https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f9df8a9570090b272ec11457e_o.jpg
Heydər Əliyev Fondu, “PAŞA Holdinq” və “PMD Projects”in təşkilatçılığı ilə “Azərxalça” ASC-nin yaradıcı heyəti və toxucu komandası ümumdünya xalçaçılıq tarixinin ən böyük dairəvi əl xalçasını (diametri 22.17 m x 22.17 m) toxuyur.
“Azərxalça” ASC-dən "innews media" bildirilib ki, adıçəkilən möhtəşəm xalça Şuşa məscidi üçün nəzərdə tutulub. "Qarabağ" qrupuna aid, "Xətai" xalçasının elementlərini üzərində daşıyan xalçanın əsas toxunma prosesi İsmayıllı və Şabran emalatxanalarında baş tutur. 150 xalçaçı xanımın toxuduğu xalça üzərində işə ötən ilin dekabrından başlanılıb.
Oktyabrın 27-də bu möhtəşəm xalçanın toxunma prosesi ilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva tanış olub. Leyla xanım xalça ilə tanışlıqdan sonra toxucularla vaxt keçirib və tarixi xalçanın bir hissəsinə çevrilərək ona ilmə atıb.
Məlumat üçün bildirək ki, xalçanın tam şəkildə toxunması üçün yeni və fərqli üslubda dəzgah da sifariş olunub. İki mərtəbədən ibarət dəzgah İrandan dəvət olunmuş bir qrup mütəxəssis tərəfindən xüsusi olaraq “Azərxalça” ASC üçün hazırlanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f9df8a9570090b272ec11457e_o.jpg
Творческий коллектив и ткацкая группа ОАО «Азерхалча» при поддержке Фонда Гейдара Алиева, PASHA Holding и PMD Projects ткут самый большой в истории мирового ковроделия круглый ковер ручной работы (диаметр 22,17 м x 22,17 м).
Как сообщили "innews media" в ОАО «Азерхалча», этот великолепный ковер предназначен для Шушинской мечети. Основная работа по созданию ковра, относящегося к Карабахской школе ковроделия и содержащего элементы ковра «Хатаи», осуществляется в цехах, расположенных в Исмаиллинском и Шабранском районах. Работа по изготовлению ковра, над которым трудятся 150 ковровщиц, началась в декабре прошлого года.
27 октября вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева ознакомилась с процессом ткачества этого великолепного ковра. После осмотра изделия Лейла Алиева побеседовала с мастерицами и подключившись к процессу тканья уникального ковра, связала узелки.
Отметим, что для завершения работ был заказан новый ткацкий станок необычной конструкции. Двухэтажный станок был специально изготовлен для ОАО «Азерхалча» группой специалистов, приглашенных из Ирана.