https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f4cd526c2632f24fada4d0a7d_o.jpg
Azərbaycanın ən mühüm musiqi tədbirlərindən biri olan hər il keçirilən Baku Jazz Festival bu il 20 illik yubileyini qeyd edir. Bu illər ərzində festival iştirakçıları dünyanın hər yerindən ən tanınmış caz musiqiçilərini dinləyiblər. Bu yubiley üçün festival musiqisevərlər üçün hədiyyə hazırlayıb - dünyanın 21 ölkədən caz ifaçılarının iştirak etdiyi xüsusi proqram.
Festivalda geniş çeşiddə caz üslubları və janrları ictimaiyyətə təqdim olunacaq. Baku Jazz Festival-da həmçinin ustad dərsləri və maraqlı müzakirələr keçiriləcək. Xüsusilə maraqlı və aktual mövzu “Caz və Süni İntellekt”. Bakılılar və festivalın qonaqlar dünyanın müxtəlif ölkələrindən virtuozların iştirak etdiyi müxtəlif və maraqlı musiqili konsert proqramından həzz alacaqlar.
Mətbuat konfransında festivalın direktoru Leyla Əfəndiyeva ötən illərdə festival zamanı Bakı səhnəsində çıxış edən tanınmış musiqiçilər, festivalın yaranması və inkişafı haqqında danışıb. Bu il Baku Jazz Festival həmçinin Fransanın ən tanınmış caz radiosu ilə tərəfdaşlıq əlaqələri qurub. Baku Jazz Festival ilk dəfə olaraq Fransada bütün Avropada canlı yayımlanacaq. Euronews kanalı da ənənəvi olaraq festivalı işıqlandırır.
Builki festivalın xüsusi diqqət çəkən məqamı “Çikaqo” musikldır. Bu tamaşa ingilis dilindədir.Mətbuat konfransında rejissor Əziz Əzizov tamaşanın maraqlı təfərrüatlarını diqqətə çatdırıb, “Çikaqo” Brodvey tamaşası və məşhur filmin müqayisəsi ilə bağlı sualları cavablandırıb.
20 illik qüsursuz musiqi tarixi, minlərlə musiqiçi, onlarla ölkə və yüzlərlə konsert - Baku Jazz Festival-ı haqlı olaraq regionun ən canlı mədəniyyət tədbirlərindən biri hesab olunur. 2005-ci ildə görkəmli saksofonçu və bəstəkar Rain Sultanov tərəfindən əsası qoyulan festival dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn nəsillər, mədəniyyətlər və caz ənənələri arasında körpüyə çevrilib.
2025-ci il yubiley festivalının proqramı dinamik və zəngindir: səkkiz gün ərzində Bakıda dünyanın ən yaxşı musiqiçiləri çıxış edəcəklər! Festivalın keçiriləcəyi açıq məkanlardan tutmuş intim salonlara qədər konsertlər, sərgilər, cem-sessiyalar, film nümayişləri, ustad dərsləri və seminarlar keçiriləcək. Bakıda keçiriləcək bu genişmiqyaslı musiqi tədbirində 20-dən çox ölkədən musiqiçilər iştirak edəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f4cd526c2632f24fada4d0a7d_o.jpg
The annual Baku Jazz Festival, one of Azerbaijan's most important musical events, celebrates its 20th anniversary this year. Over the years, festivalgoers have heard the most renowned jazz musicians from around the world. The festival has prepared a gift for music lovers for its anniversary – a special program featuring jazz performers from 21 countries.
The festival will present a wide variety of jazz styles and genres to the public. The festival will also feature musicians' masterclasses and engaging discussions. A particularly interesting and relevant topic is "Jazz and Artificial Intelligence." Baku residents and visitors can expect a diverse and engaging program of musical concerts featuring virtuosos from around the world.
The festival director Leyla Efendiyeva spoke at the press conference about the renowned musicians who have performed on the Baku stage during the festival in previous years and the festival's origins and development. Baku Jazz Festival also established a partnership with France's most renowned jazz radio station this year. Baku Jazz Festival will be broadcast live in France across Europe for the first time. Euronews also traditionally covers the festival.
The special highlight of this year's festival is the musical "Chicago," a production entirely in English. At a press conference, director Aziz Azizov highlighted interesting details of his production and answered questions about comparisons with the Broadway production and the famous film.
Baku Jazz Festival is rightfully considered one of the region's most vibrant cultural events with 20 years of impeccable musical history, thousands of musicians, dozens of countries, and hundreds of concerts. Founded in 2005 by the outstanding saxophonist and composer Rain Sultanov, the festival has become a bridge between generations, cultures, and jazz traditions from around the world.
The program for the 2025 anniversary festival is dynamic and rich: the best musicians from around the world will perform in Baku for eight days! The festival's venues, from open spaces to intimate halls, will host concerts, exhibitions, jam sessions, film screenings, master classes, and seminars. Musicians from more than 20 countries will be part of this large-scale musical event in Baku.
Headliners of the Baku Jazz Festival 2025 include:
K-ZIA (Germany), Heloisa Lourenço Band (Brazil), Yogev Shetrit Band (Israel), Antonio Lizana Band (Spain), Grzech Piotrowski Band (Poland), Andreas W. Andersson Band (Sweden), Antoine Pierre Band (Belgium), Quentin Dujardin, David Linx (Belgium), İpek Dinç Band (Turkey), Balint Valiant Band (Hungary), Sorin Zlat Band (Romania), Enzo Favata & Daniel Bonaventura Band (Italy), Dini Virseladze (Georgia), Alex Scheureur Band (UK), Jazzarama Band (Uzbekistan), Feti Caglayen Duo (Turkey), Interplay (USA), as well as a number of Azerbaijani musicians.
Baku Jazz Festival 2025 is a week when the city breathes improvisation, culture, freedom, and an endless love of music.