Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Süni intellektin psixologiya aspektindən təhlili və psixoterapevtik müdaxilələrdə innovativ tətbiqlər” adlı elmi-metodik seminar keçirilib.
Eklektik psixoterapiyanın supervayzeri, Psixologiya kafedrasının müəllimi David Poladovun keçirdiyi seminarda süni intellektin psixologiya elminin inkişaf dinamikasına təsiri, psixoterapiyada tətbiq imkanları elmi aspektdə müzakirə olunub. İştirakçılar süni intellektin koqnitiv psixologiyanın əsas anlayışları - qavrayış, diqqət, qərarvermə və idrak strukturları ilə müqayisəli təhlilini aparıblar. Eyni zamanda Endel Tulving və Herbert Simonun nəzəri prinsiplərinə əsaslanaraq insan və maşın intellekti arasında idrak paralelliyi məsələsinə diqqət yönəldilib.
Müzakirələrdə süni intellekt texnologiyalarının psixoterapiyada istifadəsi, empatiya və refleksiya proseslərinin avtomatlaşdırılması, etik məsuliyyət və məlumat təhlükəsizliyi kimi aktual problemlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bununla yanaşı, klassik psixoloji nəzəriyyələrin müasir texnoloji mühitdə yeni interpretasiyaları təqdim olunub, terapevtik modellərdə insan-maşın qarşılıqlı əlaqəsinin rolu elmi baxımdan izah edilib.

На факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научно-методический семинар «Анализ искусственного интеллекта с точки зрения психологии и инновационные приложения в психотерапевтических интервенциях».
На семинаре, который провёл супервайзер эклектической психотерапии, преподаватель кафедры психологии Давид Поладов, обсуждалось влияние искусственного интеллекта на динамику развития психологической науки и возможности его применения в психотерапии с научной точки зрения. Участники провели сравнительный анализ искусственного интеллекта с основными понятиями когнитивной психологии – восприятием, вниманием, принятием решений и когнитивными структурами. В то же время, основываясь на теоретические принципы Энделя Тульвинга и Герберта Саймона, уделено внимание вопросу когнитивного параллелизма между человеческим и машинным интеллектом.
В ходе дискуссий состоялся обмен мнениями по таким актуальным вопросам, как применение технологий искусственного интеллекта в психотерапии, автоматизация процессов эмпатии и рефлексии, этическая ответственность и информационная безопасность. Кроме того, были представлены новые интерпретации классических психологических теорий в современной технологической среде, а также с научной точки зрения объяснена роль взаимодействия человека и машины в терапевтических моделях.