https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1374fda5fce8f3745dcf9263e_o.jpg
445 MVt gücündə Biləsuvar Günəş Elektrik Stansiyasında ilk günəş panelinin quraşdırılması mərasimi keçirilib.
Bildirilib ki, ümumi sahəsi 1400 hektar olan Biləsuvar GES-də Çinin “JA Solar” şirkətinin istehsalı olan, hər iki üzü elektrik enerjisi istehsal edə bilən 943 mindən çox panelin quraşdırılması nəzərdə tutulur. Gücü 625-630 Vt təşkil edən günəş panelləri mərhələli şəkildə sahəyə gətirilir. Stansiya 8131 ədəd tək oxlu izləmə sistemi ilə təchiz olunacaq. İstismara verildikdən sonra panellərin təmizlənməsi xüsusi qurğular vasitəsilə avtomatik olaraq həyata keçiriləcək. Stansiyanın növbəti il istismara verilməsi planlaşdırılır.
Tədbirdə Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev, “Azərenerji” ASC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Rüstəm Qasımov, Masdar şirkətinin baş əməliyyat direktoru Əbdüləziz Alobaidli, SOCAR-ın vitse-prezidenti Əfqan İsayev, SOCAR Green şirkətinin baş direktoru Elmir Musayev və digər nümayəndələr iştirak edərək layihənin enerji keçidi və ətraf mühitin qorunmasında əhəmiyyətini vurğulayıblar. Çıxışlarda bildirilib ki, Azərbaycanın bərpa olunan enerji hədəflərinə uyğun olaraq həyata keçirilən Biləsuvar GES həm istehsal gücü, həm də istifadə edilən texnologiyaların miqyası baxımından regionun ən böyük günəş enerji layihələrindən biri olacaq.
Mərasimdə iştirak edən rəsmi şəxslər və qonaqlar simvolik olaraq günəş panellərini imzalayıb və ilk panelin quraşdırılmasında iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1374fda5fce8f3745dcf9263e_o.jpg
A ceremony was held to mark the installation of the first solar panel at the Bilasuvar Solar Power Plant with a capacity of 445 MW.
It was noted that it is planned to install more than 943 thousand bifacial solar panels manufactured bby the China` JA Solar company in Bilasuvar SPP with a total area of 1400 hectares. The panels, each with a capacity of 625–630 W, are being brought to the site in stages. The plant will be equipped with 8,131 single-axis tracking systems. After commissioning, the cleaning of the panels will be carried out automatically using special devices. The plant is scheduled to be put into operation next year.
Head of the Bilasuvar District Executive Authority Faiq Gurbatov, Director of the AREA Cavid Abdullayev, Deputy Chairman of the Board of Azerenerji OJSC Rustam Gasimov, Chief Operating Officer of Masdar Abdulaziz Alobaidli, SOCAR Vice President Afgan Isayev, CEO of SOCAR Green Elmir Musayev, as well as other representatives attended at the event and emphasized the importance of the project. It was noted in the speeches that Bilasuvar SPP, implemented in accordance with Azerbaijan's renewable energy goals, will be one of the largest solar energy projects in the region both in terms of production capacity and in terms of the scale of technologies used.
Officials and guests participating in the ceremony symbolically signed the solar panels and took part in the installation of the first unit.