https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_534fed4e71602705d26fa1b93_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) nəzdində fəaliyyət göstərən Rəqəmsal Biliklər Liseyinin (RBL) rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə SOCAR-ın vitse-prezidentləri, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbər heyəti, valideynlər, tələbələr və şagirdlər iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba Mustafayeva SOCAR-ın sosial layihələrə, xüsusilə təhsil və elm sahələrinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini və bu istiqamətdə daim dəstək göstərdiyini vurğulayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin, yeni yaradılan Rəqəmsal Biliklər Liseyinin mühüm layihələrdən olduğunu qeyd edib.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Bakı Ali Neft Məktəbinin nəzdində yaradılan Rəqəmsal Biliklər Liseyinin qısa müddət ərzində yüksək nəticələr əldə etdiyini bildirib. Ziba Mustafayeva liseydə yalnız nəzəri biliklərin deyil, həm də təcrübə imkanlarının təqdim olunacağını vurğulayaraq şagirdləri yaradılan imkanlardan maksimum faydalanmağa və dərslərində, sosial fəaliyyətlərdə aktiv olmağa çağırıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxışında Rəqəmsal Biliklər Liseyinin ölkədə insan kapitalının inkişafında mühüm rol oynayacağını bildirib. O, liseydə şagirdlərə rəqəmsal bacarıqlarla yanaşı, sosial bacarıqların da aşılanması istiqamətində məqsədyönlü işlərin aparıldığını və yaxın gələcəkdə bu təhsil ocağının orta təhsil müəssisələri arasında xüsusi fərqlənəcəyini vurğulayıb.
Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Qarayev liseyin fəaliyyətinə uğurlar arzulayaraq burada yüksək nəticələr əldə olunacağına inamını ifadə edib.
Tədbirdə şagirdlərin ifasında 8 Noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümünə həsr edilmiş ədəbi-bədii kompozisiya təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_534fed4e71602705d26fa1b93_o.jpg
An official opening ceremony was held for the Lyceum of Digital Knowledge operating under the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
The event was attended by the vice presidents of SOCAR, representatives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, leadership of BHOS, as well as parents, students.
Speaking at the opening ceremony, SOCAR Vice President Ziba Mustafayeva emphasized that SOCAR attaches special importance to social projects, particularly to the development of education and science, and consistently provides support in this area. She noted that the Lyceum of Digital Knowledge, established under Baku Higher Oil School, is one of the key projects implemented in this direction.
“The Lyceum has achieved significant results in a short period of time. Its students will gain not only theoretical knowledge but also practical experience. The students should make the most of the opportunities provided by the Lyceum and be active both in their studies and in social activities.”
In his speech, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted that the Lyceum of Digital Knowledge will play an important role in the development of human capital in the country. He emphasized that the Lyceum carries out purposeful work aimed at developing both digital and social skills among students. The rector expressed confidence that this educational institution will take a special place among secondary schools in the near future.
Speaking at the ceremony, Deputy Director of the Institute of Education Fuad Garayev wished the Lyceum success. He expressed confidence that this educational institution will achieve outstanding results in the near future.
At the event, students performed a literary and artistic composition dedicated to the fifth anniversary of Victory Day - November 8.