https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_274989124dff5c734fe9ac901_o.jpg
Əhalinin tullantıların düzgün idarə olunması, çeşidlənməsi və təkrar emalına diqqətinin artırılması, eləcə də gənclərin ekoloji təşəbbüslərdə fəal iştirakına dəstək məqsədilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı, Bakı Dövlət Universitetinin, “Araz” supermarketlər şəbəkəsinin, “Azərsun Holdinq”in, “Təkan”, “EcoHub” İctimai birliklərinin və “Yağmur-2” MMC-nin dəstəyi ilə növbəti “Tullantıları hədiyyələrə dəyiş” festivalı keçirilib.
Bakı Dövlət Universitetində keçirilən tədbir gənclərin, tələbələrin və vətəndaşların böyük marağına səbəb olub. Festival çərçivəsində iştirakçılar ümumi tutumu 3410 litr olan plastik, 685 litr olan şüşə tullantı və 1481 ədəd işlənmiş batareya təhvil verərək əvəzində müxtəlif hədiyyələr əldə ediblər. Tədbir çərçivəsində interaktiv maarifləndirici fəaliyyətlər də təşkil olunub.
Bu təşəbbüs ekoloji mədəniyyətin formalaşmasına, vətəndaş məsuliyyətinin artırılmasına və tullantıların düzgün idarə olunmasının təşviqinə mühüm töhfənin bariz nümunəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_274989124dff5c734fe9ac901_o.jpg
Очередной фестиваль «Обменяй отходы на подарки» прошёл с целью привлечения внимания населения к вопросам правильного обращения с отходами, их сортировки и переработки, а также для поддержки активного участия молодёжи в экологических инициативах. Мероприятие было организовано Министерством экологии и природных ресурсов при поддержке Бакинского государственного университета (БГУ), сети супермаркетов Araz, Azersun Holding, Общественных объединений «Tekan» и «EcoHub» и ООО «Yagmur-2».
В рамках фестиваля, прошедшего в БГУ, участники сдали пластиковую тару общим объемом 3410 литров, тару из стекла общим объемом 685 литров и 1481 использованную батарейку, получив взамен различные подарки.