https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f1699797100b2cc09719160c1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) təşkilatçılığı ilə “Round University Ranking” (RUR) beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən Azərbaycanın 25 ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri üçün onlayn təlim keçirilib. Tədbirdə ölkənin aparıcı universitetlərinin beynəlxalq əlaqələr, keyfiyyət təminatı, strateji inkişaf və reytinqlərlə bağlı məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
BDU-nun rektorunun keyfiyyət təminatı üzrə müşaviri Asiman İlyasov son illərdə BDU-da elm, tədqiqat və beynəlmilələşmə sahəsində həyata keçirilən strateji təşəbbüslər, beynəlxalq təşkilatlarla qurulan əməkdaşlıqlar, qlobal reytinqlərdə əldə olunan nailiyyətlər və Universitetin davamlı inkişaf hədəfləri barədə ətraflı məlumat verib. Təlimin keçirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Təlimdə iştirakçılara beynəlxalq reytinq təşkilatının nümayəndələri tərəfindən RUR sisteminin məqsəd və prinsipləri, qiymətləndirmə meyarları, məlumatların toplanması, təhlili və təqdim olunması prosesi barədə ətraflı təqdimat edilib. Təlim zamanı ali təhsil müəssisələrinin reytinqlərdə iştirak mexanizmləri, məlumat keyfiyyətinin artırılması yolları və indikatorlara əsaslanan strateji qərarların qəbulunun əhəmiyyəti vurğulanıb.
Ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə iştirak imkanlarını artırmaq, onların qlobal akademik məkanla inteqrasiyasını gücləndirmək, müasir qiymətləndirmə metodologiyaları və məlumat idarəetmə mexanizmləri barədə bilik və bacarıqları təkmilləşdirmək, həmçinin ali təhsildə baş verən qlobal trendlər, yeni yanaşmalar və beynəlxalq təcrübələr haqqında iştirakçıları məlumatlandırmaq məqsədilə keçirilən təlimdə iştirakçılara dünya universitetlərinin reytinqlərdə uğurlu təcrübələri təqdim edilib və əldə olunan biliklərin Azərbaycanın ali təhsil sistemində tətbiqi imkanları müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, RUR beynəlxalq reytinq təşkilatı tərəfindən hazırlanan reytinq siyahısında Azərbaycanın 15 ali təhsil müəssisəsi yer alır və bu siyahıda BDU lider mövqedədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f1699797100b2cc09719160c1_o.jpg
Международное рейтинговое агентство Round University Ranking (RUR) провело онлайн-тренинг для представителей 25 вузов Азербайджана, организованный Бакинским государственным университетом (БГУ). В мероприятии приняли участие сотрудники, отвечающие за международные связи, обеспечение качества, стратегическое развитие и рейтинги ведущих университетов страны.
Советник ректора БГУ по вопросам обеспечения качества Асиман Ильясов подробно рассказал о стратегических инициативах, реализуемых вузом в области науки, исследований и интернационализации, о сотрудничестве с международными организациями, достижениях в глобальных рейтингах и целях университета в области устойчивого развития. Он отметил важность проводимого тренинга.
Представители рейтинговой организации подробно рассказали участникам о целях и принципах системы RUR, критериях оценки, процессе сбора, анализа и представления данных. В ходе тренинга подчеркнуты механизмы участия вузов в рейтингах, пути повышения качества данных и важность принятия стратегических решений на основе индикаторов.
Тренинг, проведённый с целью расширения возможностей участия вузов в международных рейтингах, усиления их интеграции в мировое академическое пространство, повышения уровня знаний и навыков в области современных методологий оценки и механизмов управления данными, а также информирования участников о мировых тенденциях, новых подходах и международной практике в сфере высшего образования, представил участникам успешный опыт участия мировых университетов в рейтингах и обсудил возможности применения полученных знаний в системе высшего образования Азербайджана.
Отметим, что в рейтинг, подготовленный организацией RUR, вошли 15 вузов Азербайджана, и БГУ занимает в нём лидирующую позицию.