https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2e6bc4d277e61b9eb96462d51_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Zəngilan rayonunun Məmmədbəyli və Ağalı kəndlərinin sakinləri ilə görüşüb.
"innews media" xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı kəndlərə köçən sakinlərə mənzillərin açarlarını təqdim edib.
Prezident İlham Əliyev dedi: Salaməleyküm.
Sakinlər: Xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Siz də xoş gəlmisiniz. Salam, xoş gördük.
Sakinlər: Allah Sizi var eləsin, cənab Prezidentimiz. Allah canınızı sağ eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun.
Qadın sakin: Sizi hamımız çox istəyirik.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, çox sağ olun.
Bu gün Ağalı və Məmmədbəyli kəndlərinin sakinləri üçün çox sevincli bir gündür. Ağalı kəndində əlavə 100 ailə yerləşəcək. Ağalının hüdudları demək olar ki, daha da böyük olur. Məmmədbəyli kəndində isə 180 ailə üçün gözəl evlər, yaraşıqlı binalar inşa edilib. Mən bilirəm ki, siz bu gün buraya gəlmisiniz. Hələ demək olar ki, yerləşməmisiniz. Ancaq əlbəttə ki, gələn günlər ərzində burada tam yerləşib öz doğma dədə-baba torpağında rahat, firavan həyat yaşayacaqsınız. Sizi bu münasibətlə ürəkdən təbrik edirəm.
Sakinlər: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Xoş gəlmisiniz doğma vətəninizə. Bu gün doğrudan da çox gözəl bir gündür. Bu gün “Böyük Qayıdış”ın növbəti mərhələsidir. Bilirsiniz ki, biz “Böyük Qayıdış” Proqramının başlanğıcını da Zəngilan rayonunda qoyduq. Birinci kənd - Ağalı kəndində artıq üç il yarımdır ki, insanlar yaşayır və çox gözəl şərait yaradılmışdır və gözəl də saxlanılır. Mən indi Ağalının içi ilə keçdim və yeni binalarla tanış olarkən gördüm ki, bütün həyətyanı sahələr sanki gözəl bir bağa çevrilib. Biz buranı keçmiş köçkünlərə təhvil verəndə qupquru bir yer idi. Necə ki, indi Məmmədbəyli kəndində də hələ ki, o qədər də çox ağac yoxdur. Ancaq illər keçdikcə vətəndaşlar özləri qurub-yaradırlar, əkib-becərirlər. Dövlət nə lazımdırsa edib, sizi gözəl şəraitlə təmin edib və əminəm ki, siz burada rahat yaşayacaqsınız. Siz buna layiqsiniz.
Sakinlər: Sizin sayənizdə, Allah Sizi var eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Uzun illər ərzində ağır şəraitdə yaşamısınız. Köçkün həyatı çox ağır həyatdır. Ancaq artıq o günlər arxada qaldı. Beş ilə yaxındır ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edib və azad olunmuş bütün torpaqlarda geniş quruculuq işləri gedir, o cümlədən Zəngilan rayonunda. Yenə də deyirəm, birinci “Böyük Qayıdış” Proqramını biz Zəngilan rayonundan başlamışdıq. Bu gün Zəngilan şəhərində də birinci yaşayış kompleksinin tikintisi demək olar ki, yekunlaşır. Digər binaların tikintisi, məktəb, xəstəxana. Zəngilan məscidi tikilmişdir, gözəl bir memarlıq əsəridir. Konqres Mərkəzi, Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanı. Yəni, bura, bu bölgə çox önəmli nəqliyyat mərkəzlərindən birinə çevriləcək. Həm Zəngəzur dəhlizi, həm Araz dəhlizi buradan keçəcək. Ona görə bu rayonun, bu bölgənin çox gözəl gələcəyi olacaq. Necə ki, bütün Qarabağın, Şərqi Zəngəzurun gələcəyi çox parlaq olacaq. Bugünkü reallıq - qurduğumuz şəhərlər və kəndlər bunu göstərir.
Ermənilər viran qoyub bizim dədə-baba torpaqlarımızı, biz isə qurub-yaradan xalqıq. Biz düşməni torpaqlarımızdan qovmuşuq. İndi də doğma torpağımızda qurub-yaradırıq, şərait yaradırıq, binalar, məscidlər tikirik, tarixi abidələri bərpa edirik. Yəni, biz - bu torpaqların sahibləri qayıtmışıq və burada əbədi yaşayacağıq. Mən sizə də xoşbəxt həyat arzulayıram. Bir daha sizi təbrik edirəm.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2e6bc4d277e61b9eb96462d51_o.jpg
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с жителями сел Мамедбейли и Агалы Зангиланского района.
Как сообщает "innews media", глава государства вручил ключи от квартир переселившимся в села жителям.
Президент Ильхам Алиев сказал: Здравствуйте.
Жители: Добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: И вы добро пожаловали. Здравствуйте, приветствую вас.
Жители: Да хранит Вас Аллах, господин Президент. Да ниспошлет Аллах Вам здоровья.
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо.
Жительница: Мы все Вас очень любим.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, большое спасибо.
Сегодня очень радостный день для жителей сел Агалы и Мамедбейли. В селе Агалы будут размещены еще 100 семей. Границы села Агалы, можно сказать, расширяются. В селе Мамедбейли построены прекрасные дома, красивые здания для 180 семей. Я знаю, что вы приехали сюда сегодня, еще, можно сказать, не разместились. Но, конечно, в предстоящие дни вы полностью обоснуетесь здесь и будете жить комфортной и благополучной жизнью на землях своих предков. От всего сердца поздравляю вас с этим событием.
Жители: Спасибо большое.
Президент Ильхам Алиев: Добро пожаловать в родной край. Сегодня действительно замечательный день. Сегодня очередной этап «Великого возвращения». Вы знаете, что и программу «Великое возвращение» мы запустили в Зангиланском районе. В первом селе – селе Агалы – люди живут уже три с половиной года, и здесь созданы прекрасные условия, которые также прекрасно поддерживаются. Я сейчас проехал по Агалы и, знакомясь с новыми зданиями, увидел, что все приусадебные участки превратились в прекрасные сады. Когда мы передавали это место бывшим переселенцам, оно было пустынным. Как сейчас в селе Мамедбейли, где еще не так много деревьев. Но на протяжении этих лет сами жители строили, возделывали землю. Государство сделало все необходимое, обеспечило вам хорошие условия, и я уверен, что вы будете жить здесь комфортно. Вы достойны этого.
Жители: Благодаря Вам, да хранит Вас Аллах.
Президент Ильхам Алиев: Вы долгие годы жили в тяжелых условиях. Жизнь переселенца очень тяжелая. Но эти дни уже позади. Азербайджан уже почти пять лет, как восстановил свою территориальную целостность, и на всех освобожденных землях, в том числе в Зангиланском районе, ведется широкомасштабная созидательная работа. Повторяю, мы начали первую Программу «Великое возвращение» с Зангиланского района. Сегодня строительство первого жилого комплекса в городе Зангилан практически завершено. Строятся другие здания, школа, больница. Построена Зангиланская мечеть – прекрасное произведение архитектуры. Конгресс-центр, Зангиланский международный аэропорт. То есть, эти места, этот регион станут одним из важнейших транспортных центров. Отсюда пройдут и Зангезурский коридор, и Аразский коридор. Поэтому у этого района, этого региона прекрасное будущее. Таким же ярким будет будущее всего Карабаха, Восточного Зангезура. Подтверждением тому является сегодняшняя реальность – построенные нами города и села.
Армяне разорили наши исконные земли, а мы – народ-созидатель. Мы изгнали врага с наших земель, а теперь строим и созидаем на родной земле, создаем условия, возводим здания, мечети, восстанавливаем исторические памятники. То есть мы, хозяева этих земель, вернулись и будем жить здесь вечно. Я и вам желаю счастливой жизни. Еще раз поздравляю вас.