https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6b2f6c2a7f0b65a7c6209b6e4_o.jpg
Ağcabədi şəhərində yerləşən Qarabağ Atçılıq Kompleksindən beş Qarabağ atı Türkiyənin Sivas şəhərinə göndərilməsi üçün seçilib. Burada ölkənin ilk ixtisaslaşmış çövkən kompleksi inşa olunub.
Bu barədə Azərbaycanda keçirilən III MDB Oyunları ilə əlaqədar səfərdə olan Türkiyənin Çövkən idmanı üzrə rəhbəti Fatih Köse məlumat verib.
Xatırladaq ki, çövkən yarışları Şəki şəhər stadionunda keçirilir. Türkiyə yığması qrup mərhələsini üçüncü pillədə başa vuraraq turnirdə çıxışını yekunlaşdırdı. Azərbaycan milli komandası isə inamlı iki qələbə qazanaraq yarımfinala yüksəlib və medal uğrunda mübarizəsini davam etdirir.
Jurnalistlərə açıqlamasında Fatih Köse bildirib ki, Türkiyə bu qədim oyunun dirçəldilməsinə böyük önəm verir və Azərbaycanın dəstəyi ilə bu idman növünün birgə inkişafı istiqamətində fəal iş aparır.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6b2f6c2a7f0b65a7c6209b6e4_o.jpg
Пять карабахских лошадей из Карабахского конного комплекса, расположенного в городе Агджабеди, были отобраны для отправки в турецкий город Сивас. Здесь будет построен первый в стране специализированный комплекс човгана.
Об этом сообщил руководитель човгана в Турции Фатих Кёсе, находящийся с визитом в Азербайджане в связи с III Играми стран СНГ.
Напомним, что соревнования по човгану проходят на городском стадионе Шеки. Сборная Турции завершила выступление на турнире на третьем месте. Национальная команда Азербайджана, одержав две уверенные победы, вышла в полуфинал и продолжает борьбу за медали.
В своем заявлении журналистам Фатих Кёсе сказал, что Турция придает большое значение возрождению этой древней игры и при поддержке Азербайджана ведет активную работу по совместному развитию човгана.