https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6b5f9d167e5f86ac90f057213_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Astanada “Qazaxıstan Enerji Həftəsi” çərçivəsində bu ölkənin nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev, energetika naziri Erlan Akkenjenov və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Françesko La Kamera ilə görüşlər keçirib.
Azərbaycan-Qazaxıstan Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayevlə görüşdə qardaşlıq, dostluq və strateji tərəfdaşlığa əsaslanan və müttəfiqlik səviyyəsinə yüksələn münasibətlərin inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Bu ilin ilk yarısında ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin 4.2 dəfə artaraq 500 milyon ABŞ dollarına çatdığı bildirilib. Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın ticarət və iqtisadi əməkdaşlığımızın inkişafına təkan verən rolu qeyd olunub. Bu xüsusda Komissiyanın oktyabrda Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan 21-ci iclasına hazırlıq məsələləri müzakirə edilib. Görüşdə, həmçinin Orta Dəhliz və onun mühüm seqmenti olacaq Zəngəzur dəhlizi üzərindən nəqliyyat əlaqələrinin gücləndirilməsi, yükdaşımaların artırılması istiqamətində perspektivli layihələr və yeni əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. “Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında əməkdaşlığın inkişafına dair Kompleks Proqram”ın icrası və növbəti mərhələdə davam etdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qazaxıstanın energetika naziri Erlan Akkenjenov ilə görüşdə isə energetika sahəsində əməkdaşlığın gündəliyindəki aktual məsələlər müzakirə edilib. 2023-cü ildən indiyədək Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri ilə 3,383 min ton qazax neftinin nəql olunduğu vurğulanıb. Qazaxıstan neftinin Azərbaycan ərazisi ilə tranzitinin artırılması, SOCAR və “KazMunayGaz” arasında birgə layihələr üzrə əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparılıb. Həmçinin “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin icrasının cari vəziyyəti dəyərləndirilib. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını həyata keçirəcək məsləhətçi şirkətin tenderin nəticələri əsasında noyabrda müəyyənləşəcəyi bildirilib. Nazir Erlan Akkenjenov strateji əhəmiyyətli bu layihəyə ölkəsinin dəstəyini ifadə edib.
Energetika naziri Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Françesko La Kamera ilə də görüşüb. IRENA Şurası və yaşıl enerji keçidi çərçivəsində Agentliklə əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın regional əhəmiyyətli layihələri Agentliyin təşəbbüsləri müstəvisində dəyərləndirilib və bərpa olunan enerjinin inkişafının təşviqinə dəstək ifadə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6b5f9d167e5f86ac90f057213_o.jpg
Within Kazakhstan Energy Week, Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov held bilateral meetings in Astana with Minister of Transport of Kazakhstan Nurlan Sauranbayev, Minister of Energy of Kazakhstan Erlan Akkenzhenov and Director-General of the International Renewable Energy Agency (IRENA) Francesco La Camera.
At the meeting with the co-chair of the Azerbaijan-Kazakhstan Intergovernmental Commission, Minister of transport Nurlan Sauranbayev, the sides expressed satisfaction with the development of relations based on brotherhood, friendship and strategic partnership and rising to the level of Alliance. It was noted that bilateral trade turnover increased by 4.2 times in the first half of this year, reaching 500 million USD. The role of the Joint Intergovernmental Commission in fostering trade and economic cooperation between the two countries was highlighted. In this regard, preparations for the 21st meeting of the Commission, planned to be held in Baku in October, were discussed. The meeting also focused on strengthening transport connectivity via the Middle Corridor and the Zangazur Corridor, which is set to become a key segment of that route. Potential projects aimed at increasing freight volumes and exploring new cooperation opportunities were reviewed. The sides also exchanged views on the implementation and next phase of the Comprehensive Program on the Development of Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan.
Actual issues on the agenda of cooperation in the field of energy were discussed at the meeting with Kazakhstan’s Minister of Energy Erlan Akkenzhenov. It was noted that since 2023, a total of 3,383,000 tons of Kazakh oil have been transported via the Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) pipeline. Opportunities to increase the transit of Kazakh oil through Azerbaijan’s territory and potential cooperation on joint projects between SOCAR and KazMunayGas were discussed. The current status of the Central Asia–Azerbaijan Green Energy Corridor project was also assessed. It was stated that the consulting company responsible for preparing the project's feasibility study would be selected in November, based on the result of an international tender. Minister Erlan Akkenjenov expressed his country's support for this strategically important project.
Minister Parviz Shahbazov also met with Francesco La Camera, Director-General of the International Renewable Energy Agency (IRENA). The sides exchanged views on cooperation with the IRENA Council and the Agency in the context of the global green energy transition. Azerbaijan's projects of regional importance were evaluated in the framework of the agency's initiatives and support for the development of renewable energy was expressed.