https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ca5ab13097623ba2049d9c15b_o.jpg
Fransanın paytaxtı Paris şəhərində Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasının Elm üzrə Məsləhətçi Qrupunun (T-DO SCI) növbəti görüşü keçirilib. Avropa Şurasının ofisində təşkil olunan tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) icraçı direktorunun müavini Rüfət Efendiyev təmsil edib.
Ondan artıq ölkədən milli antidopinq təşkilatlarının nümayəndələri və Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) tərəfindən akkreditasiya olunmuş laboratoriyaların təmsilçiləri – 2025–2027-ci illər üçün elmi prioritetləri müəyyənləşdirmək məqsədilə bir araya gəlib. Gündəlikdə Qrupun prioritet sahələrinin nəzərdən keçirilməsi, yaxınlarda keçirilmiş sorğunun nəticələri və fəaliyyət planı ilə bağlı müzakirələr yer alıb.
Görüş çərçivəsində, həmçinin 2027-ci ildə qüvvəyə minəcək yeni Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və Beynəlxalq Standartlara elmi töhfələrin verilməsi məsələsi, laboratoriyalarla bağlı yeniliklər, texniki sənədlər və növbəti Məcəllə islahatı dövründə planlaşdırılan əsas dəyişikliklər müzakirə olunub. 2026-cı ildə MEDICRIME Konvensiyası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçiriləcək “Qadağan edilmiş maddələr üzrə Beynəlxalq Konfrans”a hazırlıq da diqqət mərkəzində olub.
Tədbir yeni alətlər, o cümlədən “Antidopinq Sorğusu üzrə Dinamik Panel” və digər vasitələrin təqdimatı ilə araşdırmaların koordinasiyasına dair sessiya ilə yekunlaşıb.
Görüş Avropada təmiz idmanın qorunması və ictimai sağlamlığın təmin olunması üçün elmə əsaslanan siyasətlərin əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ca5ab13097623ba2049d9c15b_o.jpg
The Advisory Group on Science (T-DO SCI) of the Council of Europe’s Anti-Doping Convention met yesterday at the Council of Europe office in Paris. Azerbaijan was represented by Rufat Efendiyev, Deputy CEO of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA).
Experts from more than ten countries, including representatives of national anti-doping organisations and WADA-accredited laboratories, gathered to set scientific priorities for 2025–2027. The full-day programme included a review of the group’s priority areas and a discussion of the results of a recent survey and action plan. The agenda also covered scientific input into the 2027 World Anti-Doping Code and International Standards, including updates on laboratories, technical documents, and major changes planned for the next Code revision cycle. Preparations for the 2026 International Conference on Doping Substances, organised in cooperation with the MEDICRIME Convention, were reviewed, with emphasis on strengthening cross-sector collaboration against the trafficking of prohibited substances. The meeting concluded with a session on research coordination, highlighting new tools such as the Anti-Doping Questionnaire Dynamic Dashboards and others.
The meeting reaffirmed the importance of science-driven policies to protect clean sport and safeguard public health across Europe.