https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f47f01447c17b165f76640e62_o.jpg
2025-ci il noyabr ayının 13-də Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekin şəhərində “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin törəmə şirkəti “Azerbaijan Metal Company” MMC və Çinin “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” şirkəti arasında illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik isti briketlənmiş dəmir (İBD) zavodunun inşası üçün bank təyinatlı texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədinin (TİƏ) hazırlanması üzrə müqavilə imzalanıb.
Müqavilə “AzMC” MMC-nin baş direktoru Ceyhun Əliyev və “Sinosteel” şirkətinin baş direktoru Hua Guanglin tərəfindən imzalanıb. Sazişin ümumi dəyəri 1 510 000 ABŞ dolları təşkil edir.
Layihə çərçivəsində hazırlanacaq texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədi Şəmkir rayonu ərazisində inşası planlaşdırılan isti briketlənmiş dəmir zavodunun tikintisi və istismarı üçün əsas mərhələ hesab olunur. Dörd ay müddətində tamamlanması planlaşdırılan sənəd, zavodun tikintisi layihəsinin maliyyələşdirilməsi istiqamətində beynəlxalq institutlar və banklar qarşısında əsas istinad sənədi rolunu oynayacaq. Hazırlanacaq TİƏ sənədi zavodun inşası üçün optimal texnoloji həllərin müəyyən edilməsini, tikinti və mühəndislik işlərinin planlaşdırılmasını, eləcə də tammiqyaslı işlənməsi üzrə növbəti mərhələlərin həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Qeyd edək ki, “Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd” metallurji xammalın emalı, tədarükü və metallurgiya texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Çin dövlətinə məxsus aparıcı “Sinosteel Group Corporation Limited” sənaye korporasiyasının əsas törəmə şirkətlərindən biridir. Dəmir filizi yataqlarının işlənilməsi və dəmir filizlərinin emalı sahəsində geniş təcrübəyə malik olan şirkət həm Çində, həm də başqa ölkələrdə müxtəlif sənaye layihələrini icra edib.
Bu şirkət, həmçinin dəmir filizinin emalı ilə bağlı müəssisələrin qurulması və idarə edilməsində avadanlıqların inteqrasiyası, yüksək texnologiyaların tətbiqi və elmi yanaşmaların tətbiqi üzrə xidmətlər göstərir. Şirkət texnoloji və ekoloji təhlükəsiz hasilat və emal üsullarından istifadə etməklə Türkiyə, Avstraliya, Cənubi Afrika Respublikası, Əlcəzair, Hindistan kimi ölkələrdə resursların səmərəli istismarını təmin edib.
Xatırladaq ki, “Azerbaijan Metal Company” MMC birgə müəssisəsi bu il sentyabrın 23-də “Azergold” QSC-nin törəməsi “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və Qazaxıstanın “Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited” şirkəti tərəfindən təsis olunub. Müəssisə illik 2 milyon ton istehsal gücünə malik İBD zavodunun maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi, qurulması və gələcək istismarı üzrə fəaliyyət göstərəcək.
Şəmkir rayonu ərazisində tikiləcək zavodun 2029-cu ilin ortalarında istismara verilməsi nəzərdə tutulur. Müasir və ekoloji baxımdan təhlükəsiz texnologiyaların tətbiqi ilə həyata keçiriləcək layihənin ümumi investisiya dəyəri təxminən 700 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Sözügedən layihə çərçivəsində ÜDM-yə illik 694 milyon ABŞ dolları həcmində töhfə gözlənilir və təqribən 1 600 nəfərin birbaşa və dolayı şəkildə işlə təmin olunması planlaşdırılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f47f01447c17b165f76640e62_o.jpg
13 ноября 2025 года в столице Китайской Народной Республики, городе Пекин, между дочерней компанией ООО «Дашкесан Демир Филиз»— «Azerbaijan Metal Company» и китайской компанией «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd» был подписан договор на подготовку банковского технико-экономического обоснования (ТЭО) строительства завода горячебрикетированного железа (ГБЖ) мощностью 2 млн тонн в год.
Договор был подписан генеральным директором «AzMC» Джейхуном Алиевым и генеральным директором «Sinosteel» Хуа Гуанлином. Общая стоимость соглашения составляет 1 510 000 долларов США.
Разрабатываемое в рамках проекта технико-экономическое обоснование является ключевым этапом строительства и последующей эксплуатации завода ГБЖ, который планируется возвести на территории Шамкирского района. Документ, подготовка которого рассчитана на четыре месяца, станет основным ссылочным материалом для международных институтов и банков при рассмотрении вопросов финансирования проекта.
Будущее ТЭО обеспечит определение оптимальных технологических решений для строительства завода, планирование строительных и инженерных работ, а также реализацию последующих этапов по полномасштабной разработке проекта.
Следует отметить, что «Sinosteel Equipment & Engineering Co., Ltd» является одним из ведущих дочерних предприятий государственной промышленной корпорации Китая «Sinosteel Group Corporation Limited», специализирующейся в области переработки и поставок металлургического сырья, а также металлургических технологий. Компания обладает значительным опытом в разработке месторождений железной руды и её переработке, реализовав различные промышленные проекты как в Китае, так и за его пределами.
Компания также оказывает услуги по построению и управлению предприятиями по переработке железной руды, включая интеграцию оборудования, внедрение передовых технологий и применение научных подходов. Используя технологически совершенные и экологически безопасные методы добычи и переработки, компания обеспечила эффективную эксплуатацию ресурсов в таких странах, как Турция, Австралия, Южно-Африканская Республика, Алжир, Индия и других.
Напомним, что совместное предприятие «Azerbaijan Metal Company» MMC было создано 23 сентября текущего года дочерней компанией «AzerGold» ЗАО — ««Дашкесан Демир Филиз»— совместно с казахстанской компанией «Fonte GreenMet Investments Fund OEIC Limited». Предприятие будет осуществлять деятельность по финансированию, проектированию, строительству и последующей эксплуатации завода ГБЖ мощностью 2 млн тонн в год.
Планируется, что завод, который будет построен в Шамкирском районе, введут в эксплуатацию в середине 2029 года. Общая стоимость проекта, реализуемого с применением современных и экологически безопасных технологий, составляет около 700 млн. долларов США.
Ожидается, что в рамках данного проекта ежегодный вклад в ВВП страны составит 694 млн долларов США, а также будет обеспечено создание примерно 1 600 рабочих мест — как прямых, так и косвенных.