https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_abd90cd3142baf67b0bdb3911_o.jpg
AccessBank, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri (MKOS) üçün enerji səmərəliliyinin artırılması və bərpa olunan enerji layihələrinin maliyyələşdirilməsini dəstəkləmək məqsədilə Global Climate Partnership Fund S.A. (GCPF, responsAbility Investments AG tərəfindən idarə olunur) ilə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində yeni kredit sazişi imzalayıb.
Bu, GCPF ilə əməkdaşlığın ikinci mərhələsidir. Birinci tranş 2023-cü ilin dekabr ayında, COP29 ərəfəsində uğurla həyata keçirilmiş və yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdi. Yeni, daha böyük həcmli tranş Azərbaycanın yaşıl inkişaf gündəliyinin dəstəklənməsinə xidmət etməklə yanaşı, AccessBank-ın ekoloji dayanıqlı həllərin və məsuliyyətli biznes təcrübələrinin təşviqində rolunu daha da möhkəmləndirir.
“GCPF ilə əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən və Azərbaycanın iqtisadiyyatının dekarbonizasiyası ilə şaxələndirilməsinə töhfə verməkdən qürur duyuruq. Yaşıl maliyyələşmənin genişləndirilməsi həm dayanıqlı iqtisadiyyatın formalaşmasına, həm də mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına əhəmiyyətli dəstək olacaq.”, - bunu AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_abd90cd3142baf67b0bdb3911_o.jpg
AccessBank has signed a new loan agreement with the Global Climate Partnership Fund S.A. (GCPF, managed by responsAbility Investments AG) for USD 7.5 million to finance energy efficiency and renewable energy projects for MSMEs.
This marks the second tranche of cooperation with GCPF, following the first attracted in December 2023, ahead of COP29 in Baku, which was successfully utilized to support green projects. The new, larger tranche continues Azerbaijan’s green agenda and strengthens AccessBank’s role in promoting clean energy and sustainable practices.
Chairman of the Management Board, Davit Tsiklauri, noted: “We are proud to extend our cooperation with GCPF and contribute to the decarbonization and diversification of Azerbaijan’s economy. Expanding green lending will support both a sustainable economy and the growth of MSMEs.”