https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b768b5249b86e8abf3b8452e7_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasına (Energy Regulators Regional Association - ERRA) üzv qurumların rəhbərlərinin oktyabrın 13-də Ankarada keçirilən görüşündə iştirak edib.
Görüşdə ERRA-ya üzv olan tənzimləyici qurumların qarşılaşdığı aktual məsələlər müzakirə olunub. Tədbir üzv ölkələrdə elektrik enerjisi və qaz təchizatı, bərpaolunan enerji, eləcə də istehlakçılarla bağlı məsələlər barədə iştirakçıların məlumatlandırılması üçün fürsət yaradıb.
Tədbir çərçivəsində baş tutmuş sessiyalarda pərakəndə satış bazarlarının liberallaşdırılması, elektrik enerjisi xərclərinin subsidiyalaşdırılması, liberallaşdırılmış pərakəndə satış bazarlarında qiymətlərin tənzimlənməsinə dair təqdimatlar dinlənilib, bu sahələrdə müxtəlif ölkələrin təcrübəsinə nəzər yetirilib, eləcə də maraq doğuran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b768b5249b86e8abf3b8452e7_o.jpg
13 октября председатель правления Агентства по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA) Самир Ахундов принял участие во встрече руководителей организаций-членов Региональной ассоциации органов регулирования энергетики (ERRA), прошедшей в Анкаре.
На встрече обсуждались актуальные вопросы, стоящие перед регулирующими органами стран-участниц ERRA. Мероприятие предоставило участникам возможность ознакомиться с темами электро- и газоснабжения, возобновляемой энергетики, а также с вопросами, связанными с потребителями, в государствах-участниках.
В ходе сессий, прошедших в рамках мероприятия, были представлены доклады о либерализации розничных рынков, субсидировании цен на электроэнергию и регулировании цен на либерализованных рынках. Также был рассмотрен опыт различных стран в этих областях и состоялся обмен мнениями по ключевым вопросам.