https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0d4f1a68180ba73a327baa7c7_o.jpg
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin SABAH qruplarının dəstəyi və Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarının təşkilatçılığı ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyevin “Yeni rəqəmsal texnoloji çağırışlar: problemlər, imkanlar və perspektivlər” mövzusunda ustad dərsi keçirilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, süni intellekt, “big data”, avtomatlaşdırma kimi yeni rəqəmsal texnologiyalar müasir dünyanın iqtisadi, sosial və mədəni strukturunu köklü şəkildə dəyişir. Bu dəyişikliklər bir tərəfdən innovativ inkişafı və səmərəliliyi artırır, digər tərəfdən isə etik, hüquqi və sosial problemlər yaradır. Kibertəhlükəsizlik məsələsi məlumatların qorunmasını təmin etməklə yanaşı, rəqəmsal bərabərsizlik və qlobal idarəetmə mexanizmlərinin yenilənməsi ehtiyacını da önə çıxarır.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxışında vurğulayıb ki, texnologiyanın sürətli inkişafı dövlətlərin rəqəmsal suverenliyini və insanyönümlü yanaşmanı ön plana çəkir. Rəqəmsal bacarıqların artırılması və etik standartların formalaşdırılması gələcəyin əsas istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirilir. O, həmçinin şəbəkə və bulud texnologiyaları, əşyaların interneti, proqram mühəndisliyi və rəqəmsal tibb sahələrində mütəxəssis hazırlığının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Ustad dərsi interaktiv şəkildə davam edib, tələbələr akademiklə fikir mübadiləsi aparıb, onları maraqlandıran suallara ətraflı cavablar alıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0d4f1a68180ba73a327baa7c7_o.jpg
При поддержке групп SABAH Государственного агентства по науке и высшему образованию и организации групп SABAH Бакинского государственного университета вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования, академик Расим Алигулиев провел мастер-класс на тему «Новые цифровые технологические вызовы: проблемы, возможности и перспективы».
На мероприятии отмечено, что новые цифровые технологии, такие как искусственный интеллект, «big data», автоматизация кардинально меняют экономическую, социальную и культурную структуру современного мира. С одной стороны, эти изменения способствуют инновационному развитию и эффективности, а с другой — создают этические, правовые и социальные проблемы. Помимо обеспечения защиты данных, вопрос кибербезопасности также подчеркивает необходимость обновления механизмов цифрового неравенства и глобального управления.
В своем выступлении академик Расим Алигулиев подчеркнул, что стремительное развитие технологий выдвигает на первый план цифровой суверенитет государств и человекоориентированный подход. Повышение уровня цифровых навыков и формирование этических стандартов считаются одним из основных направлений будущего. Он также обратил внимание на важность подготовки специалистов в области сетевых и облачных технологий, интернета вещей, программной инженерии и цифровой медицины.
Мастер-класс продолжился в интерактивном формате: студенты обменялись мнениями с академиком и получили подробные ответы на свои вопросы.