https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_049f64b29cf772719ce5d1c6b_o.jpg
“BDU könüllüləri” təşkilatının Hüquq fakültəsi üzrə üzvlərinin və Mülki proses və kommersiya hüququ kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakı şəhəri Binəqədi Rayon Məhkəməsində Mülki Məhkəmə Simulyasiyasının birinci mərhələsi keçirilib.
Simulyasiya çərçivəsində iştirakçılar birinci instansiya məhkəmə iclasının gedişatı, tərəflərin prosessual mövqelərinin təqdim edilməsi, dəlillərin tədqiqi və qərarvermə mexanizmi barədə praktiki biliklər əldə ediblər.
Mülki proses və kommersiya hüququ kafedrasının nümayəndələri çıxış edərək, məhkəmə proseslərinin real təcrübəyə əsasən öyrənilməsinin hüquq təhsilində rolu və əhəmiyyəti haqqında məlumat veriblər.
Simulyasiyada 40-dan çox tələbə izləyici qismində iştirak edib. Təşkilatçılar tərəfindən izləyicilər üçün ayrıca müsabiqə elan olunub. Müsabiqə çərçivəsində birinci və ya apellyasiya mərhələsini izləyən tələbələrə suallar ünvanlanacaq, cavablar münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək və ilk üç yerin qalibi sertifikat və hədiyyə ilə mükafatlandırılacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_049f64b29cf772719ce5d1c6b_o.jpg
В Бинагадинском районном суде города Баку состоялся первый этап симуляции гражданского процесса, организаторами которой выступили члены организации «Волонтеры БГУ» по юридическому факультету Бакинского государственного университета (БГУ) и сотрудники кафедры гражданского процесса и коммерческого права вуза.
В рамках симуляции участники получили практические знания о ходе судебного разбирательства в суде первой инстанции, изложении процессуальных позиций сторон, изучении доказательств и механизме принятия решений.
Представители кафедры гражданского процесса и коммерческого права выступили с докладами и рассказали о роли и важности в юридическом образовании изучения судебного процесса на основе реального опыта.
Более 40 студентов приняли участие в симуляции в качестве наблюдателей. Организаторы объявили отдельный конкурс для наблюдателей. В рамках конкурса студентам, наблюдавшим за процессом первой или апелляционной инстанции, будут заданы вопросы. Ответы будут оценены жюри, а победители, занявшие первые три места, будут награждены сертификатами и подарками.