https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_53ef55f072d773d59052690ea_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edir. Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən sərgi “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunub və 1-7 oktyabr 2025-ci il tarixlərini əhatə edir.
Sərgidə BDU-nun Elmi Kitabxanasında qorunan, Universitetin professor və müəllim heyətinin son iki ildə nəşr olunmuş kitabları, dərslik və dərs vəsaitləri nümayiş etdirilir. Həmçinin BDU-nun “Nəşr Evi”ndə çap olunan “Bakı Universitetinin Xəbərləri” jurnalının son illərə aid hər 4 seriyası, fakültələrin konfrans materialları, dərslik, dərs vəsaiti və monoqrafiyalar stenddə təqdim olunur.
Stenddə Universitetin tarixi, fəaliyyəti, elmi və pedaqoji nailiyyətləri barədə məlumatlandırıcı videoçarx da nümayiş olunur.
Ziyarətçilərə stenddə təqdim olunan nəşrlər barədə ətraflı məlumat verilir, üzərində BDU-nun loqosu olan çap məhsulları, bloknot, buklet, qeyd vərəqi və qələmlər hədiyyə olunur.
BDU-nun sərgidə iştirakı Universitetin elmi və tədris potensialını geniş ictimaiyyətə çatdırır, tələbə və məktəbli kitabsevərlərlə birbaşa ünsiyyət imkanı yaradır.
Açılış günündə Bəxtiyar Vahabzadə və Üzeyir Hacıbəyli təqdimat zonalarında BDU-nun Elmi Kitabxanasının əməkdaşı Məcid Heydərlinin (Seyyid Əsri) müəllifi olduğu "Fidan çiçəkləri" kitabının da təqdimatı keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_53ef55f072d773d59052690ea_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) участвует в XI Бакинской международной книжной выставке, организованной Министерством культуры. Выставка посвящена теме «Техно-человек: вчерашняя легенда, сегодняшнее событие».
На выставке представлены книги, учебники и учебные пособия, хранящиеся в Научной библиотеке БГУ и изданные профессорско-преподавательским составом университета за последние два года. Также на стенде представлены все 4 серии журнала БГУ «Bakı Universitetinin Xəbərləri» за последние годы, материалы факультетских конференций, учебники, учебные пособия и монографии.
На стенде также демонстрируется познавательный видеоролик об истории, деятельности, научно-педагогических достижениях вуза.
Посетителям дается информация о представленных на стенде изданиях, дарят печатную продукцию с логотипом БГУ: блокноты, буклеты, записные листы, ручки.
Участие вуза в выставке позволяет широкой публике ознакомиться с научным и образовательным потенциалом университета, создавая возможность для прямого общения со студентами и школьниками.
В день открытия выставки состоялась презентация книги «Fidan çiçəkləri», автором которой является сотрудник Научной библиотеки БГУ Меджид Гейдарли (Сейид Эсри).