https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ebb94b8c5b61e540b9fe64836_o.jpg
Astanada keçirilən “Qazaxıstan – akademik təhsil məkanı” Strateji Tərəfdaşlar Forumu çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev ilə Satbayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universitetinin İdarə Heyətinin sədri - rektoru Meiram Begentayev arasında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər müasir elmi prioritetlər kontekstində mühəndislik, nanotexnologiyalar, materialşünaslıq və tətbiqi elmlər istiqamətlərində birgə tədqiqatların aparılması, eləcə də hər iki universitetdə texnologiya transferi mərkəzlərinin fəaliyyətinin koordinasiyası məsələlərinə toxunublar.
2021-ci ildə imzalanmış müqavilə əsasında hazırda BDU-nun Kimya fakültəsi ilə Satbayev Universitetinin Kimya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında “Neft kimyası” ixtisası üzrə birgə magistratura proqramı icra olunur. Görüşdə proqramın səmərəliliyinin artırılması, yeni laborator təlim modellərinin tətbiqi və gələcəkdə doktorantura səviyyəsində ortaq proqramların yaradılması kimi təkliflər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ebb94b8c5b61e540b9fe64836_o.jpg
В рамках Форума стратегических партнеров «Казахстан – территория академических знаний», прошедшего в Астане, состоялся обмен мнениями между ректором Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчином Бабаевым и председателем правления Казахского национального исследовательского технического университета имени Сатпаева (КНИТУ) Мейрамом Бегентаевым .
Стороны затронули вопросы проведения совместных исследований в области инженерии, нанотехнологий, материаловедения и прикладных наук в контексте современных научных приоритетов, а также координации деятельности центров трансфера технологий в обоих университетах.
На основании соглашения, подписанного в 2021 году, реализуется совместная магистерская программа по специальности «Нефтехимия» между химическим факультетом БГУ и Институтом химии и биотехнологий КНИТУ. На встрече состоялся обмен мнениями по таким предложениям, как повышение эффективности программы, внедрение новых моделей лабораторного обучения и создание совместных программ на уровне докторантуры в будущем.