https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c11cbf1947474fa90dd1ef670_o.jpg
6 noyabr 2025-ci il tarixində Zəfər Gününün beşinci ildönümü münasibətilə “Qalib Azərbaycan: beş ildə Zəfərdən Zirvəyə” mövzusuna həsr olunan tədbir keçirilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşkilatçılığı ilə “#KarabakhTalks” müzakirələr platforması çərçivəsində keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatları, dövlət və hökumət rəsmiləri, Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin ailə üzvləri, qazilər, Fondun donor və tərəfdaşları, eləcə də ictimaiyyət və media nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk olaraq Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra Vətənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin əvvəlində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərinə həsr olunmuş “Faciədən Zəfərə” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev bildirib ki, hər il böyük qürur və iftixar hissi ilə qeyd etdiyimiz bu tarixi gün xalqımızın milli birliyinin, əzminin və qətiyyətinin rəmzidir. Onun sözlərinə görə, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun əldə etdiyi bu Qələbə təkcə torpaqlarımızın azad olunması deyil, həm də milli ruhun, ədalətin və suverenliyin təntənəsidir.
“Tarixə nəzər salsaq görərik ki, ümumi dəyərlər ətrafında birləşməyimiz, həmrəylik nümayiş etdirməyimiz bizi məqsədlərimizə daha da yaxınlaşdırır. Bu gün cəmiyyətin bütün nümayəndələri həmrəylik nümayiş etdirərək Qarabağın bərpasında yaxından iştirak edirlər. Bu da bizim bir xalq olaraq həmrəyliyimizdən, ən çətin anlarda bir yumruq kimi birləşməyimizdən irəli gəlir”.
Rəhman Hacıyev qeyd edib ki, Zəfərdən keçən beş il ərzində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri ölkəmizin ən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma proseslərinin mərkəzinə çevrilib:
“Bu gün Qarabağda həyat yenidən canlanır. Şəhərlərimiz, kəndlərimiz dirçəlir, müasir infrastruktur qurulur, elm, təhsil, mədəniyyət və sosial həyatın bərpası istiqamətində böyük layihələr həyata keçirilir. Qarabağ Dirçəliş Fondu olaraq biz bu prosesdə yaxından iştirak etməkdən böyük qürur duyuruq və bundan sonra da bu işə öz töhfəmizi verməyə davam edəcəyik”.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, Qarabağ Dirçəliş Fondunun Müşahidə Şurasının üzvü Ədalət Muradov çıxış edərək Qarabağın azad edilməsinin son 200 ildə türk dünyasının əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən biri olduğunu bildirib.
“Biz Vətən müharibəsində qazandığımız qələbə ilə yalnız torpaqlarımızı işğaldan azad etmədik, həm də ləyaqətimizi, qürurumuzu bərpa etdik. Bu gün Azərbaycan Cənubi Qafqazın gələcəyini müəyyən edən lider dövlətdir. Regionda həyata keçirilən iri layihələr məhz Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılır”- deyə, Ədalət Muradov vurğulayıb.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun Fandreyzinq və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Pərvin Bağırovanın moderatorluğu ilə keçən tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İlqar Bayramlı, Vəkillər Kollegiyasının sədr müavini Şahmar Məmmədov, “Azərbaycanda Minadan Zərərçəkənlərin Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri Rey Kərimoğlu, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev, Milli Qəhrəman, şəhid general-mayor Polad Həşimovun həyat yoldaşı Ofelya Salmanova, şəhid polkovnik-leytenant Raquf Orucovun həyat yoldaşı, “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin rəhbəri Sevinc Orucova, müharibə iştirakçısı Alik Yusifov və digər natiqlər Zəfər Gününün Azərbaycan xalqı üçün daşıdığı mənəvi və siyasi əhəmiyyəti xüsusi vurğulamaqla yanaşı, əldə olunan Zəfərin Azərbaycan tarixində yeni bir mərhələnin başlanğıcı olduğunu qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, bu əlamətdar tarix ərəfəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına dəstək məqsədilə Qarabağ Dirçəliş Fonduna 200 min manat məbləğində ianə edib.
Fondun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, göstərilən bu dəyərli dəstəyə görə universitetin rektoru Ədalət Muradova “İanə Sertifikatı” təqdim edib və onun rəhbərliyi altında kollektivin Qarabağın yenidən qurulması prosesinə verdiyi töhfəni yüksək dəyərləndirib.
Tədbir iştirakçıları işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərini əks etdirən “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” fotosərgisi ilə də tanış olublar.
Britaniyalı yazıçı Qrem Vilsonun eyniadlı kitabında yer alan təsirli fotolar əsasında təşkil olunan sərginin məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı həm ölkə ictimaiyyətini, həm də ölkəmizə gələn xarici qonaqları məlumatlandırmaq, günü-gündən dirçələn və inkişaf edən doğma Qarabağın yeni simasını fotoşəkillər vasitəsilə əyani şəkildə nümayiş etdirməkdir.
Onu da bildirək ki, britaniyalı yazıçı Qrem Vilsonun müəllifi olduğu “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabının tezliklə təqdimatı keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c11cbf1947474fa90dd1ef670_o.jpg
6 ноября 2025 года Фонд Возрождения Карабаха организовал встречу с донорами и партнёрами под названием «Азербайджан - Победитель: от Триумфа к новым вершинам».
Мероприятие, проведённое в рамках дискуссионной платформы #KarabakhTalks, собрало депутатов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, представителей государственных структур, членов семей шехидов, отдавших жизнь за Родину, ветеранов войны, доноров и партнёров Фонда, а также представителей общественности и СМИ.
Мероприятия началось с исполнения Государственного гимна, после чего участники почтили минутой молчания память шехидов, павших за суверенитет и территориальную целостность Родины.
В начале мероприятия был показан видеоролик под названием «От трагедии к Триумфу», посвящённый восстановительным работам, проводимым на освобождённых территориях.
Затем со вступительным словом выступил председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев, отметивший, что этот исторический день, ежегодно отмечаемый с чувством гордости и достоинства, является символом национального единства, решимости и стойкости азербайджанского народа.
По его словам, Победа, достигнутая доблестной Армией под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, означает не только освобождение земель, но и торжество национального духа, справедливости и суверенитета Азербайджана.
«Обращаясь к истории, мы видим, что наше единство вокруг общих ценностей и демонстрация солидарности неизменно приближают нас к нашим целям. Сегодня все слои общества, проявляя сплочённость, активно участвуют в восстановлении Карабаха. Это проистекает из нашего национального единства — способности объединяться в единый кулак в самые трудные моменты истории».
Рахман Гаджиев подчеркнул, что за прошедшие пять лет после Победы Карабах и Восточный Зангезур стали центром самых масштабных в стране процессов восстановления и реконструкции:
«Сегодня жизнь в Карабахе возрождается. Наши города и сёла оживают, создаётся современная инфраструктура, реализуются крупные проекты в области науки, образования, культуры и социальной жизни. Как Фонд Возрождения Карабаха, мы испытываем огромную гордость, принимая активное участие в этом процессе, и будем продолжать вносить свой вклад в эти процессы».
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), член Наблюдательного совета Фонда Возрождения Карабаха Адалет Мурадов отметил, что освобождение Карабаха стало одним из величайших достижений тюркского мира за последние 200 лет.
«Победа, одержанная в Отечественной войне, принесла нам не только освобождение оккупированных земель, но и восстановила наше достоинство и гордость. Сегодня Азербайджан — ведущая страна, определяющая будущее Южного Кавказа. Крупные региональные проекты реализуются именно по инициативе и при участии Азербайджана», — подчеркнул Адалет Мурадов.
На мероприятии, модератором которого выступила руководитель отдела фандрайзинга и коммуникаций Фонда Возрождения Карабаха Парвин Багирова, с речами выступили депутат Милли Меджлиса Джейхун Мамедов, исполняющий обязанности председателя Правления Фонда Развития Образования Ильгар Байрамлы, заместитель председателя Коллегии адвокатов Шахмар Мамедов, председатель общественного объединения «Ассоциация пострадавших от мин в Азербайджане» Рей Керимоглу, президент Международного евразийского фонда прессы Умуд Мирзаев, супруга Национального Героя, шехида генерал-майора Полада Гашимова Офелия Салманова, супруга шехида подполковника Рагуфа Оруджова и руководитель общественного объединения поддержки семей шехидов «Зафар» Севиндж Оруджова, участник войны Алик Юсифов и другие спикеры.
Спикеры подчеркнули духовное и политическое значение Дня Победы для народа Азербайджана и отметили, что достигнутая Победа стала началом новой эпохи в истории страны.
Следует отметить, что накануне этого знаменательного дня Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) пожертвовал 200 000 манатов в Фонд Возрождения Карабаха в поддержку восстановления освобождённых территорий.
Председатель Правления Фонда Рахман Гаджиев в знак признательности за оказанную ценную поддержку вручил ректору университета Адалету Мурадову «Сертификат о пожертвовании» и высоко оценил вклад коллектива университета в процесс возрождения Карабаха под его руководством.
Также участники мероприятия ознакомились с фотовыставкой «Возрождение Карабаха: история азербайджанского Ренессанса», отражающей ход восстановительных и строительных работ на освобождённых землях.
Выставка, организованная на основе выразительных фотографий из одноимённой книги британского писателя Грэма Уилсона, направлена на информирование как широкой общественности страны, так и иностранных гостей о масштабных работах по восстановлению и строительству на освобождённых территориях, а также на наглядное представление нового облика возрождающегося Карабаха посредством фотографий.
Отметим, что в скором времени состоится презентация книги Грэма Уилсона «Возрождение Карабаха: история азербайджанского Ренессанса».