https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_773a9f47d40344919903f9a73_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyası, Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrası və Qarabağ Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrasının doktorantı Aygün Mehdiyeva “Funksional nanohissəciklərə dərman yüklənməsi: müxtəlif yanaşmalar və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi funksional nanohissəciklər və onların biotibbi tətbiq sahələri ilə bağlı aparılmış ədəbiyyat araşdırmaları haqqında məlumat verib. O, Fe₃O₄ nanohissəciklərinin ünvanlı dərman daşınma sistemlərinin (ÜDDS) tələblərinə cavab verən formada dizayn olunması, həmçinin müasir nanotexnologiyanın əsas istiqamətlərindən biri kimi Fe₃O₄ əsaslı nanosistemlərin dizaynında qarşıya çıxan problemlər və optimallaşdırma yolları barədə danışıb.
Seminarda Qarabağ Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin müəllimləri – fizika üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Güləhmədov, Nərgiz Mehdiyeva və fakültənin “Kompüter mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan II kurs tələbələri də iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_773a9f47d40344919903f9a73_o.jpg
Состоялся научный семинар, организованный совместно лабораторией наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям Бакинского государственного университета (БГУ), кафедрой химической физики наноматериалов и Карабахским университетом.
На мероприятии докторант кафедры химической физики наноматериалов Айгюн Мехтиева выступила с докладом на тему «Загрузка лекарств на функциональные наночастицы: различные подходы и перспективы».
Докладчица представила информацию об исследованиях функциональных наночастиц и областях их биомедицинского применения. Она рассказала о дизайне наночастиц Fe₃O₄ в форме, отвечающей требованиям систем адресной доставки лекарств, а также о проблемах и методах оптимизации, возникающих при разработке наносистем на основе Fe₃O₄.
В семинаре также приняли участие преподаватели Карабахского университета – доктор философии по физике Орхан Гюльахмедов, Наргиз Мехтиева и их студенты.