https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4af568348735d6c6ae5b9639b_o.jpg
Azərbaycanın Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunda (BNF) sədrliyi çərçivəsində Bakıda BNF-nin dördüncü rüb iclasları keçirilib. Eyni zamanda Nəqliyyatın İdarə Olunması Şurasının görüşü də baş tutub. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan toplantının açılışında Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun Baş katibi Yunq Ta Kim çıxış edərək iclasın yüksək səviyyədə keçirilməsinə görə Azərbaycana minnətdarlığını bildirib.
İclasda gündəlikdəki bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilib. Gündəlik və əvvəlki iclasların protokolları təsdiqlənib. Sonra Baş katib forumun fəaliyyəti və görülən işlər haqqında hesabat, eləcə də 2026-cı il üçün İş Proqramı və Büdcə layihəsini təqdim edib.
Tədbirdə, həmçinin BNF-nin strateji tövsiyələrinin icrasına dair monitorinq mexanizmi, Yol Nəqliyyatı Qrupu və Tədqiqat Komitəsinin fəaliyyəti, beynəlxalq nəqliyyat tədqiqatlarının sənədləşdirilməsi üzrə strateji baxış kimi məsələlər barədə məlumatlar təqdim olunub.
Azərbaycan tərəfi vurğulayıb ki, 2026 – 2027-ci illər üçün Tədqiqat Komitəsinin İş Proqramı ölkəmizin sədrliyi dövrünün prioritetlərini – beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin rəqəmsallaşdırılması və şəhər nəqliyyatının inkişafı istiqamətlərində hazırlanacaq tövsiyələri dəstəkləməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın BNF-də sədrlik dövründə prioritetləri beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, Forumun üzvlüyünün genişləndirilməsi, ECMT Çoxsaylı Lisenziya Sisteminə üzv ölkələrin sayının artırılması ilə bilik mübadiləsinin təşviqi məsələlərini əhatə edir. Bu istiqamətlər çərçivəsində Azərbaycan dayanıqlı, inteqrasiya olunmuş və innovativ nəqliyyat siyasətinin formalaşmasına töhfə verməyi hədəfləyir.
Həmçinin iclasda 2026-cı il Sammitinin proqram layihəsi barədə məlumat təqdim olunub və Azərbaycan sədrliyinin nazirlər üçün tövsiyə sənədinə dair təklifləri müzakirə edilib.
Toplantının sonunda Türkiyənin 2027 – 2028-ci illər üzrə BNF sədrliyini öz üzərinə götürəcəyi elan olunub. İştirakçı ölkələr əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4af568348735d6c6ae5b9639b_o.jpg
В Баку в рамках председательства Азербайджана в Международном транспортном форуме (МТФ) состоялись четвертые квартальные заседания МТФ. В это же время прошла встреча Совета по управлению транспортом. Выступая на открытии встречи, организованной Министерством цифрового развития и транспорта, генеральный секретарь Международного транспортного форума Юнг Тэ Ким выразил признательность Азербайджану за проведение заседания на высоком уровне.
На заседании был обсужден ряд важных вопросов повестки дня. Были утверждены повестка дня и протоколы предыдущих заседаний. Затем генеральный секретарь представил отчет о деятельности форума и проделанной работе, а также проект Программы работы и бюджета на 2026 год.
На мероприятии также была представлена информация по таким вопросам, как механизм мониторинга реализации стратегических рекомендаций МТФ, деятельность Группы автомобильного транспорта и Исследовательского комитета, а также стратегическое видение для документации международных транспортных исследований.
Азербайджанская сторона подчеркнула, что Рабочая программа Исследовательского комитета на 2026-2027 годы имеет особое значение с точки зрения поддержки приоритетов председательства нашей страны – рекомендаций, которые будут разработаны в сферах цифровизации международных транспортных связей и развития городского транспорта.
Отметим, что приоритетами Азербайджана в период председательства в МТФ являются укрепление международных транспортных связей, расширение членского состава Форума, а также содействие обмену знаниями путем увеличения числа стран-членов Системы многостороннего разрешения ECMT. В рамках этих направлений Азербайджан намерен внести вклад в формирование устойчивой, интегрированной и инновационной транспортной политики.
На заседании также была представлена информация о проекте программы саммита 2026 года и обсуждены предложения председательства Азербайджана по рекомендательному документу для министров.
В завершение встречи было объявлено, что Турция возьмет на себя председательство в МТФ на 2027–2028 годы. Страны-участницы договорились об укреплении сотрудничества.