https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8e38eff2421f3ad14e5a12a19_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektorunun katibliyinin referenti Qasım Xəlilov noyabrın 2-də IDEA İctimai Birliyi və Avropa Azərbaycan Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “EcoMind 2025” konfransının “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri: Hədəflər uğrunda birgə fəaliyyət” adlı panelində spiker olub.
Konfransın açılış mərasimində iştirak edən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva gənclərin ekoloji təşəbbüslərdə fəal iştirakının və ətraf mühitin qorunması prosesində onların məsuliyyətinin vacibliyinin vurğulayıb. O qeyd edib ki, hər bir məktəblinin ekoloji dəyərlərlə böyüməsi ölkənin yaşıl gələcəyinin təminatıdır.
Açılış mərasimində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə, millət vəkili Mehriban Vəliyeva, Azərbaycan Avropa Məktəbinin təsisçisi Tale Heydərov və “Think In” quruluşunun təsisçisi Rajiv Nandha iştirak ediblər.
Paneldə çıxışı zamanı Qasım Xəlilov Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərin (DİM) cəmiyyətdə və təhsildə istifadəsi, Azərbaycan təhsil müəssisələrinin, o cümlədən BDU-nun DİM-lərin yerinə yetirilməsindəki rolunu statistika və digər göstəricilərlə izah edib. Həmçinin, 4-cü məqsəd olan “Keyfiyyətli təhsil”, 16-cı məqsəd olan “Sülh, ədalət və səmərəli institutlar” və 17-ci məqsəd olan “Məqsədlər üçün tərəfdaşlıq” sahələrində gənclərin töhfəsindən danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8e38eff2421f3ad14e5a12a19_o.jpg
Референт секретариата ректора Бакинского государственного университета (БГУ) Гасым Халилов выступил спикером панельной дискуссии «Цели устойчивого развития: совместная деятельность для достижения целей» конференции «EcoMind 2025», организованной Общественным объединением IDEA и Европейской азербайджанской школой.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, присутствовавшая на церемонии открытия конференции, подчеркнула важность активного участия молодёжи в экологических инициативах и её ответственности в деле охраны окружающей среды. Она отметила, что воспитание каждого школьника в духе экологических ценностей — залог зелёного будущего страны.
В своем выступлении на панельной дискуссии Гасым Халилов рассказал о применении Целей устойчивого развития (ЦУР) в обществе и образовании, роли образовательных учреждений Азербайджана, в том числе БГУ, в реализации ЦУР, приведя статистические данные и другие показатели. Он также рассказал о вкладе молодежи в достижение 4-й Цели «Качественное образование», 16-й Цели «Мир, правосудие и эффективные институты» и 17-й Цели «Партнерство в интересах устойчивого развития».