BDU-da “Zəfərdən suveren gələcəyə” adlı konfrans
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatı və “Gənc Könüllülər” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş “Zəfərdən suveren gələcəyə” adlı konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev 44 günlük Vətən müharibəsinin Ali Baş Komandan İlham Əliyevin məharətli sərkərdəlik qabiliyyətini, Azərbaycan ordusunun rəşadətini, xalqımızın qüdrətini göstərdiyini deyib. Bildirib ki, tariximizə qızıl hərflərlə yazılan Vətən müharibəsi dünya hərb tarixində öz layiqli yerini tutur. Tarixi Zəfər Azərbaycanın yeni qələbələri üçün təməl yaradıb, qələbədən ötən beş il ərzində ölkəmiz yeni uğurlara imza atıb: “44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın hər bir vətəndaşının, övladının torpaq uğrunda canından keçməyə hazır olduğunu sübut etdi. Vətən müharibəsindən dərhal sonra həmin ərazilərdə bərpa və quruculuq işlərinin başlaması bizim bu torpaqların əsl sahibi olduğumuzun əsas göstəricisi idi. Bu gün doğma Qarabağımıza həm də Azərbaycanımızın mədəniyyəti, təhsili, ədəbiyyatı qayıdır. Hər il “Xarıbülbül” beynəlxalq musiqi festivalının keçirilməsi, Qarabağımızın ürəyi Şuşa şəhərində beynəlxalq forum və tədbirlərin təşkili, Xankəndidə Qarabağ Universitetinin fəaliyyətə başlaması bütün dünyaya bir nümunədir. Bu prosesdə qardaş türk dövlətləri də yaxından iştirak edir, məktəblərin və yaşayış komplekslərinin yaradılmasında öz dəstəklərini göstərirlər. Artıq Qarabağ öz sahiblərinə qovuşub, dirçəliş və çiçəklənmə dövrünü yaşayır. Zəfərimiz mübarək olsun!”.
“Gənc Könüllülər” İctimai Birliyinin sədri, Vətən müharibəsi iştirakçısı Ayxan Allahverdiyev 30 il torpaq həsrəti ilə yaşayan xalqımızın artıq beş ildir ki, bütün dünyada, beynəlxalq tribunalarda başı dik şəkildə öz mövqeyini qürurla müdafiə etdiyini qeyd edib: “Yeni reallıqlar dövrünü yaşayan Azərbaycanın müasir mərhələsinin memarı bugünkü gənclərimiz olacaqdır. Bunun üçün gənclər Qarabağda aparılan yenidənqurma və bərpa işlərində, yeniliklərin tətbiqində öz innovativ yanaşmaları ilə yaxından çıxış etməli və prosesin aktiv iştirakçılarına çevrilməlidirlər. Beynəlxalq tədbirlərdə tarixi Zəfərimizin düzgün təqdimi və təbliği gənclərin vətəndaşlıq borcu və vəzifəsidir. İnanıram ki, müqəddəs Qələbəni bizə yaşadan gəncliyimiz bunu əbədi edəcək və daim qoruyacaq”.
Daha sonra çıxış edən Milli Məclisin üzvləri – Aydın Hüseynov və Müşfiq Məmmədli, Azərbaycan Gənclər Fondunun İnformasiya texnologiyaları və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Pərvanə Cəlallı, şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin qızı Nigar Əliyeva, Vətən müharibəsi iştirakçısı Rahil Xəlilov Zəfərin beş ilini suverenliyini tam bərpa etmiş ölkə kimi qeyd edən Azərbaycan xalqının bu gün çox xoşbəxt və qürurlu olduğunu qeyd ediblər. Həmçinin Vətən müharibəsi dövrünə aid xatirələrindən söz açıblar.
Sonda BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin müəllimi Mahir Qəribovun ssenari müəllifliyi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Tarixin izi ilə - Zaman və Ali Baş Komandan” sənədli filmi nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_931cc6bc96546d360b461a1c5_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) по инициативе организации «Волонтёры БГУ» и Общественного объединения «Молодые волонтеры» прошла конференция «От Победы к суверенному будущему», посвящённая 8 Ноября – Дню Победы.
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что 44-дневная Отечественная война продемонстрировала умелое руководство Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, мужество азербайджанской армии и силу нашего народа. Оратор подчеркнул, что Отечественная война занимает достойное место в мировой военной истории. Историческая Победа заложила основу для новых побед Азербайджана, и за пять лет, прошедших с момента победы, наша страна добилась новых успехов: «Начало восстановительных и строительных работ на этих территориях сразу после Отечественной войны стало главным показателем того, что мы являемся истинными хозяевами этих земель. В наш родной Карабах также возвращается культура, образование и литература нашего Азербайджана. Организация международных форумов и мероприятий в городе Шуша, открытие Карабахского университета в Ханкенди служат примером для всего мира. Братские тюркские государства также принимают активное участие в этом процессе, оказывая поддержку в строительстве школ и жилых комплексов. Карабах вновь обрел своих хозяев и переживает период возрождения и процветания. Да будет благословенна наша Победа!», - резюмировал Алиш Агамирзаев.
Председатель Общественного объединения «Молодые волонтеры», участник Отечественной войны Айхан Аллахвердиев отметил, что народ со всех трибун вот уже пять лет с высоко поднятой головой отстаивает свою позицию: «Архитекторами современного этапа Азербайджана будет наша нынешняя молодёжь. Для этого молодёжь должна предложить свои новаторские подходы в восстановительных работах, проводимых в Карабахе, в применении инноваций, стать участниками этого процесса. Правильное представление и пропаганда нашей исторической Победы на международных мероприятиях – гражданский долг и обязанность молодёжи. Верю, что наша молодёжь, принесшая нам священную Победу, будет делать это вечно и всегда будет её беречь».
Затем на мероприятии выступили депутаты Милли Меджлиса Айдын Гусейнов и Мушфиг Мамедли, заведующий отделом Фонда молодёжи Азербайджана Парване Джалаллы, Нигяр Алиева - дочь шехида полковника-лейтенанта Анара Алиева, участник Отечественной войны Рахиль Халилов.
В заключение показан документальный фильм «По следам истории – Время и Верховный главнокомандующий», сценарий к которому написал преподаватель факультета журналистики БГУ Махир Гарибов.