https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_0db89917deb105160bf2190fb_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində Pakistanın MUSLİM İnstitutunun direktor müavini Asif Tanver Avan ilə görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində Asif Tanver Avan fakültənin “Regionşünaslıq (Pakistan üzrə)” ixtisasında təhsil alan tələbələrinə “Azərbaycan–Pakistan ədəbi-mədəni əlaqələri” mövzusunda mühazirə oxuyub. O, Azərbaycan–Pakistan münasibətlərinin tarixi, inkişaf mərhələləri və müasir vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Məruzəçi Pakistan və urdu ədəbiyyatının tanınmış nümayəndəsi, sufi şair Həzrət Sultan Bahunun yaradıcılığı haqqında danışıb, onun irsinin Azərbaycanda da tədqiq olunduğunu qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_0db89917deb105160bf2190fb_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась встреча с заместителем директора Института муслим Пакистана Асифом Танвером Аваном.
Гость прочитал студентам факультета лекцию на тему «Азербайджано-пакистанские литературно-культурные связи». Он рассказал об истории, этапах развития и современном состоянии азербайджано-пакистанских отношений.
Докладчик коснулся творчества известного представителя литературы Пакистана и урду, поэта-суфия Хазрата Султана Баху, отметив, что его наследие также изучается в Азербайджане.