https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_534fed4e71602705d26fa1b93_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) nəzdində fəaliyyət göstərən Rəqəmsal Biliklər Liseyinin (RBL) rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə SOCAR-ın vitse-prezidentləri, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri, Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbər heyəti, valideynlər, tələbələr və şagirdlər iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba Mustafayeva SOCAR-ın sosial layihələrə, xüsusilə təhsil və elm sahələrinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini və bu istiqamətdə daim dəstək göstərdiyini vurğulayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin, yeni yaradılan Rəqəmsal Biliklər Liseyinin mühüm layihələrdən olduğunu qeyd edib.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Bakı Ali Neft Məktəbinin nəzdində yaradılan Rəqəmsal Biliklər Liseyinin qısa müddət ərzində yüksək nəticələr əldə etdiyini bildirib. Ziba Mustafayeva liseydə yalnız nəzəri biliklərin deyil, həm də təcrübə imkanlarının təqdim olunacağını vurğulayaraq şagirdləri yaradılan imkanlardan maksimum faydalanmağa və dərslərində, sosial fəaliyyətlərdə aktiv olmağa çağırıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov çıxışında Rəqəmsal Biliklər Liseyinin ölkədə insan kapitalının inkişafında mühüm rol oynayacağını bildirib. O, liseydə şagirdlərə rəqəmsal bacarıqlarla yanaşı, sosial bacarıqların da aşılanması istiqamətində məqsədyönlü işlərin aparıldığını və yaxın gələcəkdə bu təhsil ocağının orta təhsil müəssisələri arasında xüsusi fərqlənəcəyini vurğulayıb.
Təhsil İnstitutunun direktor müavini Fuad Qarayev liseyin fəaliyyətinə uğurlar arzulayaraq burada yüksək nəticələr əldə olunacağına inamını ifadə edib.
Tədbirdə şagirdlərin ifasında 8 Noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümünə həsr edilmiş ədəbi-bədii kompozisiya təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_534fed4e71602705d26fa1b93_o.jpg
Состоялась официальная церемония открытия Лицея цифровых знаний при Бакинской высшей школе нефти SOCAR (БВШН).
В мероприятии приняли участие вице-президенты SOCAR, представители Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, руководящий состав БВШН, родители, студенты и школьники.
Выступая на церемонии открытия, вице-президент SOCAR Зиба Мустафаева подчеркнула, что SOCAR придает особое значение социальным проектам, особенно развитию сферы образования и науки, и постоянно оказывает поддержку в этом направлении. Она отметила, что Лицей цифровых знаний, созданный при Бакинской высшей школе нефти, является одним из важных проектов, реализованных в данном направлении.
«Лицей за короткий срок добился высоких результатов. Его слушатели будут приобретать не только теоритические знания, но и практический опыт. Ученики должны максимально использовать возможности, предоставляемые им лицеем, и проявлять активность на занятиях и в общественной деятельности», - добавила З. Мустафаева.
Ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов в своем выступлении отметил, что Лицей цифровых знаний сыграет важную роль в развитии человеческого капитала в стране. Он подчеркнул, что в лицее ведется целенаправленная работа по формированию у учащихся как цифровых, так и социальных навыков. Ректор выразил уверенность, что это учебное заведение займет особое место среди средних общеобразовательных учреждений в ближайшем будущем.
Выступивший на церемонии заместитель директора Института образования Фуад Гараев пожелал лицею успехов. Он выразил уверенность в том, что это учебное заведение достигнет блестящих результатов в скором будущем.
На мероприятии учащиеся исполнили литературно-художественную композицию, посвященную пятилетию Дня Победы – 8 ноября.