https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_cbb315c408516117bbbb0b526_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşkilatçılığı ilə 4 oktyabr – Cəbrayıl Şəhəri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Kimya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Taleh Qəhrəmanov bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində xalqımız Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək birlik və fədakarlıq göstərib, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı, canı bahasına azad edilib. Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrilib.
Dekan müavini Cəbrayıl rayonunun həm tarixi, həm də strateji baxımdan Azərbaycan üçün böyük önəm daşıdığını qeyd edib, bu bölgənin azad olunmasının müharibənin sonrakı gedişində mühüm dönüş nöqtəsi olduğunu xatırladıb. O, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağı, qazilərimizin isə daim gənc nəslin qəhrəmanlıq və vətənpərvərlik nümunəsi olacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirin bədii hissəsində tələbələrin ifasında vətənpərvərlik ruhunda şeir və mahnılar ifa olunub. Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmasına həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_cbb315c408516117bbbb0b526_o.jpg
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 4 октября - Дню города Джабраил.
Заместитель декана факультета Талех Гахраманов отметил, что в период 44-дневной Отечественной войны наш народ сплотился вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, проявив единство и самоотверженность, и наши земли были освобождены ценой крови и жизней наших героических солдат и офицеров, шехидов. Отечественная война стала летописью героизма нашего народа.
Заместитель декана сказал, что Джебраильский район имеет большое историческое и стратегическое значение для Азербайджана, и напомнил, что освобождение этого района стало важным поворотным моментом в дальнейшем ходе войны. Оратор подчеркнул, что светлая память о шехидах навсегда останется в сердцах народа, а наши ветераны всегда будут примером героизма и патриотизма для молодого поколения.
В художественной части мероприятия также показан видеоролик, посвященный освобождению Джебраильского района от оккупации.