https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_abd90cd3142baf67b0bdb3911_o.jpg
AccessBank, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri (MKOS) üçün enerji səmərəliliyinin artırılması və bərpa olunan enerji layihələrinin maliyyələşdirilməsini dəstəkləmək məqsədilə Global Climate Partnership Fund S.A. (GCPF, responsAbility Investments AG tərəfindən idarə olunur) ilə 7,5 milyon ABŞ dolları məbləğində yeni kredit sazişi imzalayıb.
Bu, GCPF ilə əməkdaşlığın ikinci mərhələsidir. Birinci tranş 2023-cü ilin dekabr ayında, COP29 ərəfəsində uğurla həyata keçirilmiş və yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdi. Yeni, daha böyük həcmli tranş Azərbaycanın yaşıl inkişaf gündəliyinin dəstəklənməsinə xidmət etməklə yanaşı, AccessBank-ın ekoloji dayanıqlı həllərin və məsuliyyətli biznes təcrübələrinin təşviqində rolunu daha da möhkəmləndirir.
“GCPF ilə əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən və Azərbaycanın iqtisadiyyatının dekarbonizasiyası ilə şaxələndirilməsinə töhfə verməkdən qürur duyuruq. Yaşıl maliyyələşmənin genişləndirilməsi həm dayanıqlı iqtisadiyyatın formalaşmasına, həm də mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına əhəmiyyətli dəstək olacaq.”, - bunu AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_abd90cd3142baf67b0bdb3911_o.jpg
AccessBank подписал новое кредитное соглашение с Global Climate Partnership Fund S.A. (GCPF, управляемым responsAbility Investments AG) на сумму 7,5 миллиона долларов США для финансирования проектов по повышению энергоэффективности и использованию возобновляемых источников энергии среди субъектов микро-, малого и среднего бизнеса (ММСБ).
Это уже второй этап сотрудничества с GCPF, первый из которых был реализован в декабре 2023 года — накануне проведения COP29 в Баку. Средства первого транша были успешно направлены на поддержку зелёных инициатив и проектов. Новый, более масштабный транш способствует дальнейшей реализации «зелёной» повестки Азербайджана и усиливает роль AccessBank в продвижении экологически устойчивых решений и практик ведения бизнеса.
Председатель Правления AccessBank Давит Циклаури отметил: «Мы гордимся тем, что расширяем сотрудничество с GCPF и вносим вклад в декарбонизацию и диверсификацию экономики Азербайджана. Расширение «зеленого» кредитования способствует не только формированию устойчивой экономики, но и росту предприятий микро-, малого и среднего бизнеса».