https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_10593e947b83a8a9be1e4b889_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Cəbrayıl rayonunun Horovlu kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak edib.
"innews media" xəbər verir ki, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev dövlətimizin başçısına Horovlu kəndində görülən işlər barədə məlumat verdi.
Xatırladaq ki, Horovlu kəndi 1993-cü ildə Ermənistan tərəfindən işğal edilmişdi. 2020-ci il oktyabrın 4-də Azərbaycan Ordusu kəndi işğaldan azad edib.
Bu kəndin təməlini Prezident İlham Əliyev 2023-cü ilin mayında qoyub. Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Mehriban Əliyeva ötən ilin oktyabrında Horovluda fərdi evlərin və sosial obyektlərin tikintisi ilə tanış olublar.
Ümumi sahəsi 248 hektar olan Horovlu kəndində 334 fərdi ev inşa edilib. Evlər 2, 3, 4, 5 otaqlıdır və müasir kommunikasiya şəbəkəsi – su, işıq, qaz, Günəş panelləri, yüksəksürətli internetlə təmin olunub. Evlərin üzərində Qarabağ xalçalarının ornamentləri həkk edilib. Kənddaxili yollara asfalt döşənib.
Birinci mərhələdə 94 hektar ərazidə 334 fərdi evin, 624 şagird yerlik məktəb binasının, 220 yerlik körpələr evi-uşaq bağçasının, ikimərtəbəli inzibati binanın, bazar kompleksinin, çoxfunksiyalı iaşə obyektlərinin, tibb məntəqəsinin və idman-sağlamlıq mərkəzinin tikintisi həyata keçirilib.
Kənddə tarixən istifadə olunmuş, işğal dövründə dağıdılmış “Əsgər”, “Şığı”, “Orta”, “Gülqasım” və “Xəlifə” kəhrizləri bərpa edilib. Horovlunun su təminatının bir hissəsi məhz bu kəhrizlər hesabına təmin olunacaq.
Qeyd edək ki, burada inşa olunmuş körpələr evi-uşaq bağçasında balacaların rahatlığının təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirilib. Bağçada yeməkxana, oyun və musiqi otaqları balacaların ixtiyarına veriləcək. Bundan başqa, binada inzibati, kompüter və metodika otaqları yaradılıb. Bağçanın ərazisində uşaqların asudə vaxtlarını maraqlı keçirmələri üçün də şərait yaradılıb.
Horovluda müasir tam orta məktəb binası da tikilib. Məktəb binasında tədrisin yüksək səviyyədə aparılması üçün geniş imkanlar mövcuddur. Təhsil ocağının sinif otaqları lazımi dərs vəsaiti və avadanlıqla təchiz olunub. Burada 26 sinif otağı, kimya, fizika, biologiya və informatika, musiqi, rəsm, hərbi hazırlıq otaqları, 4 laboratoriya, kitabxana şagirdlərin ixtiyarına veriləcək. Binada 180 yerlik akt zalı, qapalı idman zalı və yeməkxana da yaradılıb. Məktəbin ərazisində açıq idman meydançası da mövcuddur.
Horovlu kəndində 4,4 hektar ərazidə park kompleksi də inşa olunub. Burada uşaqlar üçün oyun zonası, idman sahəsi, basketbol meydançası, masaüstü oyunlar üçün zona, söhbətgahlar yaradılıb. Eyni zamanda, Bayraq meydanından bazar kompleksinə qədər gəzinti yolları salınıb. 3,1 hektar yaşıllıq ərazisində zeytun, çinar və Eldar şamı ağacları əkilib. Torpaq işləri zamanı aşkarlanmış təbii qayalar parka daşınaraq landşaft dizaynının bir hissəsi kimi istifadə olunub. Ərazidə “Əsgər” kəhrizinin su anbarı əsaslı təmir edilib, dekorativ landşaft yaradılıb. Həmçinin parkın ərazisində işğal zamanı dağıdılmış 4 bina tarixi yaddaşın qorunması, həmin dövrün izlərini və reallıqlarını gələcək nəsillərə çatdırmaq üçün əyani sübut kimi saxlanılıb.
Bundan başqa, kənddə ikimərtəbəli inzibati bina inşa edilib. Binada operativ idarəetmənin və qərarların səmərəli qəbulunun təmin edilməsi məqsədilə müasir situasiya mərkəzi yaradılıb. Mərkəzdə kəndin idarəetməsində Coğrafi İnformasiya Sisteminin (CİS) tətbiqi də nəzərdə tutulur. Kəndin Baş planının CİS platformasına inteqrasiya edilməsi yaşayış məntəqəsinin səmərəli planlaşdırılmasına və idarə edilməsinə imkan verəcək. Bütün torpaq sahələri, tikililər, yollar, su, enerji, qaz, rabitə xətləri bu platformada koordinatlarla yerləşdirilib. Platforma dizayn və tikinti proseslərini izləməyə, dəyişiklikləri xəritəyə tətbiq etməyə, müxtəlif situasiyalara uyğun qərar qəbul etməyə, üçölçülü (3D) bina modelləri, real vaxtda kamera məlumatlarına çıxış imkanları olduğundan mövcud vəziyyəti həm xəritədə, həm də sistem üzərində birbaşa müşahidə etməyə imkan yaradır. Dövlət və özəl qurumlarla inteqrasiya, məlumat mübadiləsi, hesabatlılıq və vizual təqdimatlar baxımından platformanın istifadəsi müasir idarəetmədə innovativ həll hesab olunur.
Cəbrayıl rayonunun Horovlu kəndində yaradılmış şəraitlə tanış olan dövlətimizin başçısı kəndə köçən sakinlərlə görüşdü, onlara mənzillərin açarlarını təqdim etdi.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_10593e947b83a8a9be1e4b889_o.jpg
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии первого этапа села Хоровлу Джебраильского района.
Как сообщает "innews media", специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах Вахид Гаджиев проинформировал главу государства о работе, проделанной в селе Хоровлу.
Напомним, что село Хоровлу было оккупировано Арменией в 1993 году. 4 октября 2020 года Азербайджанская армия освободила село от оккупации.
Президент Ильхам Алиев заложил фундамент этого села в мае 2023 года. В октябре прошлого года глава государства и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с ходом строительства частных домов и социальных объектов в Хоровлу.
В селе Хоровлу общей площадью 248 гектаров построено 334 частных дома. Дома двух-, трех-, четырех- и пятикомнатные, они оснащены водой, электричеством, газом, солнечными панелями, высокоскоростным интернетом. На домах изображены орнаменты карабахских ковров. Дороги внутри села заасфальтированы.
На первом этапе на территории площадью 94 гектара построены 334 частных дома, школа на 624 ученических места, детский сад-ясли на 220 мест, двухэтажное административное здание, рыночный комплекс, многофункциональные объекты общественного питания, медицинский пункт и спортивно-оздоровительный центр.
В селе восстановлены старинные кяризы «Аскер», «Шигы», «Орта», «Гюльгасым» и «Халифа», разрушенные во время оккупации. Часть водоснабжения Хоровлу будет обеспечиваться за счет именно этих кяризов.
В построенном селе яслях-детском саду особое внимание уделено обеспечению комфортных условий для детей. В детском саду в распоряжение детей будут переданы столовая, игровая и музыкальная комнаты. Кроме того, в здании имеются административный, компьютерный и методический кабинеты. Также созданы условия для интересного проведения детьми своего досуга.
В Хоровлу также построено современное здание полной средней школы. В ней имеются все возможности для организации учебного процесса на высоком уровне. Здесь в распоряжение учащихся будут переданы 26 классных комнат, оснащенных необходимыми учебными пособиями и оборудованием, кабинеты химии, физики, биологии и информатики, музыки, рисования, военной подготовки, четыре лаборатории, библиотека. В школе также имеются актовый зал на 180 мест, крытый спортивный зал и столовая. На территории учебного заведения создана открытая спортивная площадка.
В селе Хоровлу на территории площадью 4,4 гектара построен парковый комплекс. Здесь созданы игровая зона для детей, спортивная площадка, баскетбольная площадка, зона для настольных игр, беседки. Также проложены пешеходные дорожки от площади Флага до рыночного комплекса. На территории площадью 3,1 гектара высажены оливковые деревья, платаны и эльдарские сосны. Обнаруженные во время земляных работ природные скалы перевезены в парк и использованы как часть ландшафтного дизайна. Капитально отремонтировано водохранилище кяриза «Аскер», создан декоративный ландшафт. В то же время на территории парка как наглядное свидетельство сохранены четыре разрушенных во время оккупации здания для донесения до будущих поколений реалий того периода.
Кроме того, в селе построено двухэтажное административное здание. В нем создан современный ситуационный центр в целях обеспечения оперативного управления и принятия эффективных решений. В центре также планируется внедрить геоинформационную систему (ГИС) управления селом. Интеграция генерального плана села в платформу ГИС позволит эффективно планировать и управлять населенным пунктом. Все земельные участки, здания, дороги, линии водо-, электро-, газоснабжения и связи размещены на этой платформе с указанием координат. Платформа позволяет отслеживать процессы дизайна и строительства, вносить изменения на карте, принимать решения в соответствии с различными ситуациями. Она имеет доступ к трехмерным (3D) моделям зданий, данным с камер в режиме реального времени, что дает возможность непосредственно наблюдать за текущей ситуацией как на карте, так и в системе. Использование платформы считается инновационным решением в современном управлении с точки зрения интеграции с государственными и частными учреждениями, обмена информацией, подотчетности и визуальных презентаций.
После ознакомления с условиями, созданными в селе Хоровлу Джебраильского района, глава государства встретился с переселившимися в село жителями, вручил им ключи от квартир.