini formalaşdırmaq və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına töhfə vermək məqsədilə ictimai maarifləndirmə kampaniyaları, tədbirlər va sosial layihələr həyata keçirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_0ce38d25db55ba867cd60450d_o.jpg
Юридическая клиника юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) расширяет свою деятельность.
Основная цель клиники — оказание бесплатной юридической помощи малообеспеченным семьям, а также жертвам киберпреступлений и киберэксплуатации.
Заявителям предоставляется пакет юридических консультаций и практическая поддержка по защите прав пострадавших. Юридическая клиника организует онлайн-консультации. Заявки принимаются в режиме онлайн.
Кроме того, клиника проводит обучающие тренинги, семинары и практические занятия для молодежи, студентов и общественности. В рамках этих мероприятий изучаются такие темы, как правила безопасного поведения в цифровой среде, защита персональных данных, механизмы правовой защиты, кибербезопасность и защита прав человека. Клиника также определила своей основной целью сотрудничество с юридическими клиниками зарубежных университетов. Юридическая клиника также реализует просветительские кампании, мероприятия и социальные проекты с целью повышения правовой грамотности населения, формирования правовой культуры и содействия развитию гражданского общества.