https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6c4b1de438b0caf1f262923cb_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyində (DDLA) “Türk Loydu” Təsnifat Cəmiyyətinin rəhbər heyəti ilə görüş təşkil olunub.
DDLA-nın İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Əfqan Cəlilov dəniz nəqliyyatı sahəsində tənzimləyici orqan olaraq DDLA tərəfindən son dövrlərdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Görüşdə “Türk Loydu” Təsnifat Cəmiyyəti ilə əməkdaşlığın inkişafı, gəmilərə texniki nəzarətin səmərəli təşkili və sertifikatlaşma sahəsində təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi istiqamətlərində fikir mübadiləsi aparılıb. Təsnifat Cəmiyyəti tərəfindən gələcəkdə DDLA-da müvafiq sahə üzrə təlimlərin təşkili imkanları da müzakirə edilib.
“Türk Loydu” Təsnifat Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Oral Ərdoğan Türkiyədə gəmilərdə həyata keçirilən təsnifat yoxlamalarının vaxtında və yüksək keyfiyyətlə aparılması, eləcə də DDLA ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın daha səmərəli təşkili məqsədilə Bakıda nümayəndəlik açılmasının planlaşdırıldığını deyib. Bu təşəbbüs DDLA tərəfindən müsbət qarşılanıb və dəstək bildirilib.
Müzakirələr zamanı əməkdaşlığın gələcəkdə də uğurla davam etdiriləcəyinə inam ifadə edilib və bu görüş əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addım kimi dəyərləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_6c4b1de438b0caf1f262923cb_o.jpg
A meeting was held at the State Maritime and Port Agency (SMPA) with the executive management of the “Türk Loydu” Classification Society.
Acting Chairman of the Management Board of SMPA, Mr. Afgan Jalilov, provided information on the recent measures implemented by the Agency as the regulatory authority in the field of maritime transport.
During the meeting, the parties exchanged views on enhancing cooperation between SMPA and the “Türk Loydu” Classification Society, improving the efficiency of technical supervision of vessels, and expanding experience sharing in the area of certification. The possibility of organizing relevant training sessions at SMPA by the Classification Society in the future was also discussed.
Chairman of the Board of the “Türk Loydu” Classification Society, Mr. Oral Erdoğan, stated that, to ensure timely and high-quality classification inspections of vessels in Azerbaijan and to further strengthen cooperation with SMPA, the Society plans to establish a representative office in Baku. This initiative was welcomed and supported by SMPA.
Both sides expressed confidence that the cooperation will continue successfully in the future, noting that the meeting served as an important step toward strengthening the partnership.