https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f4cd526c2632f24fada4d0a7d_o.jpg
Azərbaycanın ən mühüm musiqi tədbirlərindən biri olan hər il keçirilən Baku Jazz Festival bu il 20 illik yubileyini qeyd edir. Bu illər ərzində festival iştirakçıları dünyanın hər yerindən ən tanınmış caz musiqiçilərini dinləyiblər. Bu yubiley üçün festival musiqisevərlər üçün hədiyyə hazırlayıb - dünyanın 21 ölkədən caz ifaçılarının iştirak etdiyi xüsusi proqram.
Festivalda geniş çeşiddə caz üslubları və janrları ictimaiyyətə təqdim olunacaq. Baku Jazz Festival-da həmçinin ustad dərsləri və maraqlı müzakirələr keçiriləcək. Xüsusilə maraqlı və aktual mövzu “Caz və Süni İntellekt”. Bakılılar və festivalın qonaqlar dünyanın müxtəlif ölkələrindən virtuozların iştirak etdiyi müxtəlif və maraqlı musiqili konsert proqramından həzz alacaqlar.
Mətbuat konfransında festivalın direktoru Leyla Əfəndiyeva ötən illərdə festival zamanı Bakı səhnəsində çıxış edən tanınmış musiqiçilər, festivalın yaranması və inkişafı haqqında danışıb. Bu il Baku Jazz Festival həmçinin Fransanın ən tanınmış caz radiosu ilə tərəfdaşlıq əlaqələri qurub. Baku Jazz Festival ilk dəfə olaraq Fransada bütün Avropada canlı yayımlanacaq. Euronews kanalı da ənənəvi olaraq festivalı işıqlandırır.
Builki festivalın xüsusi diqqət çəkən məqamı “Çikaqo” musikldır. Bu tamaşa ingilis dilindədir.Mətbuat konfransında rejissor Əziz Əzizov tamaşanın maraqlı təfərrüatlarını diqqətə çatdırıb, “Çikaqo” Brodvey tamaşası və məşhur filmin müqayisəsi ilə bağlı sualları cavablandırıb.
20 illik qüsursuz musiqi tarixi, minlərlə musiqiçi, onlarla ölkə və yüzlərlə konsert - Baku Jazz Festival-ı haqlı olaraq regionun ən canlı mədəniyyət tədbirlərindən biri hesab olunur. 2005-ci ildə görkəmli saksofonçu və bəstəkar Rain Sultanov tərəfindən əsası qoyulan festival dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn nəsillər, mədəniyyətlər və caz ənənələri arasında körpüyə çevrilib.
2025-ci il yubiley festivalının proqramı dinamik və zəngindir: səkkiz gün ərzində Bakıda dünyanın ən yaxşı musiqiçiləri çıxış edəcəklər! Festivalın keçiriləcəyi açıq məkanlardan tutmuş intim salonlara qədər konsertlər, sərgilər, cem-sessiyalar, film nümayişləri, ustad dərsləri və seminarlar keçiriləcək. Bakıda keçiriləcək bu genişmiqyaslı musiqi tədbirində 20-dən çox ölkədən musiqiçilər iştirak edəcəklər.

Юбилейный Baku Jazz Festival Юбилейный Baku Jazz Festival
Ежегодный Baku Jazz Festival — один из самых важных музыкальных событий Азербайджана в этом году отмечает юбилей — 20 лет. За эти годы зрители фестиваля услышали самых известных джазменов со многих уголков мира. В юбилей фестиваль приготовил подарок меломанам – особую программу с исполнителями джаза из 21 страны.
Фестиваль представит публике самое широкое разнообразие стилей и направлений джазовой музыки. Также в рамках фестиваля пройдут мастер-классы музыкантов и интересные дискуссии. Особо интересная и актуальная тема «Джаз и искусственный интеллект». Бакинцев и гостей города ждет разнообразная интересная программа музыкальных концертов виртуозов из разных стран.
На пресс-конференции директор фестиваля Лейла Эфендиева рассказала об известных музыкантах, выступавших на бакинской сцене в рамках фестиваля в прошлые годы и о том, как зародился и как развивался фестиваль. В этом году также налажено сотрудничество Baku Jazz Festival с самым известным джазовым радио Франции. впервые Бакинский джазовый фестиваль будет транслироваться во Франции – в прямом эфире на всю Европу. Также, традиционно фестиваль освящает телеканал Euronews.
Особая фишка текущего фестиваля – мюзикл «Чикаго». Эта постановка полностью на английском языке. На пресс-конференции, отвечая на вопросы прессы, режиссёр Азиз Азизов отметил интересные детали его постановки и ответил на вопросы касательно сравнений с бродвейской постановкой и известным фильмом.
20 лет безупречной музыкальной истории, тысячи музыкантов, десятки стран и сотни концертов — Baku Jazz Festival по праву считается одним из самых ярких культурных событий региона. Основанный в 2005 году выдающимся саксофонистом и композитором Раином Султановым, фестиваль стал мостом между поколениями, культурами и джазовыми традициями со всего мира.
Программа юбилейного фестиваля 2025 года динамичная и насыщенная: на протяжении восьми дней в Баку будут выступать лучшие музыканты со всего мира! Площадки фестиваля — от открытых пространств до камерных залов — примут концерты, выставки, джем-сейшны, кинопоказы, мастер-классы и семинары. Музыканты более чем 20-ти стран станут частью масштабного музыкального события в Баку.
Среди хедлайнеров Baku Jazz Festival 2025:
K-ZIA (Германия), Heloisa Lourenço Band (Бразилия), Yogev Shetrit Band (Израиль), Antonio Lizana Band (Испания), Grzech Piotrowski Band (Польша), Andreas W. Andersson Band (Швеция), Antoine Pierre Band (Бельгия), Quentin Dujardin, David Linx  (Бельгия), İpek Dinç Band (Турция), Balint Valiant Band (Венгрия), Sorin Zlat Band (Румыния), Enzo Favata & Daniel Bonaventura Band (Италия),  Dini Virseladze (Грузия), Alex Scheureur band (Великобритания), Jazzarama Band (Узбекистан), Дуэт Фети Чаглаен ( Турция), Interplay (США) а также целый ряд азербайджанских музыкантов.
Baku Jazz Festival 2025 — это неделя, когда город дышит импровизацией, культурой, свободой и бескрайней любовью к музыке.