https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_051a1b14e1b178ada993e682e_o.jpg
Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzində Azərbaycanlı yazıçı və publisist Aleksandr Xakimovun "Kamera Kapitanı" kitabının təqdimatı keçirildi ("Mütərcim" Nəşriyyatı, Bakı, 2025).
Kitab müəllifin təkcə peşəkar münasibətləri deyil, həm də möhkəm dostluq münasibətləri olan Azərbaycanlı fotoqraf və jurnalist Samir Əliyevin vaxtsız vəfatının xatirəsinə həsr olunub. Samir Əliyev istedadlı fotoqraf və dövrünün ən yaxşı fotojurnalistlərindən biri idi, qısa, lakin canlı və məhsuldar bir ömür yaşamışdır. Bu, müstəqil Azərbaycanda Azərbaycanlı fotoqrafa həsr olunmuş ilk kitabdır.
Mərkəzin direktoru Anna İbrahimbəyova tədbirdə salamlama nitqi ilə çıxış etdi. O, fotoqrafiyanın tarixdə və keçmişin xatirəsinin qorunmasında rolunu vurğuladı.
Tarixçi və fotoqraf Rüstəm Hüseynov Samir Əliyevin ən maraqlı kadrları, yaradıcılıq üslubu və fotojurnalist üslubunun fərqli xüsusiyyətləri haqqında ətraflı danışaraq, tamamilə Azərbaycanlı fotoqrafın həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş ilk kitabın əhəmiyyətini qeyd etdi. O, həmçinin Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin (AFB) və IRS jurnalının "Fotoqrafik İrs" layihəsi, eləcə də Samir Əliyevin fotoqrafiyası ilə bağlı araşdırmaları haqqında məlumat verdi.
Kitabın müəllifi Aleksandr Xakimov kitab və onun konsepsiyası və inkişafının necə inkişaf etdiyi barədə danışdı. O, dostu və həmkarı Samir Əliyevin xatirələrini, onların əməkdaşlığının təfərrüatlarını və həm reallaşdırılmış, həm də reallaşdırılmamış müxtəlif layihələri bölüşdü. Kitab Samir Əliyevin fotoşəkilləri ilə illüstrasiya olunub.
AFB-nin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu Samir Əliyevin fotoqrafiyasının bu gün də aktuallığını qoruduğunu vurğulayaraq, onun fotoşəkillərinin Fransada nəşr olunmuş "Eyes of Fire" kitabına da daxil edildiyini qeyd etdi.
Təqdim olunan natiqlər, tanınmış Azərbaycan fotojurnalistləri, çoxlarının şəxsən tanıdığı Samir Əliyev haqqında xatirələrini bölüşdülər. Fotoqraf Tofiq Babayev həmkarı haqqında xoş xatirələrini bölüşdü və Samirin fotojurnalist kimi peşəkarlığından danışdı. Fotoqraf Semyon Şalmeyev də Samir haqqında maraqlı xatirələrini bölüşdü.
Təqdimat isti və səmimi bir atmosferdə keçdi, Samir Əliyevin dostları və həmkarları onun həyat və karyerasının təfərrüatlarını, yaradıcılıq uğurlarını və maraqlı epizodları müzakirə etdilər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_051a1b14e1b178ada993e682e_o.jpg
В Центре творчества Максуда Ибрагимбекова прошла презентация книги азербайджанского писателя и публициста Александра Хакимова "Капитан фотокамеры" (издательство "Мутарджим", Баку, 2025).
Книга посвящена светлой памяти безвременно ушедшего азербайджанского фотографа и журналиста Самира Алиева, с которым автора связывали не только профессиональные отношения, но и крепкая дружба. Самир Алиев – талантливый фотограф и один из лучших фотокорреспондентов своего времени, проживший краткую, но яркую и плодотворную жизнь. По сути, это первая книга в независимом Азербайджане, посвященная азербайджанскому фотографу.
С приветственным словом на мероприятии выступила директор Центра Анна Ибрагимбекова. Она подчеркнула роль фотографии в истории и сохранении памяти о прошлом.
Историк и фотограф Рустам Гусейнов отметил важность первой книги, целиком посвященной жизни и творчеству азербайджанского фотографа, подробно рассказал о наиболее интересных кадрах Самира Алиева, его творческом почерке и особенностях стиля работы фотокорреспондентом. Он также поделился информацией о проекте «Фотографическое наследие» Объединения фотографов Азербайджана (AFB) и журнала «IRS», а также о своих исследованиях фото творчества Самира Алиева.
Автор книги Александр Хакимов рассказал о книге, о том, как возник и развивался ее замысел. Он поделился воспоминаниями о друге и коллеге Самире Алиеве, деталями совместной работы, разного рода проектами, осуществленными и неосуществленными. Книга проиллюстрирована фотоработами Самира Алиева.
Основатель AFB Мирнаиб Гасаноглу подчеркнул, что фото творчество Самира Алиева остаётся актуальным и сегодня, отметив, что его фотоработы также вошли в книгу «Eyes of Fire», изданную во Франции.
Выступившие следом известные азербайджанские фоторепортеры поделились воспоминаниями о Самире Алиеве, с которым многие были знакомы лично. Фотограф Тофиг Бабаев поделился тёплыми воспоминаниями о своём коллеге и рассказал о профессионализме Самира как фотожурналиста. Фотограф Семён Шалмеев также поделился своими интересными воспоминаниями о Самире.
Презентация прошла в теплой, дружественной обстановке, друзья и коллеги Самира Алиева обсуждали детали его жизненного и творческого пути, творческие успехи и интересные эпизоды его жизни.