https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_be54dae42229142d4464b6e5f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Koreya Respublikasının Sejonq Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov Universitetin tarixi, strukturu, tədris və elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Hüseyn Məmmədov qonaqların diqqətinə çatdırıb ki, BDU son zamanlar dünyanın aparıcı universitetləri ilə çoxsaylı əməkdaşlıq müqavilələri imzalayıb, tələbə və müəllim mübadiləsi proqramları həyata keçirib. Eyni zamanda, BDU tərəfindən həyata keçirilən birgə layihə və elmi tədqiqatlar regionun elmi potensialının gücləndirilməsi və təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edir. O, süni intelekt, iqtisadiyyat, turizm, beynəlxalq əlaqələr kimi sahələr üzrə ortaq proqramlar həyata keçirmək, müxtəlif beynəlxalq layihələrdə birgə iştirak etmək imkanlarının olduğunu da qeyd deyib.
Koreyanın Sejong Universitetinin vitse-prezidenti Çung Hun Li isə iki universitet arasında əməkdaşlıq potensialının mövcudluğunu, xüsusən də, iqtisadiyyat, süni intelekt və biznesin idarəolunması, turizm kimi sahələrdə ikili diplom proqramlarının qurulması və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Sejonq Universiteti 1940-cı ildə təsis edilib. Universitetdə 8 fakültə və 10 məktəb fəaliyyət göstərir. 20 000-ə yaxın tələbəsi olan universitet QS dünya universitetləri reytinqində 396-cı, THE dünya universitetləri reytinqində isə 201-250-ci yerdə qərarlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_be54dae42229142d4464b6e5f_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией Университета Седжон Республики Корея.
Проректор БГУ Гусейн Мамедов подробно рассказал об истории, структуре, учебной и научной деятельности университета. Гусейн Мамедов сообщил гостям, что БГУ заключил многочисленные соглашения о сотрудничестве с ведущими университетами мира и реализует программы обмена студентами и преподавателями. Совместные проекты и научные исследования, реализуемые БГУ, способствуют укреплению научного потенциала региона и повышению качества образования. Он также отметил наличие возможностей для реализации совместных программ в таких областях, как искусственный интеллект, экономика, туризм, международные отношения, а также совместного участия в различных международных проектах.
Вице-президент Университета Седжон Чунг Хун Ли подчеркнул наличие потенциала сотрудничества между двумя вузами, важность создания программ двойных дипломов и обмена опытом в таких областях, как экономика, искусственный интеллект, управление бизнесом и туризм.
Отметим, что Университет Седжон основан в 1940 году. В вузе 8 факультетов и 10 школ, и в нем обучается около 20 000 студентов. Занимает 396-е место в рейтинге QS и 201–250-е место в рейтинге THE.