https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b768b5249b86e8abf3b8452e7_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasına (Energy Regulators Regional Association - ERRA) üzv qurumların rəhbərlərinin oktyabrın 13-də Ankarada keçirilən görüşündə iştirak edib.
Görüşdə ERRA-ya üzv olan tənzimləyici qurumların qarşılaşdığı aktual məsələlər müzakirə olunub. Tədbir üzv ölkələrdə elektrik enerjisi və qaz təchizatı, bərpaolunan enerji, eləcə də istehlakçılarla bağlı məsələlər barədə iştirakçıların məlumatlandırılması üçün fürsət yaradıb.
Tədbir çərçivəsində baş tutmuş sessiyalarda pərakəndə satış bazarlarının liberallaşdırılması, elektrik enerjisi xərclərinin subsidiyalaşdırılması, liberallaşdırılmış pərakəndə satış bazarlarında qiymətlərin tənzimlənməsinə dair təqdimatlar dinlənilib, bu sahələrdə müxtəlif ölkələrin təcrübəsinə nəzər yetirilib, eləcə də maraq doğuran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b768b5249b86e8abf3b8452e7_o.jpg
On October 13, Samir Akhundov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), participated in a meeting of the Energy Regulators Regional Association (ERRA) in Ankara, attended by chairpersons, presidents and commissioners of ERRA’s member regulatory bodies.
The meeting addressed pressing issues faced by ERRA member institutions. The event provided an opportunity for participants to get informed on electricity and gas supply, renewable energy, as well as consumer-related issues in member countries.
During the sessions, presentations were heard on topics such as retail market liberalization, electricity price subsidization, and price regulation in liberalized retail markets. The experience of various countries in these areas was also reviewed, and views were exchanged on topics of interest.