https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_cb6704c614687f45f2c3de9d2_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov “Boston Consulting Group”un (BCG) İdarəedici direktor və Baş partnyoru, eləcə də BCG-nin Avropa, Yaxın Şərq, Cənubi Amerika və Afrika üzrə rəhbəri Matias Tauber ilə görüş keçirib.
Zakir İbrahimov Cəmiyyətin fəaliyyət istiqamətləri, son illərdə əldə olunan əsas nəticələr və qarşıya qoyulan strateji məqsədlər barədə ətraflı məlumat verib. O, “AzerGold” QSC ilə BCG arasında həyata keçirilən birgə layihələrin nəticələrinin, beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə aparılan təhlil və qiymətləndirmələrin şirkətin fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasına əhəmiyyətli töhfə verdiyini vurğulayıb.
İdarə Heyətinin sədri, həmçinin “AzerGold”un əməliyyatlarının yerli qanunvericiliyə və beynəlxalq ekoloji standartlara uyğun şəkildə təşkil edilməsi, müasir texnologiyaların tətbiqi və istehsalatın qlobal bazar çağırışlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər barədə danışıb.
Öz növbəsində Matias Tauber Azərbaycanda dağ-mədən sənayesinin neft-qaz sektoruna nisbətən daha yeni istiqamət olmasına baxmayaraq, “AzerGold” QSC-nin qısa müddətdə bu sahədə əldə etdiyi mühüm nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. O, Cəmiyyətin yeni əlvan və qara metal yataqlarının istismarında beynəlxalq standartlar və ekoloji tələblərin tətbiqinə xüsusi önəm verməsini region miqyasında qabaqcıl təcrübə nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin dərinləşdirilməsi və birgə təşəbbüslərin gələcək inkişaf istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_cb6704c614687f45f2c3de9d2_o.jpg
Председатель Правления ЗАО «AzerGold» Загир Ибрагимов провёл встречу с Управляющим директором и старшим партнёром компании “Boston Consulting Group” (BCG), а также руководителем BCG по Европе, Ближнему Востоку, Южной Америке и Африке — Матиасом Таубером.
Загир Ибрагимов подробно рассказал о направлениях деятельности общества, ключевых результатах, достигнутых в последние годы, и стратегических целях, поставленных перед компанией. Он подчеркнул, что результаты совместных проектов между «AzerGold» и BCG, а также проведённые с участием международных экспертов анализы и оценки внесли значительный вклад в повышение эффективности деятельности компании.
Председатель Правления также отметил меры, предпринимаемые в целях организации деятельности «AzerGold» в соответствии с национальным законодательством и международными экологическими стандартами, применения современных технологий и адаптации производства к вызовам глобального рынка.
В свою очередь, Матиас Таубер высоко оценил успехи «AzerGold» в горнодобывающей отрасли, отметив, что, несмотря на относительную новизну этой сферы в Азербайджане по сравнению с нефтегазовым сектором, компания за короткий срок достигла значительных результатов. Он подчеркнул, что особое внимание общества к применению международных стандартов и экологических требований при освоении месторождений цветных и чёрных металлов можно рассматривать как пример передовой практики на региональном уровне.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о дальнейшем расширении взаимного сотрудничества, углублении обмена опытом и перспективах развития совместных инициатив.