https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_40194e87e42e419e821fe18c7_o.jpg
Oktyabrın 18–19-da Rumıniyanın təşkilatçılığı ilə keçirilən “Stars of Informatics” beynəlxalq informatika müsabiqəsində ölkəmizi təmsil edən məktəblilər dörd bürünc medal və həvəsləndirici mükafat qazanıblar.
10 ölkədən 120 iştirakçının qatıldığı yarışda Türkiyə Dəyanət Vəqfi liseyinin 10-cu sinif şagirdləri Atilla Mustafa və Ömər Əliməmmədzadə, Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 10-cu sinif şagirdi Fateh Əhmədzadə və Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin 10-cu sinif şagirdi Əkbər Əhmədov bürünc medala, həmin liseyin 10-cu sinif şagirdi Elay Verdiyev isə həvəsləndirici mükafata layiq görülüblər.
Virtual formatda təşkil edilmiş müsabiqə iki mərhələdən ibarət olub. Hər mərhələdə məktəblilər dörd saat ərzində üç tapşırıq həll edərək analitik düşüncə, alqoritmik problem həll etmə, proqramlaşdırma və vaxtın səmərəli idarə edilməsi kimi bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
2017-ci ildən etibarən “Azercell Telekom” MMC Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində informatika olimpiadalarına hazırlıq prosesinə dəstək verir. Bu təşəbbüs nəticəsində gənclər müxtəlif yaş qrupları üzrə beynəlxalq proqramlaşdırma olimpiadalarında iştirak edərək ölkəmizə ümumilikdə 108 medal qazandırıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_40194e87e42e419e821fe18c7_o.jpg
Azerbaijani students have once again achieved remarkable results on the international stage. At the “Stars of Informatics” international programming competition, organized by the Republic of Romania on 18-19 October 2025, the team secured four bronze medals and an encouragement award.
Competing against 120 participants from 10 countries, the students showcased their talent and problem-solving skills. Bronze medals were awarded to 10th-grade students Atilla Mustafa and Omer Alimammadzada from Baku Turkish Lyceum, Fateh Ahmadzada from the Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva, and Akbar Ahmadov from the Physics, Mathematics, and Informatics Lyceum. Elay Verdiyev, also a 10th-grade student from the Physics, Mathematics, and Informatics Lyceum, received an honorable mention.
The competition, held virtually, challenged participants’ analytical thinking, algorithmic problem solving, programming, and time management skills across two demanding stages.
Since 2017, Azercell Telecom has supported the preparation of students for informatics Olympiads in partnership with the Ministry of Science and Education and the Institute of Education. Through this initiative, young talents across different age groups have participated in various international programming competitions, earning a total of 108 medals to date.
Azercell congratulates the talented students and wishes them continued success in future competitions!