https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7ff37e2ea8ab38e52f5473856_o.jpg
Sərfəli mobil operator “Nar” ana dilimizin qorunması və təbliği istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslərə dəstək verməyə davam edir. Şirkət bu dəfə Azərbaycan dili və ədəbiyyatının Türk dünyasında tədqiqinə həsr olunmuş II Beynəlxalq elmi simpoziumun tərəfdaşı olub. Simpozium Türkiyədə fəaliyyət göstərən yeganə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı bölüməsinin 20 illiyinə və Qarabağ Zəfərinin 5 illiyinə həsr olunub. Layihənin məqsədi Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının beynəlxalq elmi müstəvidə öyrənilməsini, araşdırılmasını və təbliğini təşviq etməkdir.
Türkiyənin Qars şəhərində keçirilən simpozium Qafqaz Universitetinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Qarsdakı Baş Konsulluğu və Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası, Xəzər Universiteti və Qarabağ Universitetinin tərəfdaşlığı ilə baş tutub. İki gün davam edən tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdən 100-dən çox alim və tədqiqatçı iştirak edib. Onlar Azərbaycan dilinin Türk dünyasında rolu, ədəbiyyatımızın müasir tədqiqat istiqamətləri və dilin qloballaşma şəraitində qorunması kimi mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Ana dilinə dəyər vermək və milli kimliyimizin əsas sütunu olan Azərbaycan dilinin yaşadılmasına dəstək “Nar”ın korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının mühüm istiqamətlərindəndir. Mobil operator bu kimi layihələr vasitəsilə gənc nəsildə ana dilinə sevginin və aşılanması, eləcə də, Azərbaycan mədəni irsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_7ff37e2ea8ab38e52f5473856_o.jpg
The affordable mobile operator Nar continues to support initiatives that promote and preserve the Azerbaijani language. This time, the company partnered with the 2nd International Scientific Symposium on the Study of the Azerbaijani Language and Literature in the Turkic World. The symposium marked the 20th anniversary of the only Azerbaijani Language and Literature Department in Türkiye and the 5th anniversary of the Karabakh Victory. The project aims to encourage the academic study, research, and global promotion of the Azerbaijani language and literature.
The symposium, held in the city of Kars, Türkiye, was organized by Qafqaz University in partnership with Khazar University, Karabakh University, the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, the Consulate General of Azerbaijan in Kars, and the Federation of Turkish-Azerbaijani Associations. The two-day event brought together more than 100 scholars and researchers from Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, and other countries. Participants delivered presentations on topics such as the role of the Azerbaijani language in the Turkic world, modern research directions in Azerbaijani literature, and the preservation of the language in the context of globalization.
Valuing the Azerbaijani language and supporting the preservation of it, a cornerstone of national identity is one of the key priorities of Nar’s Corporate Social Responsibility (CSR) strategy. Through such initiatives, the mobile operator helps instill love and appreciation for the native language among younger generations and contributes to the global promotion of Azerbaijan’s cultural heritage.