https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7ff37e2ea8ab38e52f5473856_o.jpg
Sərfəli mobil operator “Nar” ana dilimizin qorunması və təbliği istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslərə dəstək verməyə davam edir. Şirkət bu dəfə Azərbaycan dili və ədəbiyyatının Türk dünyasında tədqiqinə həsr olunmuş II Beynəlxalq elmi simpoziumun tərəfdaşı olub. Simpozium Türkiyədə fəaliyyət göstərən yeganə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı bölüməsinin 20 illiyinə və Qarabağ Zəfərinin 5 illiyinə həsr olunub. Layihənin məqsədi Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının beynəlxalq elmi müstəvidə öyrənilməsini, araşdırılmasını və təbliğini təşviq etməkdir.
Türkiyənin Qars şəhərində keçirilən simpozium Qafqaz Universitetinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Qarsdakı Baş Konsulluğu və Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası, Xəzər Universiteti və Qarabağ Universitetinin tərəfdaşlığı ilə baş tutub. İki gün davam edən tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdən 100-dən çox alim və tədqiqatçı iştirak edib. Onlar Azərbaycan dilinin Türk dünyasında rolu, ədəbiyyatımızın müasir tədqiqat istiqamətləri və dilin qloballaşma şəraitində qorunması kimi mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Ana dilinə dəyər vermək və milli kimliyimizin əsas sütunu olan Azərbaycan dilinin yaşadılmasına dəstək “Nar”ın korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının mühüm istiqamətlərindəndir. Mobil operator bu kimi layihələr vasitəsilə gənc nəsildə ana dilinə sevginin və aşılanması, eləcə də, Azərbaycan mədəni irsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına töhfə verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7ff37e2ea8ab38e52f5473856_o.jpg
Выгодный мобильный оператор «Nar» продолжает поддерживать инициативы, направленные на сохранение и продвижение азербайджанского языка. На этот раз компания стала партнёром II Международного научного симпозиума, посвящённого изучению азербайджанского языка и литературы в тюркском мире. Симпозиум был посвящён к 20-летию единственного в Турции отделения азербайджанского языка и литературы, а также к 5-й годовщине Карабахской Победы. Цель проекта — содействовать изучению, исследованию и продвижению азербайджанского языка и литературы на международном научном уровне.
Симпозиум, прошедший в турецком городе Карс, был организован университетом Кавказ при партнёрстве университета Хазар, Карабахского университета, Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, Генерального консульства Азербайджана в Карсе и Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций. Двухдневное мероприятие собрало более 100 учёных и исследователей из Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана и других стран. Участники выступили с докладами о роли азербайджанского языка в тюркском мире, современных направлениях исследований азербайджанской литературы и сохранении языка в условиях глобализации.
Ценность родного языка и поддержка сохранения азербайджанского языка, основы национальной идентичности, являются одним из ключевых направлений корпоративной социальной ответственности (КСО) компании Nar. Посредством таких проектов мобильный оператор способствует формированию любви и уважения к родному языку у молодого поколения, а также продвижению азербайджанского культурного наследия на международной арене.