https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cce59fc7b2fe6839f029e3839_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş “Zəfərin 5 ili: Şanlı Qələbənin izi ilə” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi və Vətənimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, xalqımız şanlı Zəfərin 5 ilini böyük qürur hissi ilə qeyd edir. 5 il əvvəl Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu düşmən tapdağında qalan torpaqlarımızı azad etmək üçün Vətən müharibəsinə başladı. 30 ilə yaxın işğalda qalan torpaqlarımız azad olundu. Azərbaycan Vətən müharibəsi ilə bütün dünyaya ədalətli müharibənin necə aparıldığını göstərdi: “Vətən müharibəsinin gedişində Azərbaycan Ordusu düşmən tərəfindən bir mülki obyektə belə silah tuşlamadı. Vətən müharibəsi elə bir müharibə idi ki, xalq öz Ordusu və Ali Baş Komandanı ətrafında yumruq kimi birləşmişdi. Dünyada elə bir dövlət yoxdu ki, müharibədən dərhal sonra quruculuq işlərinə başlasın. Biz dünyaya sübut elədik ki, döyüşməklə bərabər, qurub-yaratmağı da bacarırıq. Bu gün gənclərimiz şanlı Zəfəri çox yaxşı təbliğ edirlər. BDU tələbələri tərəfindən silsilə tədbirlər, Zəfərimizin qəhrəmanları ilə görüşlər keçirilir. Zəfəri bu qəhrəmanlar qazandı, onu qorumaq və möhkəmləndirmək isə gənc nəslin üzərinə düşür”.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Murad Qasımlı qurumun Vətən müharibəsi və ondan sonrakı dövrdə gördüyü işlərdən bəhs edərək, gənclərin milli dəyərlər, vətənpərvərlik və ictimai məsuliyyət mövzularında məlumatlandırılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirin davamında “Qələbəyə doğru atılan addımlarla” adlı panel müzakirə keçirilib. BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədovun moderatorluğu ilə keçirilən paneldə Milli Məclisin üzvü Nizami Səfərov, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin şöbə rəisinin müavini Zaur Hüseynov, tarix üzrə elmlər doktoru, professor İradə Hüseynova və Birinci Qarabağ və Vətən müharibələri iştirakçısı, telejurnalist İlham Tumas Zəfər Gününün tarixi və mənəvi əhəmiyyətini vurğulayıb, bu Qələbənin xalqımızın milli birliyi və azadlıq iradəsinin təntənəsi olduğunu, ordumuzun göstərdiyi qəhrəmanlığın isə gələcək nəsillər üçün nümunə təşkil etdiyini bildiriblər.
Qeyd edək ki, tədbirin məqsədi gənclər arasında vətənpərvərlik ruhunu gücləndirmək, şəhidlərin əziz xatirəsini anmaq, qazilərə hörmət və minnətdarlıq hisslərini təbliğ etmək, həmçinin gənclərin ictimai fəallığını və milli birlik dəyərlərini möhkəmləndirmək olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cce59fc7b2fe6839f029e3839_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Общественное объединение «Региональное развитие» (ООРР) совместно организовали мероприятие «5 лет Победы: по следам славной Победы», приуроченное к 8 Ноября – Дню Победы.
Проректор БГУ Алиш Агамирзоев отметил, что народ с большой гордостью отмечает 5-летие славной Победы. 5 лет назад под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджанская армия начала Отечественную войну за освобождение наших земель, остававшихся под пятой врага. Наши земли, находившиеся под оккупацией почти 30 лет, были освобождены. Азербайджан Отечественной войной показал всему миру, как ведётся справедливая война: «Во время Отечественной войны азербайджанская армия не выстрелила ни в один гражданский объект противника. Отечественная война была такой войной, которая сплотила народ вокруг армии и Верховного главнокомандующего, как кулак. Нет ни одного государства в мире, которое сразу после войны приступило бы к восстановительным работам. Мы доказали миру, что умеем не только воевать, но и строить, созидать. Ныне молодёжь достойно пропагандирует славную Победу. Студенты БГУ проводят мероприятия и встречи с героями нашей Победы. Победа была одержана этими героями, и молодое поколение должно её беречь и укреплять».
Заведующий отделом ООРР Мурад Гасымлы рассказал о работе организации в период Отечественной войны и после неё, а также о важности просвещения молодёжи на темы национальных ценностей, патриотизма и социальной ответственности.
В продолжение мероприятия состоялась панельная дискуссия на тему «Шагами к Победе». Модератором дискуссии был заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодёжной политики БГУ Рамин Самедов и на ней выступили депутат Милли Меджлиса Низами Сафаров, Герой Отечественной войны, заместитель начальника отдела Каспийского морского пароходства Заур Гусейнов, доктор исторических наук, профессор Ирада Гусейнова, участник Первой Карабахской и Отечественной войн, тележурналист Ильхам Тумас.