https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1a0a6b9341e49c98e2d5b0bbc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, Super Ay hadisəsi Tam (dolu) Ay fazası Ay öz orbitinin perigeyində (Yerə ən yaxın) olduğu vaxta təsadüf edir. Perigey məsafəsi 360000 km-dən kiçik olarsa, bu zaman baş verən Tam (dolu) Ay Super Ay adlanır. Ay bu məsafədə olanda adi tam Aydan 7–14% böyük və təxminən 15–30% parlaq görünür. Məsələn, noyabrın 5-də və dekabrın 4-də Ay adi tam Aydan təxminən 8% böyük və 16% parlaq olacaq.
Ayın Yerdən məsafəsi noyabrın 5-də 356832 km, dekabrın 4-də isə 356961 km təşkil edəcək. Ayın Yerə maksimal yaxınlaşması (perigey) 1912-ci il yanvarın 4-də baş verib və bu zaman məsafə 356375 km olub. Sonrakı illərdə ən çox yaxınlaşma 1948-ci il yanvarın 26-da 356508 km, 2016-cı noyabrın 14-də 356509 km, 2018-ci il yanvarın 1-də 356565 km olub. Növbəti maksimal yaxınlaşma ilə (356447 km) Super Ay hadisəsi 2034 -cü il noyabrın 25-də baş verəcək.
Super Ay hadisəsinin insanlar üçün heç bir təhlükəsi yoxdur. Sadəcə Ay Yerə yaxınlaşdıqca, onun cazibə qüvvəsi okean və dəniz səviyyələrinə daha çox təsir edir. Bu, adi haldan 3–5 cm-ə qədər daha yüksək su səviyyəsinə səbəb ola bilər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1a0a6b9341e49c98e2d5b0bbc_o.jpg
Согласно сообщению кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), суперлуние — это фаза полнолуния, когда Луна находится в перигее (ближайшем к Земле сближении) своей орбиты. Если расстояние до перигея меньше 360 000 км, то полнолуние в это время называется суперлунием.
Когда Луна находится на таком расстоянии, она кажется на 7–14% больше и примерно на 15–30% ярче, чем обычная полная Луна. Например, 5 ноября и 4 декабря Луна будет примерно на 8% больше и на 16% ярче, чем обычная полная Луна.
Расстояние от Луны до Земли составит 356 832 км 5 ноября и 356 961 км 4 декабря. Максимальное сближение Луны с Землёй (перигей) произошло 4 января 1912 года, когда расстояние составляло 356 375 км. В последующие годы максимальное сближение было 26 января 1948 года - 356 508 км, 14 ноября 2016 года - 356 509 км и 1 января 2018 года - 356 565 км. Следующее максимальное сближение (356 447 км) произойдёт 25 ноября 2034 года.
Суперлуние не представляет угрозы для людей. Просто по мере приближения Луны к Земле её гравитационное воздействие на уровень океанов и морей увеличивается, что может привести к повышению уровня воды на 3–5 см выше нормы.