https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_639a66bfb82400be2b03bf1a1_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Malta Respublikasında “Mürəkkəb dövrdə yaxşı idarəçiliyin dəstəklənməsi: Ombudsmanın rolu” mövzusuna həsr olunmuş beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Malta Respublikasının dövlət və hökumət rəsmilərinin, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil etik idarəetmə və yaxşı idarəçilik prinsiplərinin gücləndirilməsinin müasir dövrdə ictimai etimadın qorunması baxımından aktual məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib.
Ombudsman çıxışında idarəetmə etikasının gücləndirilməsinin dövlət orqanlarının fəaliyyətinə ictimai etimadı möhkəmləndirdiyini və yaxşı idarəçiliyin davamlılığını təmin etdiyini bildirib. O, idarəetmə etikası ilə birlikdə qanunun aliliyi və insan hüquqlarına hörmət anlayışlarının həyata keçirilməsinin təşviqinin Ombudsman təsisatlarının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olduğunu da vurğulayıb.
Müvəkkil ölkəmizdə işgüzar idarəetmə etikası və yaxşı idarəçilik prinsiplərinin möhkəmləndirilməsinin dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu və Azərbaycan Ombudsmanının müvafiq istiqamətdə ardıcıl fəaliyyət göstərdiyini, dövlət proqramlarında, milli fəaliyyət planlarında nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsinə mandatı çərçivəsində töhfə verdiyini söyləyib.
Ombudsman illik məruzəsində, habelə aidiyyəti dövlət qurumlarına təqdim olunan sorğu, təklif və tövsiyələrində idarəetmə etikasının inkişafı məqsədilə tamlıq, şəffaflıq və yaxşı idarəçilik prinsiplərinin möhkəmləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımların öz əksini tapdığını vurğulayıb.
Səbinə Əliyeva müasir dövrdə qloballaşmanın və texnologiya sahəsinin, xüsusilə süni intellektin inkişafının idarəetmə etikasının təmin edilməsini daha da aktuallaşdırdığını bildirib. Ombudsman bu çağırışlara adekvat cavab olaraq rəqəmsal resurslardan geniş istifadə etməklə, ictimaiyyətin məlumatlandırılması və vətəndaşların müraciət imkanlarının asanlaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Malta Respublikasının Prezidenti xanım Miriam Spiteri Debono Ombudsman Səbinə Əliyevanı və konfransın digər iştirakçılarını qəbul edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_639a66bfb82400be2b03bf1a1_o.jpg
The Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva, participated in the international conference on the topic “Upholding Good Governance in Challenging Times: The Role of the Ombudsman” held in Malta.
The event brought together state and gov.t officials, ombudspersons, and national human rights institutions of other countries. During her speech, the Ombudsperson of Azerbaijan noted the strengthening of ethical management and the principles of good governance as a highly relevant issue today in terms of maintaining public trust in modern time.
Also, it was noted that strengthening the ethical management allows the sustainability of good governance and ultimately reinforces public trust in the activities of state institutions. She said that the rule of law, respect for human rights, and good governance that works well along with ethical management are the core mission of ombuds institutions.
The Commissioner underlined that strenghthening business ethical management and good governance is one of the main principles of state policy in Azerbajian, and the Ombudsperson, within her mandate, is continuously carrying out initiatives in this direction by contributing to the implementation of measures indicated in the state programs, and national action plans.
The Ombudsperson also said that important actions necessary for strengthening and improving the principles of honesty, transparency, and good governance have been reflected in her annual reports, as well as in the inquiries, recommendations, and suggestions proposed to the state authorities.
Sabina Aliyeva stated that in the modern era, globalization and the development of the technology, especially artificial intelligence, have made the assurance of ethics in management even more urgent. The Ombudsperson emphasized that, as an adequate response to these challenges, initiatives are being implemented to widely use digital resources to raise public awareness and facilitate citizens’ access to submitting appeals.
Within the framework of the visit, the President of the Republic of Malta, Mrs. Miriam Spiteri Debono, received Ombudsperson Sabina Aliyeva and other participants of the conference.