https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_3d4c178977af71d6e4e79408c_o.jpg
Baş Prokurorluğun Elm-Tədris Mərkəzində cinayət təqibindən kənar icraatlar üzrə fəaliyyət göstərən prokurorluq işçiləri üçün “Yetkinlik yaşına çatmayanlarla psixoloji davranış qaydaları” mövzusunda təlim keçirilib.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Psixologiya kafedrasının peşəkar alimləri və müəllimləri tərəfindən dinləyici qismində iştirak edən 101 nəfər prokurorluq əməliyyat işçisinə yetkinlik yaşına çatmayanlarda deviant davranışa səbəb olan risk faktorları və onlarla psixoloji işin prinsipləri, yetkinlik yaşına çatmayan qanunpozanların motivlər sistemi və düzgün ifadə vermək qabiliyyətinin psixoloji tərəflərinin nəzəri və praktiki istiqamətləri barədə geniş məlumat verilib.
Təlimin gedişində yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların hüquqları və onların beynəlxalq müdafiəsi, həmçinin uşaq və yeniyetmələrdə rast gəlinən davranış pozuntuları, psixoloji əlaqənin qurulması barədə dinləyiciləri maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_3d4c178977af71d6e4e79408c_o.jpg
В Научно-образовательном центре Генеральной прокуратуры состоялся тренинг для сотрудников органов прокуратуры на тему «Правила психологического поведения с несовершеннолетними».
Ученые кафедры психологии факультета социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) предоставили 101 сотруднику органов прокуратуры информацию о факторах риска, обуславливающих девиантное поведение несовершеннолетних, и принципах психологической работы с ними, системе мотивов несовершеннолетних правонарушителей и психологических аспектах их способности давать правильные показания.
Были проведены обсуждения, посвященные правам несовершеннолетних и их международной защите, а также поведенческим расстройствам, распространенным у детей и подростков, и установлению психологического контакта.